Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 31/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Czworaczki urodzone w Afganistanie – znak nadziei na czas wojny

000_19150F.jpg

ANNE CHAON / AFP

Silvia Lucchetti - 07.12.20

Odważna matka i niesamowita historia narodzin jej słodkich czworaczków inspirują dziś ludzi na całym świecie.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

5 listopada we włoskim serwisie informacyjnym Corriere della Sera opublikowano artykuł o pielęgniarce pracującej w trakcie wojny w Afganistanie. Artykuł nie tylko wspomina o wojennych horrorach, ale także opowiada o radosnych chwilach nowego życia, które budzą nadzieję.

Sto narodzin dziennie

W afgańskim mieście Chost znajduje się szpital położniczy i pediatryczny prowadzony przez Lekarzy bez Granic, obecnie powierzony Marinie Castellano, 58-letniej pielęgniarce z Turynu we Włoszech. Pod koniec października doszło w tym mieście do straszliwego ataku, w wyniku którego zginęło kilka osób, a dziesiątki zostało rannych.

Każdego dnia, pośród eksplozji bomb i odgłosów kul, rodzi się około stu dzieci. Obok śmierci pojawia się nowe życie, o czym świadczy płacz tych noworodków oraz radość ich rodziców.

Marina, obecna w tej pełnej konfliktów krainie, opowiada o tym, jak wielkie emocje czuje, widząc, jak każde dziecko rodzi się w środku wojny. W tym trudnym otoczeniu kontynuuje pracę z wysiłkiem i poświęceniem.

Wyjaśnia, że ​​chociaż szpital jest czymś w rodzaju azylu, wojna nadal ma negatywny wpływ na kobiety, gdy nadchodzi pora porodu:

Często te kobiety mieszkają w wioskach oddalonych od miasta, w których toczą się walki, a w momencie porodu nie mają dostępu do niezbędnej opieki lub nie mogą dotrzeć do szpitala na czas, ponieważ droga nie jest bezpieczna.

Pomimo tego wszystkiego w Afganistanie jest wiele rodzin, które chcą mieć dzieci, ponieważ, jak Marina wyjaśnia Corriere della Sera, „bycie rodziną w Afganistanie jest bardzo ważne”. To kluczowa część ich kultury. Pielęgniarka dodaje, że ​​„to przede wszystkim bycie prawdziwą rodziną, czyli pomaganie sobie, wspieranie, bycie razem, dzielenie się. Rodzina jest naprawdę w centrum życia w Afganistanie”.

Narodziny czworaczków

Wśród wielu niezwykłych chwil, których Marina była świadkiem w tym szpitalu, jest jeden niezatarty w jej pamięci: narodziny czworaczków. Była pod wrażeniem tego, jak matka, która w naturalny sposób urodziła czworo dzieci o wadze ponad kilograma, nie była zaniepokojona sytuacją.

Marina wspomina „spokój, odwagę i radość, które można odczytać na twarzy matki”. Urodziła, nie prosząc o leki przeciwbólowe i „uśmiechała się pomimo wielkiego wysiłku”. Pielęgniarka była pod wrażeniem „pięknego i ekscytującego obrazu czworga dzieci spoczywających jej na brzuchu”. „To obraz, którego nie zapomnę. Mama przytulała całą czwórkę, płacząc tak, jak płakałyśmy i my, pielęgniarki”.

Nie wszystkie historie, które opowiada pielęgniarka, mają szczęśliwe zakończenie. Ale w roku, który był trudny dla wielu ludzi – nie tylko z powodu pandemii czy polityki, ale także z powodu konfliktów zbrojnych, takich jak ten w Afganistanie i niezliczonych innych sytuacji na małą lub dużą skalę – warto usłyszeć historię tej odważnej, pełnej nadziei, silnej matki.

Jaki świat czeka dzieci urodzone w 2020 roku? Tego nie wiemy. Ale bądźmy jak ta matka i znośmy trudności ze spokojem, nadzieją i odwagą, wiedząc, że razem możemy pokonać wyzwania, które przed nami stoją.


JETT MORRIS

Czytaj także:
Gdy się urodził, był mniejszy niż dłoń taty. Ten dzielny wojownik zadziwił wszystkich!


PORÓD PODCZAS WYBUCHU

Czytaj także:
Bejrut: w czasie eksplozji na świat przyszło dwoje dzieci. Wzruszające zdjęcia!

Tags:
dziecinadziejaporódwojna
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!