Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Ks. Jan Kaczkowski o tym, jak świętować i celebrować życie

KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI

Artur BARBAROWSKI/East News

Katarzyna Szkarpetowska - 05.12.20

„Świętowanie bywa bardzo trudne, zwłaszcza dla ludzi, którzy pracują w jakimś korporacyjnym szale. Dlatego warto się odpiąć – to bardzo zdrowa umiejętność” – mówił ks. Jan Kaczkowski. Co to znaczy?

Ks. Jan Kaczkowski zmarł 28 marca 2016 r. Przez wiele lat zmagał się z chorobą, która przemieniła jego życie. „Każdy dzień liczę, bo każdy dzień tak bardzo zbliża mnie do śmierci” – mówił. W jednym z wywiadów opowiedział o tym, jak celebrować życie i jak świętować, by tym świętowaniem się nie zmęczyć.

Katarzyna Szkarpetowska: Czy każdy dzień, który daje nam Bóg, jest święty?

Ks. Jan Kaczkowski: Tak. A jeżeli przyjmiemy, że każdy dzień jest święty, to święte jest samo w sobie życie człowieka, które składa się z takich właśnie pojedynczych dni.

Ks. Jan Kaczkowski o świętowaniu

Świętować życie znaczy celebrować je?

Celebrować i być uważnym na każdy dzień, na każą minutę. Nie marnować czasu na bzdury! Świętować i celebrować to pojęcia bliskoznaczne. Skoro rzeczywiście każdy dzień jest nowym otwarciem, to trzeba by się zastanowić, co było złe w dniu poprzednim i spróbować to wyeliminować w obecnym. Coś na zasadzie rachunku sumienia na koniec dnia. Polecałbym także uprzedzający rachunek sumienia na początek dnia.

Uprzedzający rachunek sumienia?

Budzimy się rano, robimy znak krzyża i myślimy o tym, co mamy dzisiaj do zrobienia. Tego mi się nie chce, tamtego też mi się nie chce, to mnie wkurzy, a to będzie w porządku – więc mamy na co czekać. Ja nawet myjąc zęby, mówię Pod Twoją obronę…, z góry polecam te wszystkie sprawy, które dopiero się wydarzą.

W jaki sposób ksiądz świętuje swoje życie? Czy odkąd w księdza życiu pojawiła się choroba, to świętowanie wygląda inaczej?

Zdecydowanie tak. Każdy dzień liczę, bo każdy dzień tak bardzo zbliża mnie do śmierci.

I przez to spieszy się Ksiądz mniej czy o wiele bardziej?

O wiele bardziej, bo nie wiem, czy ze wszystkim zdążę.

Ks. Jan Kaczkowski o pojednaniu z Bogiem

Z czym chciałby Ksiądz zdążyć?

Z wyprostowaniem relacji z tymi, z którymi ich jeszcze nie wyprostowałem,  przede wszystkim z pojednaniem z Panem Bogiem. Koniecznie muszę przeprowadzić spowiedź generalną. I wtedy będę gotowy.

Czego Ksiądz jako kapłan, przyjaciel i szef hospicjum nie chciałby przeoczyć?

Bardzo celnie utrafiła pani w te dziedziny, bo w każdej z nich jest taka sytuacja, której muszę dopilnować. Przede wszystkim hospicjum w Pucku chciałbym oddać „posprzątane” – w sensie prawnym, finansowym, merytorycznym. A moich bliskich i przyjaciół nie zostawić bez podania ręki, bez powiedzenia „przepraszam” albo „proszę o wybaczenie”.

Jak świętować, żeby nie zmęczyć się świętowaniem?

Świętowanie bywa bardzo trudne, zwłaszcza dla ludzi, którzy pracują w jakimś korporacyjnym szale. Dlatego warto się odpiąć – to bardzo zdrowa umiejętność. Odpinam się i tyle.

Odpinam się, czyli?

…czyli chowam gdzieś, gdzie próbuję nie odbierać telefonów i przypominam sobie, co jest najważniejsze.

Ks. Jan Kaczkowski o Kościele

Ksiądz mówi na kazaniach, że chciałby, aby ludzie rozkochali się w Eucharystii. A to nie jest trudne?

A dlaczego trudne, skoro dokładnie wiadomo, co na tej Eucharystii się dzieje i Kogo się przyjmuje? Jeżeli łączę się całkowicie z Kimś, kogo niezwykle kocham, to gdzie może być większe szczęście?

To może jest to trudne, kiedy nie mamy tej świadomości, z Kim się łączymy?

Kiedy jesteśmy tylko obserwatorami albo katolikami kucanymi, którzy wykonują pewną gimnastykę, to rzeczywiście – wtedy jest to trudne.

Jak przejść od katolicyzmu kucanego do świadomie przeżywanego?

Przede wszystkim wszelkie gesty w Kościele należy wykonywać starannie i bardzo świadomie. Dostaję skrętu kiszek, gdy widzę, jak ludzie zamiast przyklęknąć, robią jedynie taki dyg na środku kościoła, a żegnanie się wodą święconą przypomina drapanie się po klacie.

Jeżeli niedzielnej Mszy świętej nie widzimy jako spotkania z Bogiem, ale uczestniczymy w niej ze względu na obowiązek, idziemy na nią, bo „tak trzeba” czy „co powiedzą ludzie”, to nasz udział w niej ma sens?

Jasne, że jakiś ma. Jeżeli idziemy, bo taki jest obowiązek, to znaczy, że mamy jakieś wewnętrzne przynaglenie. Lepiej pójść z obowiązku niż w ogóle nie pójść.

*Fragment książki „Dekalog. Ks. Jan Kaczkowski w rozmowie z Katarzyną Szkarpetowską”, wydawnictwo WAM. Przedruk za zgodą Autorki; tytuł, lead, śródtytuły pochodzą od redakcji Aleteia.pl


KSIĄDZ JAN KACZKOWSKI

Czytaj także:
Hardy Johnny, czyli kruchy Jan. Ksiądz, którego pokochała niemal cała Polska

Tags:
Jan Kaczkowskiśmierć
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail