Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Pierwszy po pożarze koncert w Notre Dame! Zobacz, jak teraz wygląda katedra [zdjęcia]

CATHEDRALE NOTRE DAME DE PARIS

Martin Bureau - AFP

Katolicka Agencja Informacyjna - 01.12.20

W Wigilię odbędzie się koncert w paryskiej katedrze Notre Dame. Będzie to pierwsze takie wydarzenie po pożarze sprzed półtora roku. Już teraz możecie zobaczyć, jak obecnie wygląda świątynia.

Katedra Notre Dame, po pożarze sprzed półtora roku, staje się miejscem ważnych wydarzeń. 24 grudnia zaśpiewa w niej, pierwszy raz po długiej przerwie, chór katedralny. Wystąpi 20 śpiewaczek i śpiewaków, dwóch solistów oraz organista. Koncert z zachowaniem surowych przepisów czasu pandemii będzie transmitowała telewizja.

Katedra Notre Dame po pożarze. Koncert w Wigilię

Dla chóru katedralnego Notre Dame, który przez długi czas zmuszony był śpiewać w innych kościołach, będzie to pierwszy wspólny występ w rodzimej świątyni po niszczycielskim pożarze.

W katedrze odprawiano już msze św. bez udziału wiernych, w tym m.in. w Wielkanoc. Tradycyjna pasterka została odprawiona w ubiegłym roku w namiocie cyrkowym w parku Bois de Boulogne w zachodniej części Paryża. Ponieważ główne organy katedry są obecnie remontowane, na czas uroczystości Bożego Narodzenia wynajęto mały instrument.

Katedra Notre Dame. Jak dziś wygląda?

W ubiegłym tygodniu zakończono ważny etap w pracach zabezpieczających ponad 850-letnią gotycką katedrę. Całkowicie zostało zdemontowane 200-tonowe rusztowanie na dachu katedry. Ustawiono je jeszcze przed pożarem dla prac rekonstrukcyjnych iglicy Notre Dame. W czasie pożaru zarówno iglica, jak i inne części dachu runęły na ziemię, a rusztowanie uległo częściowemu stopieniu. Trzeba było wznieść nowe, aby móc z niego pociąć pozostałości poprzedniego na kawałki.

Od początku czerwca zdemontowano 40 000 pojedynczych części rusztowania na wysokości do 40 metrów. Niebezpieczeństwo zawalenia zostało zażegnane, poinformowała firma budowlana. Także francuska minister kultury Roselyne Bachelot cieszy się, że zagrożenie, jakie rusztowanie stanowiło dla katedry, zostało usunięte i Notre Dame jest „uratowana”.

Podczas pożaru, który wybuchł na dachu Notre Dame 15 kwietnia 2019, ogień strawił część dachu, zniszczył iglicę i część sklepienia świątyni. Wszystko ma być odbudowane zgodnie z historycznym wyglądem świątyni. Jak obiecał prezydent Francji Emmanuel Macron, prace mają zostać ukończone przed planowanymi na 2024 r. Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi w Paryżu.

Aby zobaczyć, jak dziś wygląda katedra Notre Dame, kliknij w galerię zdjęć.
Czytaj także:
5 niezwykłych ciekawostek o katedrze Notre Dame w Paryżu. Znasz je?
Czytaj także:
Odtworzono więźbę dachową Notre Dame. Wygląda wspaniale!
Czytaj także:
Gra komputerowa pomoże w odbudowie Notre Dame?

Tags:
Francjagaleria zdjęćkościół powszechnynotre dame
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail