Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Jest po przeszczepie serca i urodziła! „Nie spodziewałam się, że zostanę matką”

URODZIŁA PO PRZESZCZEPIE SERCA

Kati Finell | Shutterstock

Redakcja - 01.12.20

Wyjątkowy poród odbył się w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. Matką została kobieta, której jeszcze kilka lat temu przeszczepiono serce. Na szczęście jej syn jest zdrowy!

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Mały Alanek przyszedł na świat w 37. tygodniu ciąży przez cesarskie cięcie i ważył 2 850 gramów. Dziennikarze „Kuriera Lubelskiego” dotarli do jego mamy i zdołali z nią porozmawiać.

Jestem bardzo szczęśliwa, że urodziłam zdrowego synka. Nie spodziewałam się, że jednak kiedyś zostanę matką – wyznała pani Karolina.

Według dziennikarzy „Kuriera Lubelskiego” był to pierwszy taki poród w Lublinie. W Polsce najprawdopodobniej było już kilka takich przypadków, choć redaktorzy nie przywołują konkretnych danych liczbowych.

Specjaliście ze szpitala klinicznego monitorowali pacjentkę oraz jej dziecko przez okres całej ciąży. Wiele razy w trakcie jej trwania musiała być hospitalizowana.

Prof. Bożena Leszczyńska-Gorzelak, kierownik kliniki położnictwa i perinatologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie wyjaśniała, dlaczego sytuacja była aż tak bardzo wyjątkowa:

 W czasie ciąży nawet dwukrotnie wzrasta niebezpieczeństwo odrzucenia przeszczepu. Utrzymywać się może ono do trzech miesięcy po porodzie. Z kolei zażywanie leków immunosupresyjnych powoduje zwiększenie ryzyka poronień, porodu przedwczesnego, urodzenia dziecka o małej masie urodzeniowej lub zaburzeń elektrolitowych u noworodka. 

Ciąża była ryzykowna również dlatego, że leki immunosupresyjne powodują zwiększenie ryzyka wad wrodzonych u dziecka. Na szczęście nie dotyczyło to Alanka – chłopczyk urodził się zdrowy.

Źródło: Kurier Lubelski


TRIGEMELAS

Czytaj także:
Test ciążowy w Polsce, poród w Argentynie. Taka ciąża zdarza się raz na 200 milionów!


CIĄŻA

Czytaj także:
W ciąży żyj po swojemu! Jak nie dać się zwariować doradcom i zadbać o to, co najważniejsze

Tags:
ciążaporódprzeszczep
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!