Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Jak szczerzy powinniśmy być z kimś, z kim zaczynamy randkować?

PARA

Roman Kosolapov | Shutterstock

Cecilia Zinicola - 27.11.20

Kuszące jest pozostawienie różnych opcji, ale bycie bezpośrednim i prostym może pomóc wam znaleźć to, czego szukacie.

Czy kiedykolwiek wychodziłaś z kimś, nie wiedząc, czy powinnaś traktować to spotkanie jak randkę? To powszechna sytuacja. Wiele osób może łatwo się pomylić, gdy nie wiedzą, czy randkują, czy po prostu miło spędzają z kimś czas.

Kiedy dwoje ludzi się poznaje, normalnym jest, że przechodzą przez etap wzajemnego odkrywania się bez całkowitej jasności co do przyszłości tej znajomości. Jednak brak jasnego wyrażania swoich intencji pozostawia miejsce na dwuznaczność. W końcu brak jasności może być nawet niebezpieczny dla was obojga.

Kiedy ktoś inwestuje emocjonalnie w znajomość z drugą osobą tylko po to, by zostać uwięzioną w swego rodzaju „emocjonalnej otchłani”, bez możliwości ruszenia do przodu, staje się to bardzo frustrujące i powoduje cierpienie. Kiedy związek kończy się w ten sposób, jest bardzo prawdopodobne, że natura tej relacji nigdy nie była jasna.

Dzisiaj ten brak jasności jest coraz bardziej widoczny nawet na zaawansowanych etapach związków, z wyjątkiem tych, w których istnieje silne i wyraźne zobowiązanie, takie jak małżeństwo. W środku pandemii, gdy interakcja między ludźmi często sprowadza się do rozmowy przez ekrany, a nawet interakcje osobiste często wymagają dystansu społecznego, sytuacja staje się tym trudniejsza.

Niejasne relacje

Niezależnie od okoliczności, czy brak jasności może być pożądany, nawet jeśli jest frustrujący? Często brak jasności wynika z pragnień i lęków ludzi. Niektórzy ludzie po prostu nie wiedzą, czego chcą; inni sprzeciwiają się podejmowaniu trwałego zobowiązania z powodu osobistej historii ich własnych rodziców lub bliskich im osób lub z powodu ich własnych, wcześniejszych nieudanych związków.

Historia niestabilności rodziny prowadzi do strachu przed zaangażowaniem. Brak jasności wydaje się bezpieczną drogą, ponieważ trwała miłość jest uważana za ryzykowną, mało prawdopodobną i nieosiągalną.

Czasami zachowujemy pewien dystans emocjonalny, ponieważ myślimy, że unikając zaangażowania, możemy zapobiec bolesnej stracie. Innym razem boimy się, że jeśli wyraźnie wykażemy zainteresowanie, zagrozi to związkowi lub doprowadzi do bolesnego odrzucenia.

Przejrzystość w miłości

Niejednoznaczność wydaje się zapewniać bezpieczeństwo emocjonalne, ale jest to iluzja. Wchodzenie w związek z inną osobą powinno być ekscytującym, a nie nieustannie frustrującym doświadczeniem.

Dziś bardziej niż kiedykolwiek potrzebujemy w miłości przejrzystości. Przejrzystość to akt dobroci, a uczciwość jest jedną z najbardziej niezbędnych wartości, jeśli chodzi o przebywanie z drugą osobą.

Wyjaśnienie nie oznacza zakończenia związku ani tego, że musimy zniknąć z życia drugiej osoby, jeśli nasze oczekiwania są inne. Grzeczne wyjaśnienie, czego szukamy lub na co liczymy, może być bardzo wyzwalające. Czy to tylko przyjaźń? Czy interesuje nas coś głębszego? A może jeszcze nie wiemy, ale chcemy się dowiedzieć? Przekazywanie tych informacji jest aktem miłości, na który druga osoba zasługuje.

Bycie wobec siebie jasnym i uczciwym pozwala uniknąć dramatów i, co ważniejsze, oszczędza nam marnowania czasu i energii. Poszukiwanie prawdy jest priorytetem, ze zrozumieniem, że zaczynamy związek, a nasze wspólne, dobre doświadczenia powiedzą nam, czy zamierzamy pozostać razem. W końcu wszyscy chcemy spotkać tę odpowiednią osobę.

Podczas gdy poznajemy się nawzajem, nawet na wczesnym etapie, fundamentalne jest, aby naszym pierwszym krokiem było jasne wyrażanie naszych uczuć i intencji. Musimy mieć jasność co do tego, dokąd chcemy się udać, nie budząc fałszywych oczekiwań. Prawda może boleć, ale nie tak bardzo, jak zamieszanie spowodowane jej brakiem.

Postaw na komunikację

Jeśli szukasz miłości i jesteś zmęczony brakiem jasności w swoich związkach, spróbuj poprawić komunikację. Zdefiniuj jasno swoje wartości i zadaj sobie pytanie, czego chcesz i czego oczekujesz. Ta jasność pomoże ci wyrazić swoje zamiary bez strachu i z przekonaniem.

Jeśli jesteś w związku, w którym czujesz, że ciągle domagasz się jasności, której nie dostajesz, szanse na zdrową przyszłość tego związku nie są zbyt duże.

Jeśli nadal nie jesteś pewien, czego chcesz lub co zamierzasz, bądź uczciwy i odsuń się na bok. Nie angażuj się, dopóki się nie dowiesz. A jeśli nie jesteś zainteresowana, powiedz to od początku, nawet jeśli oznacza to odrzucenie dobrego kandydata.

Osoba, którą widzisz, zasługuje na prawdę. Kto wie, być może wyraźne wyrażanie tego, co czujesz, może być dla niego impulsem, aby zrobić coś, co cię przekona lub zapewnić to, czego może brakować w związku.

Szczera komunikacja jest antidotum na frustracje, które w końcu mogą nas zranić emocjonalnie i zamknąć na nowe doświadczenia miłości. Szczerość nie zawsze jest łatwa, ale jest to najbezpieczniejszy sposób wchodzenia w relacje.

Musimy wybrać przejrzystość, nie marnować cennego czasu i nie wprowadzać zamieszania. Jak przypomina nam Pismo Święte, „jeśli trąba brzmi niepewnie, któż będzie się przygotowywał do bitwy? Tak też i wy: jeśli pod wpływem daru języków nie wypowiadacie zrozumiałej mowy, któż pojmie to, co mówicie? Na wiatr będziecie mówili” (1 Kor 14, 8-9).


ZABAWA W ZWIĄZEK

Czytaj także:
„Chodź, pobawimy się w związek”, czyli relacje na niby. Dlaczego w nie wpadamy?
Czytaj także:
Wasz związek znalazł się w martwym punkcie? Zobacz, jak to przezwyciężyć!

Tags:
komunikacjarelacjezwiązek
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail