Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Abp Ryś ze swojej kieszeni ufundował bezdomnym testy na koronawirusa. Zbiórka trwa

BISKUP RYŚ, TEST NA KORONAWIRUSA

Andrzej Zbraniecki/EAST NEWS | Jarun Ontakrai/Shutterstock

Redakcja - 16.11.20

Osoby bezdomne będą przewożone do domu rekolekcyjnego archidiecezji łódzkiej. Tam będą miały robiony test. Abp Ryś poinformował, że sam ze swojej kieszeni przekazał kwotę na pięć pierwszych testów (jeden kosztuje około 500 zł).

– Trzymać wyciągnięte dłonie do ubogiego i otwierać ramiona dla potrzebującego. Nie chodzi o jednorazowo wyciągniętą dłoń do ubogiego, ale trzymanie wyciągniętych dłoni. Nie chodzi o sytuację jednorazową, pomoc jednorazową. Chodzi o postawę, która jest postawą stałą, ciągłą – mówił arcybiskup Grzegorz Ryś podczas mszy św. celebrowanej w łódzkiej katedrze z okazji IV Światowego Dnia Ubogich.


PAPIEŻ FRANCISZEK W MASECZCE

Czytaj także:
Papież oferuje bezpłatne testy na koronawirusa dla bezdomnych i ubogich

Światowy Dzień Ubogich

Tegoroczne obchody Dnia Ubogich – z uwagi na trwającą pandemię – ograniczyły się tylko do mszy świętej celebrowanej w samo południe w łódzkiej katedrze oraz do popołudniowej dystrybucji ciepłych posiłków połączonej z poradami medycznymi w ramach coniedzielnej akcji „Zupa na Pietrynie”. Odwołując się do liturgii słowa, łódzki metropolita zauważył:

Liturgia nie kończy się błogosławieństwem, dokąd nie wyciągnąłeś ręki do ubogiego. To wyciągnięcie ręki jest wciąż częścią liturgii. Te dwie postawy – postawa pobożności – miłości do Boga i konkretna pomoc wobec ubogich – one się schodzą w jedno tak dalece, że stają się liturgią. Gdy przychodzimy na liturgię, by prosić Boga o błogosławieństwo dla siebie, to Syrach mówi do nas: otrzymasz to błogosławieństwo wtedy, gdy ta liturgia, w której uczestniczysz, będzie przedłużona wyciągnięciem ręki do ubogiego.

Przywołując jedną z inicjatyw Caritas, kaznodzieja dodał: „niesłychanie ważnym jest znak tytki charytatywnej, którą przynosimy dziś do naszych kościołów, żeby to, co składamy, było rozdane wśród ubogich naszych parafii. To jest ogromnie ważne. W takich warunkach, w jakich żyjemy, jest to może nawet ważniejsze niż latach poprzednich”.

Zbiórka na testy na koronawirusa dla bezdomnych

Przed błogosławieństwem arcybiskup poinformował o nowej inicjatywie Kościoła łódzkiego związanej z pomocą potrzebującym w czasie trwającej pandemii. Zostało uruchomione konto Caritas Archidiecezji Łódzkiej, gdzie można wpłacać dary serca, które zostaną przeznaczone na testy COVID-19 dla bezdomnych, którzy będą szukali miejsca w łódzkich schroniskach.

Osoby bezdomne będą przewożone do domu rekolekcyjnego archidiecezji łódzkiej w Drzewocinach, tam będą miały robiony test, i tam będą oczekiwały wyniku. Jeśli test będzie negatywny – to będą odwiezione do schroniska, a jeśli pozytywny – pozostaną w domu rekolekcyjnym na czas kwarantanny pod opieką lekarzy.

Osoby chcące włączyć się w dzieło pomocy potrzebującym mogą to uczynić, wpłacając swój dar na poniższe konto (z dopiskiem „COVID-19”):

Caritas Archidiecezji Łódzkiej
90-507 Łódź, ul. Gdańska 111
Bank Pekao S.A. V O/Łódź
PLN: 48 1240 1545 1111 0000 1165 5077

EURO: 05 1240 1545 1978 0000 1165 5181
USD: 13 1240 1545 1787 0000 1165 5178
SWIFT: PKOPPLPW.

xpk / KAI / archidiecezja.lodz.pl / ks


BP GRZEGORZ RYŚ

Czytaj także:
Abp Ryś: Powinniśmy się wstydzić, że tylu braci nie doświadczyło przyjaźni z Jezusem


POGRZEB ONLINE

Czytaj także:
Pogrzeby on-line. Efekt pandemii, znak czasów czy wygodnictwo?

Tags:
abp Grzegorz Ryśbezdomnikoronawirus
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail