Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Paraliżuje cię stres? Zamień go w siłę i motywację!

STRES

dotshock | Shutterstock

Michał Krajski - 13.11.20

Kto z nas nie zna tego uczucia, kiedy przed ważnym dla siebie spotkaniem, występem, rozmową czy prezentacją zaczynamy czuć drżenie rąk, szybsze bicie serca, suchość w gardle, a coś podpowiada nam, że sobie nie poradzimy.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Stres w sytuacjach trudnych, zwłaszcza dla nas nowych, jest czymś zupełnie naturalnym. Odczuwają go nawet doświadczeni artyści przed wyjściem na scenę. Nie należy się mu dziwić, winić się za to, ale trzeba nauczyć się z nim żyć, a nawet czerpać z niego korzyść.

Stres paraliżujący i motywujący

Stres można podzielić na paraliżujący i motywujący. Ten pierwszy skłania nas do ucieczki, zniechęca do podjęcia jakichkolwiek przygotowań, które i tak z góry wydają się skazane na porażkę, a nawet uniemożliwia nam podjęcie jakiegokolwiek działania. Ten drugi skłania nas do większej pracy. Mamy wygłosić prezentację?

Pod jego wpływem dopracujemy ją w najdrobniejszych szczegółach, przećwiczymy kilkanaście razy, a jeszcze pokażemy znajomym, żeby wysłuchać ich uwag. Bez niego może byśmy włożyli w to 10% tej pracy, bo przecież towarzyszyłaby nam myśl: „i tak sobie poradzę. Jestem zdolny, coś tam powiem”. Takiego stresu nie należy deprecjonować, a nawet, choćby z powodów dążenia do perfekcji i szacunku do innych, warto pielęgnować.

Oswójmy swój lęk

Dość łatwo rozpoznać, jaki stres nam towarzyszy. Widzimy to wyraźnie po skutkach. Czy stres jest dla nas czymś skłaniającym nas do jeszcze lepszego działania, czy też czymś blokującym? Kiedy dostrzegamy, że jest przede wszystkim destrukcyjny, zadajmy sobie pytanie, dlaczego tak jest. Sprawdźmy, czy u jego podstaw są racjonalne podstawy.

Jeśli idziemy na egzamin zupełnie nieprzygotowani, nasze obawy są uzasadnione i zmiana samopoczucia i tak nie przyniesie nam wielkich korzyści. W tym wypadku lepiej zmienić termin i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by być gotowym do jego zdawania. Co jednak, jeśli nadal czujemy się niezdolni do stanięcia przed wykładowcą?

Warto samemu sobie powtarzać, że ten lęk jest irracjonalny, nic złego nas nie spotka, jeśli nawet usłyszymy przykre słowo, nic nam się nie stanie, jak nie zdamy, będzie termin poprawkowy. Warto z kimś też o tym porozmawiać. Dobrze, by nasz przyjaciel powiedział nam tych kilka oczywistych rzeczy. Strach ma bowiem to do siebie, że przez niego drobne rzeczy urastają do rangi dramatów. Jest to metoda tzw. oswajania lęków.

Stosujmy techniki relaksacyjne

Lęk jest oczywiście uczuciem, które nie poddaje się tak łatwo głosowi rozumu, występuje nawet wbrew faktom. Ma swoje źródło w ciele i jego pozbycie się wiąże się z troską o ciało. Przed stresującym wydarzeniem warto się wyspać, stosować lekką dietę, dużo pić wody. Tak samo robią bokserzy przed walką.

Ta analogia ma zresztą jeszcze ten plus, że zamiast dostrzegać w lęku zagrożenie, warto widzieć w nim kolejne wyzwanie, z którym się mierzymy. Lepiej wcześniej nie przeciążać organizmu nadmiernym wysiłkiem (który zapewnia nam sam stres), wyciszyć się poprzez ograniczenie bodźców (nie słuchać głośnej muzyki, nie spędzać wielu godzin przed telewizorem lub komputerem), unikać sytuacji, które mogą być dodatkowo stresujące. Warto też stosować naturalne techniki relaksacyjne, jak odpowiednie oddychanie czy rozluźnianie mięśni. Jest wiele filmów w internecie, które pokazują, jak to robić.

Kiedy nic nie pomaga

Zdarza się, że nasz lęk urasta do takich rozmiarów, że żadne metody nie pomagają. Czasami wiąże się to z jakąś traumą, wydarzeniem, które nie pozwala nam powtórzyć danej czynności. Mieliśmy np. wypadek samochodowy i nie jesteśmy w stanie z powrotem wsiąść za kierownicę. Kiedy nie możemy pokonać lęku o własnych siłach, pozostaje nam szukać pomocy.

Nie ma w tym nic niewłaściwego i wiele osób udaje się do lekarza np. przed lotem samolotem, aby uzyskać leki uspokajające. Nie powinno się nadużywać tego sposobu, ale pamiętajmy, że zawsze jest wyjście z sytuacji i najgroźniejszy lęk można pokonać. Nie bójmy się go nazwać i skorzystać z pomocy czy to farmakologii, czy terapii.


HUG

Czytaj także:
11 sposobów radzenia sobie ze stresem związanym z pandemią


UŚMIECH

Czytaj także:
Uśmiech najlepszą bronią na stres? Są naukowe dowody

Tags:
motywacjastres
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!