Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 20/06/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Jan Paweł II powiedział o tym miejscu: „Święta Woda brzegi rwie”

SANKTUARIUM W ŚWIĘTEJ WODZIE

Athantor/Wikipedia | CC BY SA 3.0

Anna Gębalska-Berekets - 29.10.20

Sanktuarium Świętej Wody w Wasilkowie to jedno z niezwykłych miejsc, którego powstanie owiane jest legendami. Tam znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej oraz Góra Krzyży.

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Świętej Wodzie pochodzi z 1719 roku. Wtedy też ociemniały człowiek, który nie widział już od dwóch lat, przybył do cudownego źródełka. Przemył swoje oczy i ozdrowiał.

Dokumenty historyczne wskazuję, że ów mężczyzna związany był z zakładem wytwarzającym papier na rzecz drukarni prowadzonej przez franciszkanów w Supraślu. Utożsamiany jest z dzierżawcą tamtejszej papierni – szlachcicem Bazylim Samotyją Lenczewskim. Mężczyzna z wdzięczności za uzdrowienie ufundował nad źródełkiem drewnianą kaplicę.

Święta Woda. Miejsce, które łączy prawosławnych i katolików

18 stycznia 1778 roku Stolica Apostolska nadała kultowi Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie przywilej odpustowy.

Gdy car Mikołaj I doprowadził do zlikwidowania unii kościelnej na terenie Imperium Rosyjskiego, Święta Woda oraz pobliski klasztor w Supraślu zostały przekazane duchowieństwu prawosławnemu, a kaplicę zamieniono na cerkiew. W czasach zaborów świątynia straciła cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej pochodzący z XIII wieku.

Oryginał wizerunku Maryi został wywieziony do Rosji przez proboszcza cerkwi wasilkowskiej Siergieja Leiniewicza. W kaplicy znajduje się kopia tego wizerunku.

SANKTUARIUM W ŚWIĘTEJ WODZIE
Athantor/Wikipedia | CC BY SA 3.0

Ks. Wacław Rabczyński

Czasy II wojny światowej miały druzgocący wpływ na stan kaplicy. Na początku 1940 roku Armia Czerwona wkroczyła do tego miejsca. Sowieci stacjonowali tu przez ponad rok. Do czasu ich ewakuacji, w czerwcu 1941 roku, kaplica została zniszczona i po części spalona. Wiele lat zajęła jej odbudowa.

Prace powierzono ks. Wacławowi Rabczyńskiemu, który z czasem został proboszczem parafii. Pierwszym planem odbudowy było stworzenie groty (na wzór groty w Lourdes we Francji). Duchownemu udało się stworzyć Kalwarię Świętowodzką, gdzie powstało m.in. 7 ołtarzy Męki Pańskiej. Rozbudowa tego miejsca nie umknęła uwadze władz komunistycznych. Zniszczono stacje Męki Pańskiej. Obecny wizerunek Matki Bożej Bolesnej został namalowany przez mamę ks. Wacława – Helenę Rabczyńską.

Święta Woda: Góra Krzyży

Na terenie sanktuarium znajduje się wzgórze tysięcy pątniczych krzyży. To szczególne miejsce do zobaczenia. Z daleka widać też 25-metrowy jubileuszowy Krzyż Pielgrzymi. Wita on wszystkich przybywających w to szczególne miejsce.

Na Górze Krzyży pątnicy pozostawiają swoje krzyże przyniesione wraz z intencjami, które noszą w sercach. Krzyże są małe, duże, metalowe, drewniane. W cudownym bijącym źródełku obmywają swoje nogi, ręce i twarz. Przybywają, by powierzyć Bogu i Matce Bożej Bolesnej swoje sprawy, problemy. Poszukują nadziei i pragną odnaleźć ukojenie na trudnych ścieżkach życia. Pielgrzymi doznają tu licznych cudów, o czym świadczą wpisy i świadectwa złożone w specjalnej księdze.

W 1999 roku papież Jan Paweł II pobłogosławił czczony przez pielgrzymów i mieszkańców cudowny obraz Matki Bożej Bolesnej.

Trzy lata później, z okazji jubileuszu stulecia urodzin ks. Wacława Rabczyńskiego, wybudowano w tym miejscu Dróżki Siedmiu Boleści, rozmieszczone na Błoniach Jana Pawła II. W 2006 roku dokonano intronizacji obrazu Matki Bożej Bolesnej.

SANKTUARIUM W ŚWIĘTEJ WODZIE
Brattarb/Wikipedia | CC BY-SA 3.0

Jan Paweł II: „Święta Woda brzegi rwie”

Sanktuarium w Wasilkowie to jedno z 9 należących do archidiecezji białostockiej. W uroczystość Najświętszej Maryi Panny Bolesnej (15 września) oraz w każdą pierwszą niedzielę miesiąca, po spełnieniu warunków określonych przez Kościół, wierni mogą dostąpić odpustu.

Sanktuarium Święta Woda w Wasilkowie porównywane jest z prawosławną Grabarką. Warto wspomnieć, że w świątyni znajdują się także krzyże, które pobłogosławił papież Jan Paweł II w 2000 roku w Watykanie. Pielgrzymka z krzyżami do sanktuarium organizowana jest tradycyjnie we wrześniu.

Źródła: atrakcjepodlasia.pl; sanktuariapolskie.com; swietawoda.pl


ARCHITEKTURA SAKRALNA

Czytaj także:
Jak zaprojektować idealną świątynię? – pytamy krakowskiego architekta Jakuba Turbasę


KAPLICZKA W GOGOLINIE

Czytaj także:
Kapliczka w Gogolinie i woda, która otwiera oczy. Tu majowe jest po niemiecku


MARYJA OD WYKUPU NIEWOLNIKÓW

Czytaj także:
Matka Boża od Wykupu Niewolników: cudowny wizerunek i Maryja, która wyzwala

Tags:
ciekawe kościołyMaryjaPolskapolski kościół
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail