Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 28/05/2023 |
Aleteia logo
Pod lupą
separateurCreated with Sketch.

Kryzys powołań: są seminaria, do których zapukał jeden kandydat, do innego nie zgłosił się nikt

SEMINARIUM

Lech Gawuc/REPORTER

Katolicka Agencja Informacyjna - 22.10.20

W bieżącym roku akademickim 2020/2021 formację ku kapłaństwu rozpoczęło w Polsce 438 nowych kandydatów: w seminariach diecezjalnych 289 alumnów, a w zakonach 149 – informuje ks. Piotr Kot, przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych. Jest to o 60 kandydatów mniej niż w ubiegłym roku.

Kryzys powołań to kwestia, która jest przedmiotem dyskusji od jakiegoś czasu. W obserwacji tendencji pomagają liczby. Dla porównania w 2019 roku formację ku kapłaństwu rozpoczęło 498 kandydatów. W tym w seminariach diecezjalnych 324, a w zakonach 174.

Do seminarium w Świdnicy nie zgłosił się nikt

Ks. Kot informuje ponadto, że w tym roku najwięcej kandydatów w diecezjach zgłosiło się do Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie – 26 alumnów; do Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach – 15 alumnów; a po 13 alumnów do Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie oraz Poznaniu.

Z kolei najmniejsza liczba, czyli zaledwie po jednym z kandydatów zapukało do furt Wyższych Seminariów Duchownych w: Drohiczynie, Gnieźnie i Sosnowcu. Do jednego z seminariów, w Świdnicy, nie zgłosił się nikt.

Wyższe Seminarium Duchowne 35+ w Łodzi przyjmuje kandydatów powyżej 35. roku życia. Tam zgłosiło się 8 kandydatów z różnych diecezji.

Najwięcej chętnych u dominikanów

Natomiast wśród zakonów – jeśli chodzi o powołania – zdecydowany prym wiodą dominikanie. U nich studia rozpoczęło 35 braci w postulacie. Na drugim miejscu są Franciszkanie Konwentualni, wśród których studia w postulacie rozpoczęło 20 braci. 11 w WSD Franciszkanów Konwentualnych w Łodzi oraz 9 w WSD Franciszkanów Konwentualnych w Krakowie. Kolejnym zakonem mającym w tym roku najwięcej powołań są karmelici. Formację w WSD Karmelitów Bosych w Krakowie rozpoczęło 7 braci w postulacie.

Ogółem w całej Polsce, we wszystkich seminariach duchownych diecezjalnych i zakonnych, jak podaje ks. Piotr Kot, w tym roku formację rozpoczęło 2556 kleryków.

Kryzys – trzykrotny spadek powołań

Od kilkunastu lat liczba powołań kapłańskich w Polsce wykazuje powolną tendencję spadkową. Jeśli chodzi o ogólną liczbę przygotowujących się do kapłaństwa, jest to niemal trzykrotny spadek w ciągu ostatnich 15 lat. O tych danych oraz o tym, że grozi nam postępujący kryzys powołań, pisaliśmy TUTAJ.

W 2004 r. seminaria diecezjalne i zakonne liczyły łącznie 7465 alumnów. Z kolei w 2007 roku w diecezjalnych i zakonnych seminariach duchownych kształciło się 6025 kandydatów do kapłaństwa, a na pierwszym roku 1078. Rok później, w 2008 roku, kształciło się ogółem 5583 kandydatów do kapłaństwa, w tym na I roku – 953.

4262 kleryków na wszystkich rocznikach w seminariach diecezjalnych i zakonnych kształciło się w 2012 roku, w tym na I roku 828. W 2015 roku do seminariów duchownych zgłosiło się 725 nowych kandydatów.

2018 rok przyniósł kolejne spadki: łącznie w seminariach diecezjalnych i zakonnych studiowało wówczas 3015 kandydatów, a na I roku 620 alumnów. W polskich seminariach duchownych w 2019 roku studiowało 2853 alumnów, a na I rok wstąpiło 498.


ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE

Czytaj także:
Bp Tomasik: zaczyna brakować księży. Umartwienia i adoracje w intencji powołań


KSIĄDZ

Czytaj także:
Tylko 2,4 proc. przyszłych księży chce uczyć religii. Rozmowa o kandydatach do kapłaństwa

Tags:
ksiądzpowołaniesekularyzacjaseminarium
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail