Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 12/08/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ich proboszcz zmarł na COVID-19. Chcą nietypowo uczcić jego pamięć

ANTONI PIŚ, RESPIRATOR

Robert Kneschke | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 22.10.20

Parafianie pożegnali proboszcza parafii w Męcinie – ks. Antoniego Pisia. Mieszkańcy ku jego pamięci planują kupić dla szpitala w Limanowej respirator z kardiomonitorem. Kapłan zmarł 16 października, był zakażony koronawirusem.

Zbiórka funduszy na respirator powstała z inicjatywy parafian. To właśnie oni wpadli na pomysł, by w szczególny sposób okazać szacunek śp. ks. kanonikowi Antoniemu Pisiowi. Kapłan pełnił funkcję proboszcza w parafii pw. Świętego Antoniego Opata w Męcinie, w latach 2007 – 2020.

Parafialna zbiórka na respirator

Ksiądz Antoni Piś był osobą niezwykle skromną i pełną entuzjazmu dla wszelkich inicjatyw pomocowych, dlatego aby uczcić jego pamięć, warto wesprzeć zakup takiego sprzętu medycznego, z jakiego on sam korzystał podczas pobytu w szpitalu. 16 października 2020 r. nasz drogi proboszcz Antoni Piś przegrał walkę z COVID-19. Aby wyrazić wdzięczność za jego dobroć, zaangażowanie w sprawy lokalnej społeczności i wielką aktywność duszpasterską, parafianie pragną ufundować respirator wraz z kardiomonitorem dla Szpitala w Limanowej – czytamy w opisie zrzutki.

Organizatorzy informują, że jeśli publiczna zbiórka nie pokryje całkowitego kosztu zakupu respiratora, dyrekcja szpitala zadeklarowała swój udział w nabyciu sprzętu medycznego wysokiej jakości. Respirator wraz z kardiomonitorem będzie służył lokalnej społeczności.

Pomysłodawcy zachęcają do okazywania wsparcia różnymi kanałami. Zbiórka na respirator prowadzona była podczas uroczystości pogrzebowych. Będzie także kontynuowana podczas mszy świętych, odprawianych w intencji śp. ks. Antoniego Pisia, w kopertach z dopiskiem „respirator”, poprzez wpłaty elektroniczne w formie zrzutki lub bezpośrednio na konto parafii, wpisując w tytule przelewu: „respirator dla Limanowej”: BANK PKO S.A. Oddział Limanowa: 81 1240 5123 1111 0000 5190 6382.

Szczegóły można znaleźć TUTAJ.

W mediach społecznościowych parafianie i znajomi żegnają zmarłego kapłana, dziękując mu za dobroć i serce.

Człowiek dusza, wspaniały, dobry kapłan, wielka strata dla parafii – tak piszą wierni na profilu Facebookowym swojego proboszcza.

Ksiądz Antoni Piś

Ks. mgr Antoni Piś urodził się 26 marca 1957 roku w Lipnicy Murowanej, święcenia kapłańskie przyjął w 1982 roku.

Jako wikariusz pracował w parafiach: Tymbark, Rzezawa, Dębica – Matki Bożej Anielskiej i Nowy Sącz – św. Małgorzaty.

Był proboszczem parafii pod wezwaniem NMP Królowej Świata w Pawęzowie, a od 2007 roku proboszczem parafii pod wezwaniem św. Antoniego Opata w Męcinie. Ponadto sprawował obowiązki dekanalnego referenta misyjnego w dekanacie Tarnów – Północ. Był również wicedziekanem dekanatu Limanowa oraz notariuszem i dekanalnym duszpasterzem małżeństw i rodzin w dekanacie Limanowa.

W dowód wyróżnienia za gorliwie pełnioną posługę kapłańską został w 2018 roku obdarzony godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej w Limanowej.


POGRZEB

Czytaj także:
Zmarł pierwszy polski ksiądz zarażony koronawirusem


TRANSPLANTACJA NERKI

Czytaj także:
Ksiądz przekazał nerkę chorej parafiance. „Wszyscy mamy prezenty, którymi możemy się podzielić”

Tags:
koronawiruspamięćproboszcz
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail