Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 17/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Zamęt i zgorszenie. Komunikat ws. ks. Daniela Galusa i pustelni w Czatachowej

DANIEL GALUS

Januarybratek/Wikipedia | CC BY-SA 4.0

Katolicka Agencja Informacyjna - 14.10.20

Duchowny zachęcał wiernych do zdejmowania maseczek i przekonywał, że woda święcona chroni przed zakażeniem. Komunikat archidiecezji nazywa to „zabobonnym” podejściem do sakramentaliów.

Arcybiskup częstochowski i archidiecezja częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy księdza Daniela Galusa oraz grupy wiernych określających się jako Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa, a skupionych wokół tzw. pustelni w miejscowości Czatachowa – napisał ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej. Publikujemy tekst oświadczenia w całości:

Oświadczenie ws. ks. Galusa i pustelni w Czatachowej

Arcybiskup metropolita częstochowski i archidiecezja częstochowska stanowczo odcinają się od wypowiedzi, działań i postawy ks. Daniela Galusa oraz grupy wiernych określających się jako Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa, a skupionych wokół tzw. pustelni w miejscowości Czatachowa. Nie biorą także odpowiedzialności za skutki tychże wypowiedzi i działań, przypominając wszystkim wiernym o zobowiązaniu do stosowania się do obowiązujących zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

Ks. Galus w marcu br. otrzymał karę nagany kanonicznej, która była reakcją na jego wypowiedzi i nierespektowanie przepisów państwowych i zarządzeń władz kościelnych dotyczących zasad bezpieczeństwa w czasie pandemii. Został ponadto zobowiązany do powstrzymania się od krytyki przepisów państwowych i kościelnych, a także do ścisłego respektowania wszelkich zasad bezpieczeństwa.

Wobec nieposłuszeństwa i trwania w uporze, które powoduje zamęt i zgorszenie, w najbliższym czasie podjęte zostaną dalsze kroki dyscyplinarne wobec ks. Galusa.

Wszystkich zgorszonych przepraszamy za powstały zamęt i oświadczamy, że wypowiedzi ks. Galusa nie są w żadnej mierze głosem Kościoła, który stale przypomina, że zachowywanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego jest wypełnieniem przykazania miłości poprzez wzajemną troskę o swoje bezpieczeństwo. Traktowanie zaś sakramentów i sakramentaliów w sposób zabobonny jest zupełnym niezrozumieniem i wypaczeniem ich sensu.

Ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy archidiecezji częstochowskiej


KSIĄDZ PIOTR GLAS

Czytaj także:
Czy ks. Piotr Glas jest egzorcystą? Wyjaśniamy zamieszanie i komunikat Episkopatu


BISKUP SIEMIENIEWSKI, CHARBEL

Czytaj także:
Jeśli ktoś pójdzie za ks. Cieleckim, wybierze schizmę: bp Siemieniewski porządkuje sprawy związane ze św. Szarbelem [nasz wywiad]


EKSKOMUNIKA I INNE KARY KOŚCIELNE

Czytaj także:
Ekskomunika, suspensa i inne kary kościelne. Za co, kiedy i dla kogo?

Tags:
częstochowakoronawirusksiądz
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail