Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 24/07/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zatrzymano terrorystkę podejrzaną o zamachy na kościoły

TERRORYSTKA

Igor Normann | Shutterstock

Katolicka Agencja Informacyjna - 12.10.20

Rezky Fantasya Rullie z terrorystycznego ugrupowania Abu Sajaf została zatrzymana w prowincji Sulu, poinformowały filipińskie media. Zarówno mąż, jak i rodzice pochodzącej z Indonezji kobiety są islamistycznymi terrorystami.

Rodzice są podejrzani o udział w dwóch zamachach samobójczych 27 stycznia 2019 na katedrę katolicką w Jolo City. Zginęły wówczas co najmniej 22 osoby, kilkaset zostało rannych. Prawdopodobnie dokonali oni także zamachu na kościół w indonezyjskiej prowincji Kalimantan na Borneo w 2016 roku.

Wraz z Rullie zostały zatrzymane dwie inne kobiety, które – jak twierdzą media – są żonami członków ugrupowania ugrupowania terrorystycznego Abu Sajaf, w tym  komendanta Bena Yadaha, zwanego także Benem Tatoo. Te trzy kobiety miały w najbliższym czasie wspólnie planować kolejny atak terrorystyczny.

Według ekspertów grupa Abu Sajafa rekrutuje coraz więcej kobiet. Jego terror staje się coraz bardziej zajęciem rodzinnym – powiedział w rozmowie z mediami filipiński generał armii Cirilito Sobejana.

W sierpniu kobiety z Abu Sajaf zorganizowały w Jolo dwa równoczesne zamachy samobójcze. Pierwszy wymierzony był w żołnierzy opiekujących się ludźmi dotkniętymi pandemią koronawirusa, druga bomba eksplodowała w pobliżu katedry katolickiej w Jolo. Śmierć poniosło 15 osób, a 75 zostało rannych.

Sulu na południu Filipin to twierdza grupy terrorystycznej Abu Sajaf, która obecnie nazywa siebie „państwem islamskim – prowincją Azji Wschodniej”. Według mediów filipińskich od 2000 roku przed katedrą w Jolo lub w jej pobliżu terroryści Abu Sajaf dokonali jedenastu zamachów bombowych.


MOTHER OF ALL ASIA

Czytaj także:
Na Filipinach powstaje najwyższy posąg Matki Boskiej na świecie
Czytaj także:
Filipiny zakazują wieszania różańców w samochodach

Tags:
Filipinyterroryzm
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail