Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Ważna publikacja na temat wykorzystania nieletnich. Prymas: „Odpowiedzialna i dalekowzroczna odpowiedź Kościoła”

MOLESTOWANIE SEKSUALNE

Ngukiaw | Shutterstock

Redakcja - 09.10.20

Staraniem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży oraz Fundacji Świętego Józefa ukazała się publikacja „Odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego małoletnich. Aspekt prawny”.

Zdaniem twórców publikacja jest zbiorem najważniejszych dokumentów prawnych Kościoła: zaczynając od przełomowego dokumentu Jana Pawła II, poprzez nowelizacje Benedykta XVI, aż po najnowsze dokumenty promulgowane za pontyfikatu Franciszka.

W publikacji znajdują się również wytyczne oraz zasady prewencji wypracowane przez Konferencję Episkopatu Polski. Dokumentom towarzyszą komentarze kanonistów: ks. prof. Piotra Majera oraz ks. dr. Jana Dohnalika.

Specjalnym wstępem publikację opatrzył abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński, prymas Polski, będący równocześnie delegatem KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży. Prymas dochodzi do wniosku, że przez lata jedną z wielu przyczyn nieadekwatnego reagowania na przestępstwa seksualne osób duchownych wobec małoletnich było niezrozumienie znaczenia prawa w życiu Kościoła. Arcybiskup dostrzega, że błędne postrzeganie doprowadziło do sytuacji, w której istniejące prawo karne w praktyce często nie było stosowane.

Odpowiedzialna i dalekowzroczna odpowiedź Kościoła na dramat wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży musi mieć również charakter prawny. Potrzebujemy odkryć na nowo rolę prawa – zwłaszcza karnego – w życiu Kościoła. Sprawiedliwe przepisy prawne są koniecznym narzędziem, aby uczciwie i konsekwentnie wyjaśniać wszystkie straszne przestępstwa i bolesne zaniedbania dokonane w przeszłości, udzielać koniecznego wsparcia wszystkim, którzy obecnie zgłaszają swoją krzywdę Kościołowi, a także czynić wszystko, co możliwe, aby zapobiec podobnym wydarzeniom w przyszłości.

Sprawiedliwa kara aktem miłości

Metropolita gnieźnieński zauważa także, że „sprawiedliwe wymierzenie kary jest również aktem miłości do duchownego, który dopuścił się przestępstwa lub zaniechania”.

Prymas wyjaśnia, że w takiej sytuacji kara pomaga wziąć odpowiedzialność za swoje postępowanie, „co jest warunkiem niezbędnym w procesie nawrócenia i pojednania ze wspólnotą Kościoła oraz resocjalizacji”.

Abp Polak wierzy również, że „mądre normy prawne są wreszcie ważnym elementem prewencji, gdyż służą budowaniu bezpiecznych środowisk dla dzieci i młodzieży”.

Publikacja ukazała się w wydawnictwie Apostolicum.


BŁAŻEJ KMIECIAK

Czytaj także:
„Moim celem jest naprawienie zła”. Błażej Kmieciak przewodniczącym komisji do spraw pedofilii


POPE FRANCIS

Czytaj także:
Franciszek zniósł tajemnicę papieską w sprawach dotyczących pedofilii

Tags:
molestowaniepolski kościółprawoprymas
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail