Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Czy ciało Carla Acutisa jest nietknięte? I czy został pochowany w jeansach?

CARLO ACUTIS, CIAŁO

Diocesi Assisi - Nocera Umbra - Gualdo Tadino

Redakcja - 02.10.20

Uznaliśmy, że wasze pytania z komentarzy są ważne i znaleźliśmy na nie odpowiedzi.

Gdy w czwartek, 1 października 2020 – na kilka dni przed beatyfikacją – opublikowaliśmy zdjęcia ciała Carla Acutisa w trumnie, popłynęło wiele ciepłych komentarzy pod adresem młodego błogosławionego. Pojawiły się również dwa ważne pytania, na które tu postaramy się odpowiedzieć.

Czy ciało Carla Acutisa jest nietknięte?

Jest to kwestia delikatna. Pisaliśmy już o tym na łamach Aletei wiosną 2019 roku. Nicola Gori, postulator procesu beatyfikacyjnego, w telewizyjnym programie „Bel tempo si spera” powiedział: „Ciało Carla Acutisa – z tego, co mi powiedzieli – jest w nienaruszonym stanie”.


CARLO ACUTIS

Czytaj także:
Nie był świętoszkowaty, dziś jest błogosławionym. Carlo Acutis wierzył, że Bóg jest mocno aktywny on-line

Potem jednak sprostował, że wszelkie orzeczenia o stanie zachowania ciała są przedwczesne, jako że niezbędne badania przeprowadzane przez personel medyczny są jeszcze w toku. Ks. Marcelo Tenorio, wicepostulator procesu beatyfikacyjnego Carlo Acutisa dodał wtedy, że nie ma jeszcze „kanonicznego czy naukowego” autorytetu, który oficjalnie orzekłby, że ciało jest nietknięte.

Gdy więc teraz w Asyżu ciało 15-latka wystawiono na publiczny widok, wiele osób odniosło się do tamtych wypowiedzi i zobaczywszy na zdjęciach pięknie zachowane ciało młodzieńca, uznało od razu, że faktycznie: ciało wygląda jak zupełnie nienaruszone.

Jednak z wypowiedzi kościelnych przedstawicieli można odczytać coś innego. Na przykład abp Domenico Sorrentino z Asyżu przyznał, iż normalny proces pośmiertnej destrukcji organizmu dotknął również przyszłego błogosławionego.

Z informacji zebranych przez włoską edycję Aletei wynika, że gdy wiosną ubiegłego roku ciało Carla Acutisa ekshumowano, było ono faktycznie uznane za „nietknięte” w tym sensie, że wszystkie organy były na swoim miejscu. Natomiast na twarzy można było dostrzec ślady rozkładu.

Obecny idealny wygląd twarzy chłopca – który dostrzegamy na zdjęciach z Asyżu – to efekt ludzkiej pracy, poprawek wykonanych silikonem.

Zobacz wideo z odsłonięcia ciała Carla:

Dlaczego Carla Acutisa do trumny ubrano w dżinsy?

Na ten temat nie pojawiło się na razie żadne oficjalne stanowisko – ani rodziny, ani Kościoła. Natomiast wypowiedział się na ten temat o. Carlos Acácio Gonçalves Ferreira z sanktuarium w Asyżu. Jego zdaniem zdarza się to po raz pierwszy w historii Kościoła, że błogosławiony został zaprezentowany wiernym w trumnie w dżinsach i adidasach.

Beatyfikacja Carlo Acutisa odbyła się 10 października 2020 roku w Asyżu.

Aleteia/ks

Zobaczcie zdjęcia ciała Carla Acutisa:


ACUTIS

Czytaj także:
Postulator potwierdza pogłoski: ciało Carlo Acutisa nie uległo rozkładowi


ACUTIS

Czytaj także:
Cud przypisywany Carlo Acutisowi zaaprobowany przez lekarzy

Tags:
Asyżbeatyfikacjaciało
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail