Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Starożytny kościół i zapierająca dech w piersiach 1600-letnia mozaika! [zdjęcia]

MARDIN TURKEY

muratart | Shutterstock

J-P Mauro - 30.09.20

Mozaika podłogowa odkryta w wykopaliskach kościoła z V wieku przedstawia ludzi i zwierzęta, ale także pismo z użyciem starożytnego alfabetu syryjskiego.

Wykopaliska trwają w południowo-wschodniej Turcji, gdzie pod koniec 2019 roku odkryto ruiny kościoła z V wieku. Pozostałości świątyni znajdującej się we wsi Göktaş to m.in. licząca 1600 lat mozaika podłogowa. Chociaż jej fragmenty zostały zniszczone przez czas i pogodę, wiele z tych starożytnych dzieł sztuki można nadal oglądać.

Kościół z V wieku i niezwykła mozaika

Jak podaje „Daily Sabah”, zespołem wykopaliskowym kieruje Abdülgani Tarkan, dyrektor Muzeum Mardin. Tarkan wyjaśnił, że kościół został zaprojektowany w stylu starożytnej bazyliki. Dziś bazylika kojarzy nam się raczej z wielkimi sakralnymi budowlami, które mają pewne przywileje nadawane przez papieża, ale w terminologii archeologicznej terminem tym określane są budowle publiczne wzniesione we wczesnym stylu architektonicznym, który występował w w starożytnym Rzymie.

W wywiadzie dla Agencji Anadolu Tarkan zauważył, że na mozaice podłogowej zachowało się dziewięć wierszy tekstu napisanego w Estrangelo, starożytnym języku syryjskim. Część tekstu wydaje się być listą nazwisk osób, które przyczyniły się do budowy kościoła. Tak Tarkan opisał przedstawione na podłodze obrazki:

Mozaiki ozdobiono ponadto przedstawieniami zwierząt, ornamentami geometrycznymi i postaciami ludzkimi, w tym scenami przedstawiającymi polowania. Nad postaciami ludzkimi znajdują się także nazwy miesięcy „kwiecień” i „czerwiec”.

Jak podaje Agencja Anadolu, archeolodzy odkryli ponadto zestaw przedmiotów, jakich prawdopodobnie używano do publicznego sprawowania kultu religijnego. Odkrycia mogą wnieść nowe wiadomości na temat praktyk religijnych chrześcijan w V wieku. Miejsce wykopalisk ma być udostępnione zwiedzającym po zakończeniu prac.


AQABA CHURCH,JORDAN

Czytaj także:
Najstarszy kościół świata [GALERIA]
Czytaj także:
Bazylika z IV wieku… na dnie jeziora. Coś pięknego!
Czytaj także:
Nogi Jonasza wystające z wielkiej ryby. Bezprecedensowe odkrycie w Izraelu

Tags:
archeologiasztuka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail