Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Pielęgnowanie dobrych wspomnień ma niezwykłą moc!

WOMAN LOOKING OUT THE WINDOW

Rawpixel.com | Shutterstock

Cecilia Zinicola - 25.09.20

Poświęcenie czasu na wspominanie przeszłości może uczynić nas szczęśliwszymi w teraźniejszości.

W chwilach, gdy przyszłość jest niepewna, łatwo jest czuć się przygnębionym lub zniechęconym. Chociaż może się to wydawać trudne w obecnych okolicznościach, wspomnienie szczęśliwych chwil z przeszłości pomaga nam poczuć się lepiej i ruszyć naprzód, by spojrzeć z nadzieją w przyszłość.

W badaniach z 2017 roku, autorstwa naukowców z Rutgers University – Megan Speer i Mauricio Delgado, czytamy, że ​​przywoływanie pozytywnych wspomnień zmniejsza wskaźniki stresu i negatywne uczucia oraz aktywuje części mózgu zaangażowane w „przetwarzanie nagrody i regulację emocji”. Innymi słowy, wykazano, że pozytywne emocje generowane poprzez przywoływanie wspomnień w obliczu stresu mają regenerujący i ochronny efekt.

Pielęgnować dobre wspomnienia

Dobre wspomnienia mogą nam pomóc, ponieważ uobecniają w naszych umysłach i sercach coś konkretnego, co nadaje życiu sens i napełnia nas inspirującymi motywami. Kiedy myślimy o naszych rodzicach, przyjaciołach lub dobrych doświadczeniach, takich jak podróże, które odbyliśmy lub miejsca, które odwiedziliśmy, wspomnienie o nich dodaje nam pozytywnej energii.

Jednym ze sposobów, aby nasz mózg chciał zapamiętywać i skupiać się na dobrych rzeczach, jest regularne poświęcanie czasu na zapisywanie pozytywnych wspomnień, które pozostawiły na nas silny ślad. Mogą to być wielkie rzeczy, takie jak narodziny dziecka lub proste, takie jak spędzanie czasu w kawiarni z przyjacielem, anegdoty, żarty, które ktoś nam powiedział lub cokolwiek innego, co wywołuje uśmiech na naszej twarzy, gdy o tym pamiętamy.

Oprócz zapisywania w głowie naszych wspomnień możemy być również bardziej kreatywni. Na przykład możemy złożyć album z wycinkami, który będziemy trzymać pod ręką na stoliku nocnym. W ten sposób możemy przejrzeć niektóre z nich, idąc spać lub rano, gdy jemy śniadanie i przygotowujemy się do rozpoczęcia dnia.

LOOKING AT HOLIDAY PHOTOS
Vadim Georgiev | Shutterstock

Jak mieć lepszy dzień?

Podczas tej pandemii, kiedy wielu z nas nadal spędza w domu więcej czasu niż zwykle, ważne jest, aby wykorzystać nasze zasoby do połączenia się z pozytywnymi wspomnieniami. To świetna okazja, aby znaleźć specjalne zdjęcia, które przechowujemy i np. zawiesić je w ładnej ramce.

Możemy również pomyśleć o piosenkach lub historiach, które rzucają więcej światła na te wspomnienia i podzielić się nimi z przyjaciółmi lub rodziną, którzy mogą ich nie znać. Możemy zadzwonić lub wysłać SMS-a do znajomych, którzy są częścią tych wspomnień, aby przypomnieć im o tamtej chwili, a może oni nawet przypomną nam o szczegółach, o których zapomnieliśmy. To naprawdę może uczynić nasz i ich dzień lepszym.

MEMORIES
Shutterstock-Photographee.eu

MAN,REFLECTING,PRAYING

Czytaj także:
Złe wspomnienia: jak zostawić za sobą przeszłość i zacząć patrzeć przed siebie?
Czytaj także:
Jak wspomnienia wpływają na związek i jego przyszłość?

Tags:
szczęście
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail