Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Tu Jezus oparł się szatanowi. Zobacz Pustynię Judzką na zdjęciach!

JUDEAN DESERT

John Theodor | Shutterstock

J-P Mauro - 12.09.20

W Ewangeliach czytamy o 40 dniach, które Jezus spędził na pustyni. Tam był kuszony przez szatana. Pustynia ta bywa nazywana YeShimon, co oznacza „miejsce spustoszenia”.

Rozciągająca się od gór Judei na zachodzie do Morza Martwego na wschodzie Pustynia Judzka to miejsce, które często pojawia się w biblijnych opowieściach. Jan Chrzciciel, który nauczał na Pustyni Judzkiej, nazwał siebie „głosem wołającym na pustyni” zapowiedzianym przez Izajasza (Mt 3,1-2):

W owym czasie wystąpił Jan Chrzciciel i głosił na Pustyni Judzkiej te słowa: „Nawróćcie się, bo bliskie jest królestwo niebieskie”. Do niego to odnosi się słowo proroka Izajasza, gdy mówi: Głos wołającego na pustyni: Przygotujcie drogę Panu, dla Niego prostujcie ścieżki!

40 dni na Pustyni Judzkiej

Po tym, jak został ochrzczony przez Jana, Jezus spędził 40 dni na Pustyni Judzkiej, gdzie był kuszony przez szatana (Mk 1,9-13):

W owym czasie przyszedł Jezus z Nazaretu w Galilei i przyjął od Jana chrzest w Jordanie. W chwili gdy wychodził z wody, ujrzał rozwierające się niebo i Ducha jak gołębicę zstępującego na siebie. A z nieba odezwał się głos: „Tyś jest mój Syn umiłowany, w Tobie mam upodobanie”.

Pustynia Judzka. Miejsce kuszenia

Pustynia Judzka to teren „nierówny”, z głębokimi kanionami wydrążonymi w skałach przez rzeki. Niektóre z nich płyną przez cały rok, tworząc oazy, w których ludzie i zwierzęta mogą znaleźć wytchnienie. Z innych pozostały jedynie wyschnięte koryta (wadi). Góry i formacje skalne są przede wszystkim z piaskowca, dlatego krajobraz stale się zmienia z powodu wiatru i erozji wodnej.

Z historycznego punktu widzenia zwiedzanie Pustyni Judzkiej przybliża do przodków wiary katolickiej. Istnieje wiele biblijnych osad w obrębie i poza granicami Pustyni Judzkiej. Jerozolima leży na zachodniej granicy pustyni, Morze Martwe zaś (z lustrem wody znajdującym się w najniższym punkcie Ziemi, ok. 433,5 m p.p.m.) jest na wschodnim krańcu pustyni, nad rzeką Jordan.
Czytaj także:
Niezwykły klasztor na Górze Kuszenia, gdzie diabeł kusił Jezusa [zdjęcia]

Jaskinie Qumran

Na Pustyni Judzkiej leży wiele biblijnych miast, m.in. Betlejem, Jerycho czy Hebron. To tu znajdują się jaskinie Qumran, gdzie w połowie XX w. odkryto zwoje znad Morza Martwego, a także kilka wczesnochrześcijańskich klasztorów (niektóre są nadal aktywne!). Na pustyni znajduje się wiele stanowisk archeologicznych, w tym twierdze Masada i Horkenya.

Kliknij w pokaz slajdów, aby zobaczyć urzekające widoki z Pustyni Judzkiej:


GETSEMANI

Czytaj także:
Trzy mistyczne groty w Ziemi Świętej [piękne zdjęcia!]
Czytaj także:
Spędziłem noc w Bazylice Grobu Bożego. Te zdjęcia pokazują jej inne życie


JORDAN RIVER,BAPTISM SPOT OF CHRIST

Czytaj także:
10 najpopularniejszych miejsc biblijnych w Jordanii. Zobacz zdjęcia!

Tags:
archeologiabiblia
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail