Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 31/01/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Zażywają duże dawki leku przeciwalergicznego i filmują reakcje. Nowe wyzwanie na TikToku

TIKTOK BENADRYL CHALLENGE

EHStockphoto | Shutterstock

Redakcja - 03.09.20

Przedawkowanie leku przeciwalergicznego to kolejne niebezpieczne wyzwanie, jakie młodzież stawia sobie na Tik Toku. 15-letnia Amerykanka jest pierwszą ofiarą śmiertelną internetowego testu zwanego „Benadryl challenge”.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Pomysł na wykorzystanie leku Benadryl wiąże się prawdopodobnie z konsekwencjami, jakie pojawiają się po przyjęciu zbyt dużej jego dawki: halucynacjami, zaburzeniami mowy czy utraty równowagi.

Śmierć po Benadrylu

Użytkownikom Tik Toka wydaje się, że takie reakcje organizmu są zabawne, a sfilmowanie ich i opublikowanie na platformie przyniesie im internetową popularność. Zazwyczaj zażycie większej dawki kończy się właśnie na tych dolegliwościach, jednak nie zawsze. W przypadku 15-letniej dziewczyny ze Stanów Zjednoczonych konsekwencje były tragiczne.

Początkowo nastolatka miała zamiar opublikować zabawne wideo przedstawiające moment, jak traci równowagę i potyka się o własne nogi. Okazało się jednak, że dawka była na tyle duża, że organizm nie zdołał sobie z nią poradzić i dziewczyna zmarła.

Troje innych nastolatków z Teksasu trafiło do szpitala z bardzo wysokim tętnem. Udało się jednak je unormować następnego dnia. Nie zawsze scenariusz jest tak optymistyczny, czasami tętno pozostaje na wysokim poziomie. Do tego dochodzą reakcje układu nerwowego czy krwionośnego. W skrajnych sytuacjach może się to skończyć zawałem serca, udarem, konwulsjami, a nawet śmiercią.
Czytaj także:
„Flaming”, „challenge” i „proana”. Rodzicu, lepiej, żebyś wiedział, co oznaczają te słowa

Niebezpieczne wyzwania w sieci

Rzecznik platformy TikTok oraz firma farmaceutyczna produkująca Benadryl Johnson&Johnson deklarują, że pracują wspólnie nad tym, aby niebezpieczne wyzwanie zniknęło z platformy.

Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę ruszyła z kampanią „Chroń dziecko w sieci”, które zwracają uwagę na to, by chronić małoletnich przed negatywnymi treściami w sieci. Zaliczają się do nich m.in. treści autodestrukcyjne, czyli zachowania szkodliwe dla zdrowia – jak właśnie np. Benadryl Challenge. Autorzy akcji zachęcają rodziców i opiekunów, by rozmawiali ze swoimi podopiecznymi i zwracali uwagę na ich aktywności w sieci.

Według badań Nastolatki 3.0 przeprowadzonych w 2016 roku przez NASK, aż 93,4 proc. polskich nastolatków codziennie korzysta z Internetu w domu, a 30 proc. pozostaje online bez względu na miejsce pobytu.

Źródło: o2.pl


WYZWANIE 50 ZŁOTYCH

Czytaj także:
Da się przeżyć 5 dni za 50 zł? Podjęłam wyzwanie


WYZWANIA NA TIKTOKU

Czytaj także:
„Niewinne” tiktokowe wyzwania rodziców… Okrutny koszt ponoszą dzieci

Tags:
internetmłodzi
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!