Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Tajemnica krzyża z Pic Carlit. Zniszczony i zrzucony w przepaść, a dziś znów króluje w Pirenejach

870x489_capture_201.jpg

@mariie.chn crédit

Bérengère Dommaigné - 02.09.20

Poprzedni krzyż został pocięty i rzucony w przepaść przez nieznanych sprawców. Niespodziewanie turyści odkryli, że na tym miejscu pojawił się nowy krzyż, zapewne przyniesiony na szczyt nocą na plecach tajemniczych darczyńców.

Zbezczeszczony w 2018 roku krzyż na szczycie Pic Carlit w tajemniczy sposób został odnowiony i ustawiony ponownie na swoim miejscu, na wysokości 2921 m. Ci, którzy sprofanowali krzyż, nigdy się nie ujawnili, ale równie dyskretni pozostają ci, którzy go odnowili. Diecezja perpignan pochwaliła tę odważną inicjatywę.


FIRE; ARGENTINA; CHAPEL

Czytaj także:
Ogień zniszczył wszystko oprócz kapliczki z krzyżem i figurą Maryi

Krzyż postawiony w tajemnicy

Pic Carlit jest najwyższym szczytem Pirenejów Wschodnich, wznosi się na 2921 m n.p.m. Tam właśnie ustawiono ponownie wspaniały krzyż o wadze prawie 100 kg. Poprzedni został pocięty i zrzucony w przepaść w 2018 roku.

Wspólne działanie miejscowego merostwa i diecezji? Bynajmniej! Niemal przez przypadek turyści odkryli nowy krzyż, mocno osadzony w skale. Żadnych oświadczeń, żadnego helikoptera, który mógłby przetransportować krzyż, zapewne więc przyniesiono go na plecach, a nocna akcja musiała zostać przeprowadzona dyskretnie.

Pytany przez dziennikarzy z France Bleu mer miasta, Angoustrine Christian Pallares twierdzi, że „o niczym nie wiedział i nie otrzymał żadnego wniosku o zezwolenie”.

Na stronie internetowej diecezji biskup Perpignan Norbert Turini również potwierdza, że ​​nie został o niczym poinformowany. „29 lipca dowiedziałem się, że ​​krzyż z Pic Carlit, zniszczony w lipcu 2018 roku, został zastąpiony nowym, niemal identycznym”. Z radością jednak przyjmuje ten gest: „z pewnością chodzi o ludzi mocno dotkniętych tamtym aktem profanacji. Osobiście uważam ten gest za bardzo odważny”.

Zło zostało naprawione

Dokąd sięga pamięć wysokogórskich przewodników, w tych górach zawsze stał krzyż. Ale w obliczu ekstremalnych warunków pogodowych na tej wysokości stare egzemplarze dość szybko niszczały. Dlatego w 2015 roku żołnierze z Narodowego Centrum Szkolenia Komandosów (CNEC) w Mont-Louis zastąpili stary krzyż nowym, metalowym, wysokości 1,40 m. Został on przywieziony helikopterem, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych zezwoleń.

To właśnie ten krzyż w 2018 roku został pocięty i rzucony w przepaść przez nieznanych sprawców, co wzbudziło wówczas wiele emocji, zwłaszcza że prefektura, armia i kuria w duchu ustępstw postanowiły wspólnie, żeby nie instalować nowego krzyża.

W ten sposób, dzięki tajemniczym i dzielnym ludziom, zło zostało naprawione, Pic Carlit odzyskał swój krzyż, turyści – dawny widok, a chrześcijanie – ufność w człowieczeństwo!


Ojciec Michał Legan, Jasna Góra

Czytaj także:
O. Michał Legan: Pod krzyżem na Giewoncie narodziłem się na nowo [rozmowa]


WZGÓRZE KRZYŻY NA LITWIE

Czytaj także:
Wzgórze Krzyży na Litwie – symbol zbawienia i odkupienia

Tags:
Francjagórykrzyżprofanacja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail