Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Tajemniczy portret św. Anny, matki Najświętszej Maryi Panny

SAINT ANNE

Public Domain

Zelda Caldwell - 05.08.20

Św. Anna z palcem przy ustach na fresku pochodzącym z VIII lub IX wieku, odkrytym w dawnej Nubii w dzisiejszym Sudanie, to niecodzienne przedstawienie babci Jezusa.

Wyjątkowy portret św. Anny, matki Najświętszej Maryi Panny, odkrył w latach ‘60 XX wieku zespół polskich archeologów podczas prac wykopaliskowych w katedrze w Faras w dawnej Nubii (na terenie dzisiejszego Sudanu i południowego Egiptu).

To, co czyni portret tajemniczym i wyjątkowym, to niezwykły gest św. Anny. Została bowiem przedstawiona z palcem wskazującym prawej dłoni uniesionym do ust.

Św. Anna – matka Maryi, babcia Jezusa

Obraz, który od 1964 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, został odkryty przez zespół archeologów pod kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego w ramach projektu UNESCO. Celem Kampanii Nubijskiej było zachowanie reliktów średniowiecznego królestwa Doliny Nilu. Władcy Nubii nawrócili się na chrześcijaństwo około 548 r. dzięki misjonarzom wysłanym z Konstantynopola przez cesarzową Teodorę.

Wiemy, że obraz przedstawia św. Annę, matkę Marii Panny, babcię Jezusa, z powodu umieszczonego pod nim podpisu: „Święta Anna, matka Matki Boga…”.

W Nowym Testamencie nie ma wzmianek o św. Annie – informacje na jej temat, jakimi dysponujemy, pochodzą z literatury apokryficznej, takiej jak Księga o narodzeniu Maryi, Ewangelia Pseudo-Mateusza i Protoewangelia Jakuba. Według tradycji św. Anna była matką Maryi i babką Jezusa. Św. Anna i jej mąż Joachim byli bezdzietni, dopóki dzięki modlitwie i wierze w Boga nie urodziła im się córka, której dali na imię Maryja. Św. Anna była otaczana czcią już w starożytnej Nubii. Kobiety modliły się do niej prosząc o pomoc w poczęciu i urodzeniu dziecka.
Czytaj także:
Św. Anna – matka Maryi i babcia Jezusa

Dlaczego św. Anna z Faras prosi o ciszę?

Gest Anny przedstawiony na odnalezionym fresku, na którym to przykłada palec do ust, jest jedynym znanym tego rodzaju przedstawieniem świętej. Istnieje wiele różnych interpretacji tego gestu. Niektórzy uczeni uważają, że święta prosi o ciszę, co według ArchaeoTravel.eu może nawiązywać do „boskiej ciszy”. Inna teoria głosi natomiast, że gestem tym św. Anna wyraża po prostu modlitwę.

Według Archaeotravel.eu gest, który, rzadko spotykany w sztuce chrześcijańskiej, może odnosić się do egipskiej tradycji chrześcijańskiej (koptyjskiej), w ramach której ludzie modlili się w ciszy, trzymając palec prawej ręki na ustach. Gest miał uchronić przed złem, które będzie próbowało wejść do ludzkiego serca podczas modlitwy.


MAŁŻEŃSTWO

Czytaj także:
Anna i Joachim. Czy byli idealnym małżeństwem?


MONTE CASSINO

Czytaj także:
„Nagle ujrzał światło”. Na Monte Cassino św. Benedykt miał wizję nieba

Tags:
święcisztuka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail