Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 29/03/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Pesymizm to nie tylko negatywne myślenie. Jak to zmienić?

PESYMIZM

favorita1987 | Shutterstock

Anna Gębalska-Berekets - 24.07.20

Od czasu do czasu każdy z nas miewa negatywne myśli. Gorzej jest wtedy, gdy pesymizm staje się nawykiem. Trudno się go pozbyć, ale pokonanie go jest możliwe.

Pesymizm to nie tylko negatywne myślenie. To również koncentracja na skutkach swoich działań i postrzeganiu ich w niekorzystnym świetle. Badania psychologiczne dowodzą, że sposób, w jaki myślimy ma wpływ na odnoszenie sukcesów. Pozbycie się pesymistycznego myślenia sprawia, że życie staje się o wiele prostsze. Jak być optymistą? Zdaję sobie sprawę, że zmiana wymaga czasu. Ale uwierz mi, że warto. Zawalcz o siebie. Poznaj kilka rad, które pomogą ci w przemianie dotychczasowego życia.

Od czasu do czasu każdy z nas miewa negatywne myśli. Gorzej jest wtedy, gdy pesymizm staje się nawykiem. Trudno się go pozbyć, ale pokonanie go jest możliwe, choć nie obiecuję ci, że będzie łatwo. Przeczytaj kilka wskazówek, które pomogą ci przezwyciężyć sceptycyzm.

1Spójrz na swoje otoczenie

To, czym się otaczasz, ma duży wpływ na twoje myślenie. Podobnie z towarzystwem. Z kim przestajesz, takim się stajesz – mówi jedno z polskich przysłów. Dlatego nie bez znaczenia jest to, w jakim środowisku spędzasz wolny czas, jakie filmy oglądasz i to, czego słuchasz.

2Znajduj pozytywne aspekty nawet w najbardziej beznadziejnej sytuacji

Różnica między pesymistą a optymistą polega na sposobie traktowania przeszkód. Trudności zawsze będą. Zadaj sobie pytania, które pomogą ci się wzmocnić: czy nie przeceniłem zbytnio sytuacji? Czy należycie podszedłem do rozwiązania sprawy? To, że coś się nie udało, wcale nie oznacza, że jesteś beznadziejny, a twoje życie bezwartościowe.

3Regularnie ćwicz

Wysiłek fizyczny jest dobry na wszystko – mawiał mój tata. Aktywność pozwala odwrócić uwagę od złych myśli. Uwalnia od stresów, napięć i lęków. Znajdź formę aktywności adekwatną dla siebie. Może to być taniec, bieg, szermierka. Wybierz to, co lubisz, albo na co nie miałeś ostatnio czasu.

4Zmierz się z tym, co cię najbardziej przerasta

Musisz w końcu stawić czoła swoim małym potworkom, które tkwią w głowie. Może się okazać, że nie jest wcale tak źle, jak dotąd myślałeś.

5Skoncentruj się na możliwościach, a nie na tym, co niemożliwe i nieosiągalne

Pesymiści niestety mają tendencję do dostrzegania ogromu wyzwań, jakie przed nimi stoją. Nie szukają jednak sposobów ich rozwiązania. Ich umysły są przytłoczone jedynie trudnościami. Ale pamiętaj, że nawet z najtrudniejszej sytuacji jest wyjście i wcale nie jest to pusty slogan. Popatrz w końcu na swoje życie jak na szklankę do połowy pełną, a nie do połowy pustą.

6Przestań przejmować się tym, co sobie ludzie pomyślą

Ciągle myślisz o tym, co na twój temat powie rodzina, sąsiedzi czy współpracownicy? Uzależnianie swojej oceny od postrzegania innych sprawi, że jeszcze bardziej popadniesz w negatywne myślenie. Uwolnij się od ograniczeń i oczekiwań.

7Pomóż komuś

Pomoc innej osobie odwróci twoją uwagę i sprawi, że przestaniesz koncentrować się na tym, co negatywne. Dlaczego jestem nadal sam/sama? Nie mam domu? Dobrze opłacalnej pracy? Zamiast ciągle myśleć w kategoriach braku, zwróć uwagę na kogoś, kto nie ma nic. Twoja pomoc może odmienić tej osobie życie.

8Inspirujące historie

Jeśli myślisz, że jedynie ty posiadasz negatywne myśli – to jesteś w błędzie. Wiele osób pokonało pesymistyczne nastawienie do życia. Powstały o nich filmy, książki. Przeczytaj jedną z takich historii.

9Nie myśl o przeszłości

Jeśli twoja przeszłość cię przytłacza i nie pozwala z nadzieją spojrzeć w przyszłość, musisz z tym skończyć. Winston Churchill mawiał, że: „Pesymista widzi trudności przy każdej okazji. Optymista widzi okazję na każdym poziomie trudności”. Zamknij rozdział przeszłości.

10Doceń siebie i to, że JESTEŚ

Ile razy patrzyłeś na siebie z perspektywy braków i słabości? Pomyśl sobie o swoich zaletach. W czym jesteś dobry? Jakie masz talenty? Co cię wyróżnia spośród innych? Na koniec postaw sam sobie pytanie: Kiedy ostatnio byłeś wdzięczny, że żyjesz i po prostu jesteś?

11Nie wstydź się prosić o pomoc

Długotrwałe negatywne myślenie może być objawem depresji. Postrzeganie tej choroby społecznie znacznie się zmieniło w ostatnich latach. To budujące. Jeśli czujesz, że nie radzisz sobie z pesymizmem, podziel się swoimi lękami z inną osobą, która pomoże ci zrozumieć twój problem i go rozwiązań. Nie wstydź się prosić o pomoc, kiedy jej potrzebujesz.

12Idź do przodu

Nieważne, w jakim tempie osiągasz cele. Istotne jest to, że wciąż idziesz do przodu. Nie martw się, że ktoś zdobywa „szczyty” w ekspresowym tempie.

Przezwyciężenie pesymizmu zapewne wydaje się łatwe, gdy się o tym mówi. Pokonywanie negatywnych myśli w praktyce jest o wiele trudniejsze. Pamiętaj jednak, że pesymistyczne postrzeganie rzeczywistości niszczy nadzieję na pokonywanie przeszkód. Nie rezygnuj ze spełniania marzeń. Dasz radę! Włącz pozytywne myślenie!


ARTHUR SCHOPENHAUER

Czytaj także:
Artur Schopenhauer – najsłynniejszy pesymista wśród filozofów


POPE EASTER VIGIL MASS

Czytaj także:
Papież Franciszek: Nie lękajcie się. To wieść dla nas na dzisiaj

Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail