Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 07/10/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Policjant oddał życie za 22 niewinnych cywili. Trwa jego proces beatyfikacyjny

SALVO D'ACQUISTO

Wikipedia | Domena publiczna

Katolicka Agencja Informacyjna - 12.06.20

Naziści chcieli zemsty i zapowiedzieli wykonanie egzekucji na 22 niewinnych cywilach. Wówczas D’Acquisto poinformował, że sam zorganizował wybuch. W efekcie zakładników wypuszczono z aresztu, a 22-letni karabinier został rozstrzelany.

W czasie II wojny światowej Salvo D’Acquisto był członkiem włoskiej policji i zastępcą komendanta wiejskiego posterunku policji w Torrimpietra koło Rzymu. We wrześniu 1943 roku, gdy niemieccy żołnierze sprawdzali skrzynki z amunicją w pobliskiej bazie wojskowej, jeden z granatów eksplodował, zabijając dwóch Niemców. Zwierzchnicy wojskowi uznali, że był to zamach. Aresztowano 22 osoby, a przeprowadzenie śledztwa w sprawie wybuchu powierzono D’Acquisto. Ten w wyniku dochodzenia uznał, że eksplozja była przypadkiem i nikt nie był za nią odpowiedzialny.

Jednak próby wyjaśnienia tego Niemcom okazały się bezskuteczne. Naziści chcieli zemsty i zapowiedzieli wykonanie egzekucji na 22 niewinnych cywilach. Wówczas D’Acquisto poinformował, że sam zorganizował wybuch. W efekcie zakładników wypuszczono z aresztu, a 22-letni karabinier został rozstrzelany.

Kandydat na ołtarze

Włoski ordynariat wojskowy rozpoczął proces beatyfikacyjny w 1983 roku. Ks. prałat Gabriele Teti był postulatorem w tej sprawie w latach 2014-2018. Zna historię Salvo D’Acquisto dogłębnie i podkreśla, że kandydat na ołtarze pokazał, że jego życie było naprawdę podporządkowane służbie innym ludziom, aż do ostatecznego poświęcenia.

Duchowny zwrócił uwagę, że jeden z przyjaciół D’Acquisto namawiał go do zrzucenia munduru i zaangażowania się w walkę podziemną przeciwko Niemcom, tak jak zrobiło to wieli innych karabinierów. A on „odpowiedział, że jego obowiązkiem jest ochrona porządku i bezpieczeństwa, a jego zadanie polega na tym, by nie odchodzić”.

Świętość można osiągnąć, służąc wiernie państwu

W 2001 roku papież Jan Paweł II w przemówieniu do włoskich funkcjonariuszy państwowej policji podkreślił, że „historia włoskich karabinierów pokazuje, że szczyty świętości można osiągnąć poprzez wierne i wielkoduszne wypełnianie obowiązków wobec państwa”. Papież wspomniał wówczas postać sierżanta Salvo D’Acquisto, który otrzymał Złoty Medal za Męstwo Wojskowe.

Choć sprawa beatyfikacji odważnego policjanta jest w toku, wielu już uważa go za świętego, żywiąc wobec tego sługi Bożego autentyczną cześć.
Czytaj także:
Policjant spotkał uzależnioną od narkotyków kobietę. I zrobił dla niej coś niezwykłego!


CELE AYALA

Czytaj także:
Policjantka zobaczyła opuszczone, brudne dziecko. Postanowiła je… nakarmić
Czytaj także:
Dom Boga nie może być zamknięty! – ksiądz odpowiedział dżihadyście i zginął jako męczennik Eucharystii

Tags:
policjant
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail