Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 10/08/2022 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Czego życzyć na 114. urodziny? Dziś najstarsza Polka obchodzi swoje święto

NAJSTARSZA POLKA

ARKADIUSZ GOLA / POLSKAPRESSE/Polska Press/East News

Redakcja - 10.06.20

Tekla Juniewicz z Gliwic urodziła się jeszcze w granicach Austro-Węgier, niedaleko dzisiejszego Lwowa. Jest też pierwszą Polką, która ukończyła 112, 113 i 114 lat.

W naszym kraju nie ma nikogo, z kim mogłaby zacząć rozmowę od słów: „Za naszych czasów”. Na całym świecie żyje tylko 7 starszych od niej osób. Tekla Juniewicz z Gliwic urodziła się jeszcze w granicach Austro-Węgier, niedaleko dzisiejszego Lwowa. Jest też pierwszą Polką, która ukończyła 112, 113 i 114 lat. Pani Tekla ma na swoim koncie również inne rekordy: mając 111 i 113 lat, przeszła dwie operacje dróg żółciowych. Obie zakończone sukcesem, dzięki czemu została najstarszą osobą, która przeżyła taki zabieg.

Świat, w którym dorastała, już nie istnieje

Rok przed jej urodzinami Henryk Sienkiewicz otrzymał Nobla za „Quo Vadis”, gdy miała 8 lat wybuchła I wojna światowa. Niepodległą Polskę witała, mając lat 12, a potem jako 33 latka doświadczyła dramatu kolejnej wojny. Poradziła sobie z epidemię tyfusa i żółtaczki. Przeżyła swojego męża, najstarszą córkę i wszystkich zięciów. Do 103. urodzin mieszkała sama, od pewnego czasu opiekuje się nią jej wnuk. W jego ocenie babcia była zawsze osobą wesołą, aktywną i hardą. I choć ma wiele lat na karku, nadal jest w świetnej kondycji.

Pani Tekli życzymy kolejnych urodzin i kolejnych rekordów!

Źródło: Gość.pl


KEN AND SALLY GILMOUR

Czytaj także:
Staruszkowie, kwarantanna i miłość. Zobaczcie, co za energia! (wideo)
Czytaj także:
„I nie opuszczę cię aż do śmierci…”. Miłość tych staruszków to marzenie niejednej młodej pary


LUXOR FILM FESTIVAL

Czytaj także:
Jak wiele można powiedzieć o małżeństwie w jedną minutę? Zobacz!

Tags:
starość
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail