Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Najpiękniejsze pieśni do Ducha Świętego – TOP 10!

Duch Święty na witrażu

piosi | Shutterstock

Dorota Szumotalska - 30.05.20

Subiektywna lista przebojów do Ducha Świętego może być inspiracją do modlitwy w czasie oktawy Zesłania Ducha Świętego.

Przedstawiamy najlepsze wykonania pieśni tradycyjnych i nowoczesnych. To zestawienie może być inspiracją do przygotowania czuwania w wigilię Zesłania Ducha Świętego lub modlitwy w czasie oktawy.

„Hymn do Ducha Świętego” – sł. i muz. tradycyjne

Pochodzący z IX w. hymn przypisywany mnichowi benedyktyńskiemu, Hrabanowi Maurowi. W uroczystość Zesłania Ducha Świętego oraz 1 stycznia w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi można uzyskać odpust zupełny za publiczne odmówienie tego hymnu, a każdego innego dnia roku odpust cząstkowy. Jest wykonywany podczas ważnych liturgii, takich jak święcenia kapłańskie, śluby czy bierzmowania.

Wersja polska:

Chorał gregoriański (łacina):

„Veni Sancte Spiritus” – Taizé (solo Sekwencja do Ducha Świętego) 

Pieśń znana wszystkim przyjaciołom francuskiej wspólnoty Taizé. Chór powtarza prostą melodię stworzoną przez dwa akordy, na której tle wybrzmiewa śpiewana przez solistów sekwencja do Ducha Świętego. Słowa i tradycyjna gregoriańska melodia sekwencji pochodzą prawdopodobnie z XIII w. W tym wykonaniu słowa „Przybądź, Duchu Święty, spuść z niebiosów wzięty…” wykonywane są do melodii ułożonej przez Jacques’a Berthiera. Sekwencja przeznaczona jest na uroczystość Zesłania Ducha Świętego, śpiewana przed aklamacją „Alleluja”.

„Duchu Święty, wołam przyjdź” – sł. i muz. Ewa Szymczykowska

Pieśń wykonywana na wielu czuwaniach modlitewnych. Obecna w większości polskich śpiewników religijnych. Kto jej nie zna…?

„Duchu Święty, o przyjdź” – Wspólnota Miłości Ukrzyżowanej, sł. i muz. Marcin Gajda

Kolejna pieśń pochodzi z płyty „Paschalny deszcz” nagranej w 1996 r. przez Wspólnotę Miłości Ukrzyżowanej ze Szczecina. Pieśń szczególnie znana we wspólnotach Odnowy w Duchu Świętym. Spokojna, medytacyjna, prowadząca do modlitwy uwielbienia w darze języków (słyszanej w ostatnich minutach nagrania).

„Wzywam Cię, Duchu, przyjdź” (Hear our prayer) – Hillsong

Pieśń zaczerpnięta z protestanckiej wspólnoty i zespołu Hillsong United, pochodzącego z Australii. Nagrana w 1999 r. na pierwszym albumie zespołu zatytułowanym „Everyday”. Zakorzeniła się w polskim Kościele we wspólnotach charyzmatycznych, doczekawszy się swojego tłumaczenia.

Wersja polska:

Wersja oryginalna:

„Duchu Święty, tchnienie Ojca” – zespół Deus Meus, sł. i muz. Ewa Stanisławska

Rodzimy zespół występujący między innymi podczas spotkania z Janem Pawłem II w Gliwicach w 1999 r. Piosenka pochodzi z ostatniej płyty „Wniebowianki” nagranej w 2012 r.

„Przybądź, Święty” – zespół niemaGOtu, sł. i muz. J. Blycharz

Wszystko zaczęło się od wygrania konkursu na hymn Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Utworem „Błogosławieni miłosierni” zespół niemaGOtu rozpoczął swoją działalność. Charakterystyczne folkowe brzmienie wokalistki Aleksandry Maciejewskiej można usłyszeć także w tej medytacyjnej pieśni do Ducha Świętego.

„Ogniu, posól nas” – muz. Leszek Kwiatkowski, Lednica

Pieśń towarzyszyła II Ogólnopolskiemu Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000 w 1998 r., w którym uczestniczyło około 40 tysięcy osób. Dzieło rosło z roku na rok, organizowane przez legendarnego dominikanina, o. Jana Górę. Jego nagła śmierć w 2015 r. nie zakończyła spotkań, na których w kolejnych latach zbierało się 80, 90 i 100 tys. osób. Pieśń nawiązuje do symbolu Ducha Świętego, jakim jest ogień.

„Przyjdź, Duchu Święty, napełnij me serce miłością” – sł. i muz. Paweł Bębenek

Zakorzeniona w scholach dominikańskich, a dzięki organizacji Warsztatów Muzyki Liturgicznej pieśń wybrzmiewa w wielu kościołach w Polsce. Kompozytor i dyrygent Paweł Bębenek tworzy piękne utwory na chór wielogłosowy z orkiestrą.

„Niech nas ogarnie łaska Pana” – sł. i muz. Piotr Pałka

Autorem pieśni jest współpracujący z Pawłem Bębenkiem kompozytor i dyrygent Piotr Pałka, tworzący w podobnym stylu muzycznym. Wielokrotnie powtarzana fraza muzyczna, charakterystyczna dla ostinata, zapada w pamięć i w serce. Utwór został napisany w 1993 r. na wigilię Zesłania Ducha Świętego.


DARY DUCHA ŚWIĘTEGO

Czytaj także:
7 darów Ducha Świętego. Czy na pewno wszystkie w tobie działają?
Czytaj także:
Modlitwa do Ducha Świętego, którą Jan Paweł II odmawiał do końca życia

Tags:
Duch Świętymuzyka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail