Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Wyobraź sobie swoją przyszłość po kwarantannie – w ten sposób stanie się teraźniejszością

shutterstock_1183089466.jpg

fizkes - Shutterstock

Mathilde de Robien - 27.05.20

Jeśli w czasie kwarantanny i izolacji czujesz się psychicznie zablokowany, wypróbuj to proste ćwiczenie, by odzyskać motywację i swobodę ducha.

Dystans społeczny wymuszony epidemią COVID-19 sprawia, że ​​wielu z nas odczuwa jak gdyby przerwę w życiu. Czas zatrzymał się w ciasnej przestrzeni naszych mieszkań, w niepewności, co będzie później.

Na pustych ulicach prawie nie ma ruchu, bezruch zdominował nasze życie, a czasem nawet wolę i emocje: plany odwołujemy lub przekładamy na później, a cele i pragnienia zagłusza lęk i smutek.

Francuski psychoanalityk Jean-Guilhem Xerri wyjaśnia: „Pojawiają się różne objawy, od niepokoju, który ewoluuje w stronę lęku i w końcu osiąga stan ekstremalny; od drażliwości do agresji i przemocy; uczucie depresji; i wreszcie nowe lub powracające uzależnienia”. Na mocy tych spostrzeżeń zachęca nas do ponownego odkrycia wewnętrznej mobilności, byśmy mogli osiągnąć równowagę.

Wyobraź sobie przyszłość, aby lepiej żyć w teraźniejszości

Jak możemy odzyskać „wewnętrzną mobilność”? Według Jeana-Guilhema Xerriego obejmuje to dwie praktyki: pamięć o przeszłości i wyobrażanie sobie siebie w przyszłości.

Wspomnienie kłopotów, które już przezwyciężyliśmy, pomaga nam pokonać trudności dnia dzisiejszego, a „wyobrażanie sobie siebie w przyszłości pomaga nam żyć lepiej w chwili obecnej ze wszystkimi jej wyzwaniami” – wyjaśnia psychoanalityk.

„Wyobrażanie sobie przyszłości ma wielką wartość – mówi. Pobudza nas do działania, dzięki czemu odzyskujemy rozpęd, kreatywność i pragnienia”. Zadajmy sobie proste pytanie: „Kogo odwiedzę, kiedy będzie już można swobodnie się przemieszczać? Jaka będzie moja pierwsza podróż? Czego chcę doświadczyć, kiedy to się skończy? Nasza wyobraźnia może pokazać nam szeroki wybór.

Nie szkodzi, jeśli nasze życzenia będą zmieniać się z dnia na dzień albo nigdy się nie spełnią. Celem nie jest podejmowanie niezłomnych zobowiązań, a raczej ożywienie naszych pragnień, wyrażenie marzeń i odnalezienie wewnętrznej mobilności, której w tej chwili bardzo nam brakuje. Wszystko to ma korzystny wpływ na naszą teraźniejszość.

„Wyobrażanie sobie czasu po kwarantannie to sposób na to, by stawał się rzeczywistością już teraz” – mówi Xerri. Uwolnijmy więc naszą wyobraźnię!


KSIĄŻKI DLA DZIECI

Czytaj także:
Przegląd książek o podróżach dla dzieci. Idealne na czas kwarantanny!


PODRÓŻNIK

Czytaj także:
Miłośnik podróży w kwarantannie. Co robić, gdy nie można wyjechać?

Tags:
koronawiruskwarantanna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail