Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 23/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Stworzył ikonę „Chrystusa Uzdrowiciela”. Dla cierpiących na koronawirusa

Christ the Healer

Catholic Theological Union at Chicago | Facebook | Fair Use

J-P Mauro - 27.05.20

Ikonie „Chrystusa Uzdrowiciela”, która ma być wsparciem dla cierpiących z powodu koronawirusa, towarzyszy modlitwa napisana przez bp. Marka A. Bartosica z Chicago.

Po zamknięciu kościołów z powodu pandemii koronawirusa nie ma dużego zapotrzebowania na nowe dzieła sztuki związane z religią. Mimo izolacji społecznej ikonograf Joseph Malham podjął się ciężkiej pracy i napisał piękną ikonę Jezusa. Nadał jej tytuł „Chrystus Uzdrowiciel”.

Chrystus Uzdrowiciel – ikona dla cierpiących z powodu koronawirusa

Cudowne dzieło sztuki sakralnej ma wymiary blisko metr na metr. Napisanie ikony zajęło Malhamowi około trzech tygodni. Jak wyjaśnił artysta, ikona ma być wsparciem dla wszystkich dotkniętych COVID-19, od lekarzy po tych, którzy zachorowali na wirusa i ich bliskich:

Podobnie jak reszta świata, pomyślałem: „Mogę siedzieć wsłuchując się we własne lęki, obawy i niepewności, albo mogę zrobić coś kreatywnego. Właśnie pomyślałem, że zrobię coś dla osób cierpiących z powodu koronawirusa.

Malham dodał, że napisanie ikony „Chrystusa Uzdrowiciela” było wyjątkowo trudne, bo nie miał dostępu do tradycyjnych materiałów używanych podczas procesu tworzenia tego rodzaju dzieł sztuki. Z tego powodu musiał na przykład zamiast tradycyjnie używanych materiałów skorzystać ze zwykłych farb.

Chrystus na ikonie Malhama wydaje się zasmucony epidemią choroby, której jest świadkiem, patrzy na nas jakby chciał dołączyć do naszego cierpienia. Dzieło Malhama zwróciło uwagę biskupa pomocniczego Marka A. Bartosica z Chicago, który napisał modlitwę korespondującą z ikoną „Chrystusa Uzdrowiciela”. Można ją było odnaleźć w sieci:

O Panie i Mistrzu życia!

Świątynio Ducha

Która mieści głębokie sprawy Boga,

Przebij mrok tych dni

Blaskiem twojego spojrzenia.Wzmocnij nasze serca do bitwy

Daj odwagę siostrom i braciom

Którzy jak zwykle potrzebują uzdrowienia.Wstaw się za nami do swego Ojca,

Błogosławionego na wieki wieków. Amen.

Bp Bartosic tak powiedział o ikonie w rozmowie z CNS:

Zawsze potrzebujemy uzdrowienia. Nie tylko podczas pandemii. Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, dopóki nie nadejdzie kryzys. Teraz prosimy o to, o co powinniśmy prosić każdego dnia naszego życia.

SAINT SEBASTIAN

Czytaj także:
Martwisz się koronawirusem? Módl się do św. Sebastiana!


SIOSTRA JANINA

Czytaj także:
S. Janina z piosenką na czas koronawirusa. Wspiera akcję #zostanwdomu


KSIĘŻA, HOT16CHALLENGE2

Czytaj także:
Księża w #Hot16challenge2! Nie tylko o. Szustak. Kto jest twoim faworytem?

Tags:
koronawirussztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail