Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 21/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Przyrzeknijmy sobie, że kiedy to wszystko się skończy, będziemy lepszymi ludźmi

WEB3 MOM BABY MEAL PHONE WORK MOM BRAIN BUSY MULTITASK Shutterstock

Shutterstock

Cecilia Pigg - 25.04.20

Jak najlepiej wykorzystać obecną „nową normalność”?

Czekacie, aż życie wróci do normy? Modlicie się i macie nadzieję, że wkrótce znów będziecie mogli prowadzić życie towarzyskie? Albo, co ważniejsze, że można będzie znowu pracować? Ja też. Tymczasem nasze obecne przebywanie w kwarantannie lub odosobnieniu to właśnie nasze życie. To nasza nowa norma na najbliższą przyszłość. Pamiętajmy, że ta dziwaczna forma egzystencji w dobie przymusowej izolacji społecznej jest tak samo ważna, jak życie sprzed wirusa. Jakże łatwo marzyć o tym, aby było inaczej. Przestańmy jednak myśleć życzeniowo i z głową wykorzystajmy dany nam czas.

Jednym z najlepszych przykładów jest tu dla mnie książka o. Waltera Ciszka „… bo Ty jesteś ze mną. Duchowe świadectwo z Syberii”. Ten jezuita chciał uczyć ludzi o Jezusie w Rosji. To było jego marzenie, którego nie dane mu było urzeczywistnić – w okresie II wojny światowej trafił najpierw do pojedynczej celi więziennej, a potem do obozu pracy przymusowej. Zdał sobie sprawę, że musi żyć życiem, które zostało mu dane, a nie gonić za marzeniami. I gdy tylko zmienił swoje podejście, każdy jego dzień nie tylko nabrał znaczenia, ale i przynosił wymierne owoce.

Nowa normalność

Jak także i my, w obecnych okolicznościach przymusowego odosobnienia możemy korzystać z tego, co stało się naszą nową normalnością? Dla wielu z nas oznaczać to będzie wolniejsze tempo życia, które skupia się całkowicie na domu.

Może będzie więcej czasu wieczorami i rankami.

Może będzie więcej spokoju. 

Może uda się więcej czasu spędzić z dziećmi.

Może mniej będzie się jeździło samochodem.

Może będzie mniej obowiązków.

Kuszące jest wypełnianie swojego czasu hałasem i „rozpraszaczami”, aby jakoś powetować sobie fakt, że nie można spotykać się z innymi. Oprzyj się tej pokusie! Czytaj mniej wiadomości ze świata i blogów w sieci. Oglądaj filmy, czytaj książki i słuchaj muzyki, które stanowią dla ciebie wyzwanie! Nie oglądaj ponownie jakiegoś serialu czy programu w telewizji; spróbuj czegoś nowego, co wymaga większego wysiłku i uwagi. Unikaj spędzania mnóstwa wolnych chwil w mediach społecznościowych. Zamiast tego wykorzystaj ten dziwny czas na inwestycje w relacje – porozmawiaj „na żywo” z domownikami lub przez telefon i komunikatory z krewnymi i przyjaciółmi mieszkającymi daleko. Napisz listy do osób, które kochasz lub do tych, z którymi rzadko rozmawiasz, a które zmieniły w jakiś sposób twoje życie.

Jak możesz wzbogacić swoją codzienną modlitwę, na którą brakowało ci niekiedy czasu? Odmów Anioł Pański, módl się Liturgią Godzin. Przeczytaj żywot świętego z danego dnia. Odmów różaniec i spróbuj uczestniczyć w transmisji mszy świętej.

Zainwestuj swój czas i uwagę w ludzi. Zainwestuj w modlitwę. Zainwestuj w odnowę własnego życia. Zmień życie na lepsze w porównaniu z okresem sprzed pandemii. 

Nasze dni zazwyczaj są wypełnione po brzegi obowiązkami i różnymi działaniami. Korzystając obecnie z internetu, nadal potrafimy wypełnić cały czas dnia. Jednak obecne wyjątkowe okoliczności dają nam bezprecedensową sposobność nabrania dystansu do wszystkiego. W naszych harmonogramach dnia nie ma już dojazdów i zajęć dodatkowych. Mamy do dyspozycji więcej czasu – jak go wykorzystamy? Wiele pozytywnych działań, które wypełniały nam czas w tygodniu jest obecnie zawieszonych, więc wypełnijmy życie innymi dobrymi czynnościami. A kiedy to wszystko się skończy, bądźmy lepszymi ludźmi.


Woman, Home, Phone, Complain, Talk

Czytaj także:
Kwarantanna – przede wszystkim nie przestawaj narzekać!


PRACA

Czytaj także:
Nie pozwól sobie na oklapnięcie. Kwarantanna może być dobra!

Tags:
kwarantanna
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail