Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 08/12/2022 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Mieczysław Cybulski – ten przedwojenny aktor zamiast fraka wolał zasmolone bluzy

MIECZYSŁAW CYBULSKI

fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe

Iwona Flisikowska - 21.04.20

"Ze wszystkich moich dotychczasowych ról najlepiej odpowiadała mi rola w »Krwawym wschodzie«, bo przynajmniej tam nie jestem wygłaskanym pięknisiem" - mówił Mieczysław Cybulski.

„Marzę o rolach z jakimś wyrazem, z jakimś charakterem … – opowiadał Mieczysław Cybulski dla czasopisma „Kino” – bluza robotnicza, splamiona smarami, zasmolona przy pracy twarz, mundur żołnierski, zwalany ziemią w okopach, kostium szofera albo pilota bardziej mnie nęcą aniżeli dobrze skrojony frak… Dlatego ze wszystkich moich dotychczasowych ról, najlepiej odpowiadała mi rola w »Krwawym wschodzie«, bo przynajmniej tam nie jestem wygłaskanym pięknisiem”.

Od szofera do amanta filmowego

Chociaż Mieczysław Cybulski grał z powodzeniem role amantów i wystąpił w wielu filmach, to nie zdarzyło się, aby aktor kiedykolwiek zachował się jak typowa gwiazda ekranu. Najbliżsi podkreślali skromność, klasę i wielką wrażliwość mężczyzny z charakterem.

Aktor urodził się w 1903 roku w Białej Podlaskiej, ale gimnazjum ukończył w Moskwie. Po ukończeniu szkoły średniej, mając 15 lat, powrócił do ojczyzny. Wstąpił na ochotnika do służb samochodowych Wojska Polskiego w 1920 roku. Ukończył również kurs aktorski w studiu filmowym Meglickiego. Ale zanim trafił na ekrany filmowe, był szoferem i później niejednokrotnie powracał do tej pracy, ponieważ był entuzjastą automobilu. Uwielbiał rajdy samochodowe i był świetnym kierowcą, można by powiedzieć – mistrzem kierownicy. Udział w rajdach traktował później jako odskocznię od pracy w filmie.

Artysta często otrzymywał propozycję zagrania ciekawych postaci, ale w większości były to role amantów, ze względu na niepowtarzalną, specyficzną urodę. Dlatego nie dziwi, że aktor marzył o nietuzinkowej roli, ze świetnym scenariuszem, w którym mógłby wszystkim fanom i krytykom pokazać swoje talenty.

Z perspektywy udziału w wielu produkcjach filmowych można powiedzieć, że marzenia aktora spełniły się. Jednakże właśnie role niechcianych amantów zapewniły aktorowi wielką popularność oraz docenienie przez publiczność. Dziennikarze poczytnych gazet, choćby wspomnianego „Kina”, wspominali, że po każdej premierze nowego filmu z Mieczysławem Cybulskim redakcję zalewała fala listów od wielbicieli, zwłaszcza żeńskiej części widowni.

Może właśnie dlatego aktor przez długie lata ukrywał swoje życie prywatne przed światem. Cybulski ożenił się w 1928 roku z hrabianką Zofią Zakrzewską, herbu Pomian i małżeństwo oficjalnie trwało 20 lat. Niestety, nie było szczęśliwe i rozpadło się ostatecznie, kiedy aktor na stałe zamieszkał w Stanach Zjednoczonych. Późniejsze lata i życie osobiste aktora były również okryte tajemnicą.

Wojenne losy

Warto podkreślić, że po wybuchu wojny aktor zaciągnął się do wojska polskiego w Anglii i przez 2 lata pełnił służbę dowódcy plutonu samochodowego w 2. Batalionie Strzelców „Kratkowane Lwiątka”. Z tego batalionu rekrutowano cichociemnych i komandosów. Potem aktor przeniósł się do marynarki handlowej. Pływał też na statku „Batory”, który wtedy transportował wojsko.

Po zakończeniu wojny Cybulski wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, do Teksasu. Wszystko zaczynał od początku i pracował nawet jako malarz pokojowy. W latach 60. w Dallas aktor został menadżerem znanej i lubianej wśród Polonii, restauracji „Old Warsaw”, pracując w niej przez wiele lat. Artysta przeżył 81 lat, a ostatnie swoje dni spędził w domu seniora w Fort Lauderdale na Florydzie.

Do dzisiaj Mieczysław Cybulski należy do czołówki najpopularniejszych aktorów Złotego Wieku Przedwojennego Filmu Polskiego. A wielbiciele jego talentu chętnie powracają do filmów takich jak:  „Przygoda jednej nocy” (1927), „Ponad śnieg” (1929), „Dusze w niewoli” (1930), „Cham” (1931), „Młody las” (1934), „Rapsodia Bałtyku”, „Dodek na froncie” (1935), „Bohaterowie Sybiru”, „Róża”, „Wierna rzeka” (1936), „Dziewczyna szuka miłości”, „Płomienne serca” (1937), „Ty, co w Ostrej świecisz Bramie” (1937) „Serce matki”, „Granica”, „Wrzos” (1938), „O czym się nie mówi” (1939).

Razem z Magdą Bogdą, Tamarą Wiszniewską, Norą Ney, Eugeniuszem Bodo, Franciszkiem Brodniewiczem, Aleksandrem Żabczyńskim, Adolfem Dymszą, Adamem Brodniewiczem i wieloma innymi aktorami współtworzył w filmach, w których brał udział, niezapomniane role. Dla wszystkich Mieczysław Cybulski pozostanie romantycznym amantem z charakterem.


MARIA BOGDA, ADAM BRODZISZ

Czytaj także:
Adam Brodzisz i Maria Bogda – najsłynniejsza para złotego wieku polskiego filmu


EUGENIUSZ BODO

Czytaj także:
Eugeniusz Bodo: w obliczu wielkich ciemności możemy liczyć tylko na Boga

Tags:
aktorartysta
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!