Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Procesje Wielkiego Tygodnia w szwajcarskim miasteczku Mendrisio – są aż dwie!

MENDRISIO

RETO ALBERTALLI / AFP

Magda Jakubiak - 08.04.20

W Wielki Czwartek tysiące osób obserwuje 270 aktorów odgrywających sceny Drogi Krzyżowej i Męki Pańskiej. To jedna z dwóch procesji, jakie w Wielkim Tygodniu odbywają się w Mendrisio.

W tym wyjątkowym tygodniu społeczność szwajcarskiego miasteczka łączy się we wspólnej modlitwie podczas procesji Wielkiego Tygodnia. Tutejsza forma wspomnienia wydarzeń najważniejszych dla każdego chrześcijanina to prawie 400-letni zwyczaj, warto więc zatroszczyć się, aby przetrwał. Z tego powodu tradycja uroczystych procesji, w które zaangażowana jest społeczność Mendrisio, została wpisana w 2019 r. na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Wielki Tydzień. Nie jedna, a dwie procesje

Wielki Tydzień w Mendrisio to czas pełen wyciszenia i refleksji nad historią zbawienia, w czym pomagają procesje organizowane w pierwsze dwa dni Triduum Paschalnego.

W Wielki Czwartek uliczki części historycznej miasteczka Mendrisio zamieniają się w uliczki jerozolimskie, którymi przechodził Chrystus w dniu ukrzyżowania. Podczas gdy pomiędzy murami roznosi się dudnienie trąb i bębnów, tysiące osób obserwuje 270 aktorów odgrywających sceny Drogi Krzyżowej i Męki Pańskiej. To przedstawienie teatralne, w którym nie występują dialogi, nazwano Fünziun di Giüdée. Wśród ukazanych postaci są m.in. Maryja Panna, Maria Magdalena, święta Weronika, rzymscy żołnierze, Żydzi czy skazani złodzieje.

W Wielki Piątek procesja zwana Enterro, czyli procesja pogrzebowa, przybiera charakter bardziej kontemplacyjny, a na pewno mniej inscenizacyjny. Tłum wiernych, pogrążonych w podniosłej ciszy i modlitwie, niesie przez miasto ceremonialne emblematy i lampiony – łącznie około 500 przedmiotów, których symbolika przypomina okoliczności ukrzyżowania Chrystusa.

Światło wśród nocy – trasparenti

Trudno zaprzeczyć, że procesje w Mendrisio są prawdziwym festiwalem sztuki. Oprócz osiągnięć teatralnych społeczności, oko obserwatora może przyciągnąć dorobek lokalnego rzemiosła. Zasługują na to szczególnie trasparenti.

Jak wyglądają trasparenti? To rozwieszone pomiędzy domami półprzezroczyste obrazy, umieszczone w drewnianych ramach, które podświetlane są lampami. W ten sposób rozbłyskają wewnętrznym blaskiem i oświetlają ulice oraz wędrujący tłum, stając się niejako żywym przedstawieniem scen i symboli biblijnych. Pierwsze trasparenti powstały w XVIII wieku, dzięki zaangażowaniu brata zakonnego Antonio Maria Baroffio i malarza Giovanni Battista Baguttiego. Dzieła są połączeniem tradycji oświecenia i baroku.

Obecnie podczas procesji używa się 260 takich obrazów, co pomaga stworzyć atmosferę zachęcająca do skupienia, refleksji i modlitwy. Jednak Wielki Tydzień to nie jedyny czas, kiedy można podziwiać te wiekowe dzieła sztuki. Na co dzień są dostępne w miejscowym Muzeum del Trasparente.

Procesje w Wielkim Tygodniu. Zwyczaj, który łączy pokolenia

Choć tradycja procesji Wielkiego Tygodnia w Mendrisio przetrwała już kilkaset lat, a jej początek datuje się na drugą połowę XVII wieku, nie ma wątpliwości, że aby o niej nie zapomniano, potrzeba zaangażowania całej społeczności.

Dlatego już od początku swojej edukacji dzieci uczą się w szkole o zwyczajach i przebiegu Fünziun di Giüdée oraz Enterro. Często też już od najmłodszych lat mieszkańcy są aktywni przy organizowaniu procesji, najpierw jako obserwatorzy, a potem jako uczestnicy.

Niestety ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną procesja w tym roku została odwołana.

*Aby poznać bliżej tradycję dwóch procesji w Mendrisio warto zajrzeć TUTAJ i TUTAJ
Czytaj także:
A jeśli to już nasz ostatni Wielki Tydzień?


JEZUS NA KRZYŻU

Czytaj także:
5 superwyzwań na Wielki Tydzień. Zaryzykuj, a naprawdę wejdziesz w Tajemnicę
Czytaj także:
Najpiękniejsze utwory na Wielki Tydzień. Koniecznie posłuchaj!

Tags:
tradycjaWielki Tydzień
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail