Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 18/05/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Watykan może być zamknięty? Zwiedź z nami Muzea Watykańskie online!

MUZEUM WATYKAŃSKIE

Cristian Puscasu | Shutterstock

Maria Paola Daud - 28.03.20

Z powodu epidemii koronawirusa Watykan jest zamknięty dla zwiedzających. Ale można go zwiedzać wirtualnie. I to za darmo. To okazja, by wzbogacić się kulturalnie i duchowo bez wychodzenia z domu. Wybierz się z nami na wycieczkę po Muzeach Watykańskich.

We Włoszech, jak i na całym świecie, przeżywamy historyczny moment – z dnia na dzień, bez pukania do drzwi i bez prośby o pozwolenie zjawił się koronawirus. Zjawił się i wszystko się zatrzymało: szkoły, miejsca rozrywki, bary, restauracje i… muzea.

Wirtualna wycieczka po Muzeach Watykańskich

W kraju, w którym znajduje się 70 proc. światowych dóbr kultury, trzeba było poszukać alternatywy. Dzięki włoskiemu rządowi i ministerstwu kultury można zwiedzać te wszystkie wspaniałości wirtualnie. Jeśli tak jak ja kochasz Rzym, to może być jedyna taka okazja, aby wzbogacić się kulturalnie i duchowo bez wychodzenia z domu.

Możemy odwiedzić wiele ważnych muzeów, ale dzisiaj zapraszam na wycieczkę po Muzeach Watykańskich!

Muzeum Pio-Clementino

To największy kompleks w Muzeach Watykańskich, znajdujący się w Pałacu Belwederskim. Przechowuje jedną z najważniejszych kolekcji sztuki greko-romańskiej. Można tu zobaczyć ważne rzeźby, które zainspirowały największych mistrzów renesansu, takie jak Apollo Belwederski, Tors Belwederski, Grupa Laokona, Afrodyta z Knidos czy Herkules z Teatru w Pompejach. Podczas spaceru można zobaczyć mnóstwo ciekawych rzeczy, należy jednak pamiętać, by podążać za strzałkami.

Muzeum Chiaramonti

To najstarsza część Muzeów Watykańskich, powstała w 1807 r. Nosi nazwisko papieża Piusa VII (Barnaba Chiaramonti). Wystawiono tu niemal tysiąc antycznych rzeźb różnego typu i różnej jakości, posągi bóstw i portrety, posągi i ornamenty architektoniczne, urny i sarkofagi. Muzeum jest podzielone na trzy części: Galerię Chiaramonti, Galerię Lapidaria i Nowe Skrzydło.

Sala Światłocieni

Sala została pomalowana przez Rafaela Sanzio i jego współpracowników. Zaprojektowano ją jako dormitorium dla papieży epoki renesansu, jednak z czasem stała się miejscem czuwania przy zmarłych papieżach.

View this post on Instagram

A post shared by Vatican Museums (@vaticanmuseums)

Stanze Watykańskie

Stanze Rafaela to sekwencja czterech sal udekorowanych freskami wielkiego malarza z Urbino, Rafaela Sanzio i uczniów z jego pracowni. Cztery sale noszą następujące nazwy: Stanza della Segnatura, Stanza di Eliodoro, Stanza dell’Icendio di Borgo (Pożaru Borgo) i Stanza di Constantino (Konstantyna). Stanza della Segnatura została przyozdobiona czterema półkolistymi malowidłami ściennymi inspirowanymi czterema uniwersyteckimi wydziałami: teologią, filozofią, poezją i prawem. To może oznaczać, że pierwotnie miała pełnić rolę biblioteki lub gabinetu.

Bez wątpienia Szkoła Ateńska jest jednym z najważniejszych dzieł sztuki znajdujących się w Muzeach Watykańskich. Rafael sportretował jako filozofów współczesnych mu artystów, włączając też i siebie, w akcie nowatorskiej i dumnej autoafirmacji godności intelektualnej nowoczesnych artystów i w hołdzie dla każdego z nich.

Kaplica Sykstyńska

Zwana była początkowo Capella Magna i była poświęcona Matce Bożej Wniebowziętej. Obecna nazwa pochodzi od imienia papieża Sykstusa IV, który w latach 1475-1481 nakazał jej odnowienie. To prywatna kaplica papieska, uważana za najbardziej kompletną i najważniejszą Biblię pauperum, czyli obrazkową teologię dla ludu.

Podstawowa atrakcja turystyczna Muzeów Watykańskich. Jej malowidła zajmują 1,100 metrów kwadratowych i chociaż wielu uważa, że wszystkie są dziełem Michała Anioła, to w rzeczywistości nie był on jedynym artystą, który pracował w Kaplicy Sykstyńskiej. Sykstus IV zaangażował do malowania fresków również innych renomowanych malarzy, jak Sandra Botticellego, Domenica Ghirlandaia czy Pietra Perugina.

Aby pomalować kopułę, Michał Anioł skonstruował rusztowanie, platformę z desek opartą na wspornikach wykorzystujących dziury w ścianach, na wysokości okien. I wbrew temu, co się zwykło opowiadać, że malował na leżąco, pracował w pozycji stojącej.

Sąd Ostateczny jest tak namalowany, że jego górna część jakby pochylała się nad oglądającym. Dzięki optycznemu zabiegowi fresk budzi strach i respekt wobec Boga. W przeciwieństwie do pozostałych fresków kaplicy, postaci są bardzo muskularne i wydają się wymęczone, nawet Dziewica Maryja znajdująca się w centrum, obok Chrystusa.

Od 1870 r. Kaplica Sykstyńska jest miejscem konklawe, zgromadzenia kardynałów – elektorów kolegium kardynalskiego wybierającego nowego papieża. Po wybraniu jest on prowadzony do niewielkiej sali łez Kaplicy Sykstyńskiej. Znajduje się ona po lewej stronie ołtarza pod Sądem Ostatecznym, a jej nazwa bierze się stąd, że nowo wybrana głowa Kościoła zwykle wybucha tutaj płaczem z wielkich emocji towarzyszących konklawe.


MUZEUM

Czytaj także:
Utknąłeś w domu przez koronawirusa? „Odwiedź” te muzea. Online!
Czytaj także:
Dzieła z watykańskiej kolekcji jako… kolorowanki. #zostańwdomu i maluj!


ALBUM, KAPLICA SYKSTYŃSKA

Czytaj także:
270 tys. zdjęć w albumie ważącym 21 kg. Kaplica Sykstyńska sfotografowana 1:1

Tags:
koronawirussztukaWatykan
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail