Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 14/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Dzieła z watykańskiej kolekcji jako… kolorowanki. #zostańwdomu i maluj!

web3-images-from-the-vatican-library-collections-coloring-book-digitavaticana-fairuse.png

DigitaVaticana - Fair Use

J-P Mauro - 25.03.20

Przesiadujesz w domu z powodu koronawirusa i już nie bardzo masz ochotę na oglądanie seriali albo czytanie książek? Pobierz darmowe kolorowanki i nadaj nowych barw dziełom sztuki!

W ostatnich latach Muzea Watykańskie pracowały nad digitalizacją kolekcji ponad 82 tys. rękopisów (sic!), by przybliżyć światu historię ludzkości. Cyfrowe manuskrypty, z których już blisko 20 tys. można oglądać w sieci, stanowią cenne źródło informacji zarówno dla historyków, jak i amatorów, a co więcej, mogą być badane raz po raz, bez zagrożenia dla oryginału.

Teraz Watykan znalazł jeszcze ciekawszy sposób na uczynienie niektórych dokumentów historycznych bardziej interaktywnymi. To kolorowanki!

Dzieła sztuki z Watykańskich Muzeów – pobierz i pokoloruj!

W 2016 r. biblioteka nowojorskiej Akademii Medycznej wpadła na pomysł, by wybrać około 24 dzieł sztuki ze swej kolekcji i przekształcić je w kolorowankę (możliwą do pobrania online za darmo). Tak powstała idea trwającego tydzień eventu-wyzwania w mediach społecznościowych. Za ich pośrednictwem zaproszono biblioteki, archiwa i inne kulturalne placówki posiadające podobne zbiory, by przyłączyły się do zabawy.

Watykan wziął udział w zabawie zarówno w 2017 r., jak i 2018 r. Powstałe wtedy dwie książki do kolorowania nadal są dostępne do pobrania na Digivaticana.org, bezpłatnie. W każdej znajdziemy czarno-białe rysunki, reprezentujące różne style artystyczne, na różnych poziomach trudności – każdy znajdzie coś dla siebie! Są tu m.in. rysunki zamków i pałaców, sceny przyrodnicze, japońskie dzieła sztuki, XIX-wieczny plac św. Piotra, mitologiczne stworzenia i wiele innych.

To świetna forma zabawy, odpowiednia dla całej rodziny, szczególnie teraz, jeśli z powodu epidemii koronawirusa jesteśmy skazani na spędzanie całych dni w domu. Niektóre z większych kolorowanek będą odpowiednie dla młodszych dzieci, starszaki i dorośli mogą wybierać spośród bardziej złożonych, wypełnionych detalami dzieł sztuki.

Trwający tydzień event, od którego zaczęło się kolorowanie dzieł sztuki, zwykle ma miejsce w lutym, ale teraz zachęcamy każdego, kto lubi kolorowanie do dzielenia się swoimi pracami w mediach społecznościowych, oznaczając je hashtagiem #ColorOurCollection. Choć może dziś bardziej odpowiedni byłby hashtag #ColorAwayCOVID. Nigdy nie jest za późno, aby odgrzebać stary trend albo stworzyć nowy. A kto wie, może nawiążesz przyjaźń z innym fanem kolorowanek?

Kliknij TUTAJ, aby pobrać darmowe kolorowanki z watykańskich zbiorów.


MUZEUM

Czytaj także:
Utknąłeś w domu przez koronawirusa? „Odwiedź” te muzea. Online!
Czytaj także:
Czy wiesz, który polski król ma własną salę w Muzeach Watykańskich?


SISTINE CHAPEL

Czytaj także:
Gobeliny Rafaela na swoim miejscu. Niezwykła wystawa w Kaplicy Sykstyńskiej

Tags:
koronawirusmuzeumsztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail