Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 02/03/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

MUZEUM JANA PAWŁA II I KARDYNAŁA WYSZYŃSKIEGO

Mt514.pl

Redakcja - 11.03.20

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego to jedno z najwyżej i najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce. Znajduje się pod kopułą Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Ekspozycja główna Muzeum Mt 5,14 to spotkanie z Karolem Wojtyłą i Stefanem Wyszyńskim. Obaj opowiadają o swoim dzieciństwie, rodzinach, powołaniu i drodze. Dzięki cytatom i filmom nie są tylko hierarchami Kościoła, ale też stają się żywymi nauczycielami. Ich postawy wobec rodzinnych tragedii, których obaj doświadczyli, reakcje na trudne historyczne wydarzenia i stosunek wobec prześladowców mogą się okazać inspirujące dla nas.

Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego

Okres życia bohaterów otwartego właśnie muzeum, 1901–2005 (narodziny prymasa – śmierć papieża), to jednocześnie granice historyczne muzealnej narracji. Obejmują cały XX wiek. To burzliwy czas zaborów, odzyskania niepodległości, drugiej wojny światowej, PRL-u, Solidarności i nowej wolności. Część merytoryczną wspiera sztuka. Prace Aldony Mickiewicz, Stefana Gierowskiego, Doroty Zemły i Piotra Młodożeńca ilustrują najważniejsze tematy.

Architektura narzuca specyficzną ścieżkę zwiedzania opartą na planie koła. Ponad dwa tysiące metrów kwadratowych jest podzielonych na kilkanaście stref merytorycznych. Każda z nich jest osobną przestrzenią akustyczną, pozwalającą na prezentację wielkoformatowych projekcji, które razem z merytoryką i obrazami tworzą wrażeniową całość.

Zwiedzanie muzeum rozpoczyna się od strefy „Podróż”. Nazwa odwołuje się do pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, ale też jest zaproszeniem do wejścia w opowieść prowadzoną przez bohaterów muzeum – Karola Wojtyłę i Stefana Wyszyńskiego. Kolejnym etapem zwiedzania jest strefa „Dom”, która ma przybliżyć miejsca pochodzenia Wyszyńskiego i Wojtyły. Obaj dorastają w rodzinach, w których kultywuje się tradycje patriotyczne i dba o wychowanie religijne. Obaj wcześnie tracą matki, a ojcowie – organista Stanisław Wyszyński i emerytowany żołnierz Karol Wojtyła senior – są dla nich nauczycielami wiary.

Muzeum Mt 5,14 – jedno z najbardziej oryginalnie usytuowanych muzeów w Polsce

Jedna ze stref ekspozycji poświęcona jest Maryi. „Mamo!” – w ten bezpośredni sposób wierni mają zwyczaj zwracać się do Maryi. Tak też w swoim nauczaniu i modlitwach odnoszą się do niej Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński – serdecznie, osobiście i z dziecięcą ufnością. Osieroceni w dzieciństwie przez matki szczególnie umiłowali sobie „matkę, która nigdy nie umiera”, jak pisał kardynał Wyszyński. Wielokrotnie odwiedzali w najważniejszym miejscu kultu Matki Bożej w Polsce – sanktuarium na Jasnej Górze.

Centralne miejsce w strefie zajmuje ekspozytor z sukienką oraz kopią obrazu Czarnej Madonny. Naprzeciwko znajduje się dzieło Tadeusza Boruty Forma Poloniae ukazujący symbole obecne od wieków w życiu Polaków. To skonfrontowanie formy i treści, jakie uosabia jasnogórska ikona.

Historia Jasnej Góry przeplata się z największymi wydarzeniami z historii Polski. Na ekspozycji wspomniane są te związane z prymasem Stefanem Wyszyńskim i hierarchą krakowskim Karolem Wojtyłą – śluby jasnogórskie, Wielka Nowenna i Milenium Chrztu Polski. Są one przeciwwagą dla ateistycznego programu partii komunistycznej, ukazują światu katolicką tożsamość Polski i świadczą o tym, kto w Polsce ma „rząd dusz”. To tutaj kard. Wyszyński wygrywa z komunistami wojnę o Polskę. Nieustannie od wieków to miejsce przyciąga rzesze pielgrzymów.

*Więcej informacji o Muzeum Mt 5,14 TUTAJ


NIE ZASTĄPI CIEBIE NIKT

Czytaj także:
„Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn na 100-lecie urodzin Jana Pawła II
Czytaj także:
Pobudka o piątej i zawsze zimny prysznic. Jak wyglądał dzień św. Jana Pawła II?


MODLITWA JANA PAWŁA II

Czytaj także:
Niezwykła modlitwa Jana Pawła II, wypowiedziana w formie egzorcyzmu

Tags:
jan paweł IIkard. Stefan Wyszyńskimuzeumprymas
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail