Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Martwisz się koronawirusem? Módl się do św. Sebastiana!

SAINT SEBASTIAN

Andrea Mantegna | Public Domain

Vittoria Traverso - 04.03.20

Katolicy od wieków modlą się do św. Sebastiana. Proszą męczennika o ochronę przed plagami i zaraźliwymi chorobami, które w średniowieczu pochłonęły miliony ludzi w Europie.

Medialne doniesienia o zarażeniach koronawirusem i jego rozprzestrzenianiu się spowodowały, że miliony ludzi na całym świecie martwią się o swoje zdrowie. Warto przypomnieć, że w Kościele katolickim mamy świętego, do którego możemy zwracać się o pomoc w takich sytuacjach.

Od stuleci katolicy zwracają się z prośbą o ochronę przed chorobami zakaźnymi do męczennika z początków chrześcijaństwa. Św. Sebastian jest uważany za obrońcę przed plagami i zaraźliwymi chorobami, które w średniowieczu pochłonęły miliony ludzi w całej Europie. W VII w. katolicy szczególnie gorliwie modlili się do św. Sebastiana podczas wybuchu zarazy w Pawii (północne Włochy). Święty poniósł męczeńską śmierć ok. 288 r. podczas prześladowań chrześcijan przez cesarza Dioklecjana. Jego śmierć na przestrzeni wieków inspirowała wielu artystów. Przedstawiamy kilka najbardziej przejmujących obrazów „obrońcy przed zarazą”.

Św. Sebastian z Wiednia, Andrea Mantegna (1456–1459)

Mistrz z okresu wczesnego renesansu Andrea Mantegna wykonał trzy portrety św. Sebastiana (można je oglądać w Wiedniu, Paryżu i Wenecji). Z tych trzech przedstawień św. Sebastian z Wiednia (do zobaczenia w Kunsthistorisches Museum) jest najbardziej znaczący. Obraz został wykonany na zamówienie burmistrza Mantui, aby uczcić koniec epidemii w mieście. Mantegna odszedł od klasycznego przedstawienia św. Sebastiana jako przywiązanego do słupa. Pokazał go, jak opiera się o konstrukcję przypominającą bramę do miasta lub łuk triumfalny. Św. Sebastian, w eleganckiej postawie, spogląda w niebo, dzielnie znosząc ból męczeństwa.

Saint Sebastian of Vienna, Andrea Mantegna
Andrea Mantegna | Public Domain

Św. Sebastian, Perugino (1495)

Obraz autorstwa XVI-wiecznego mistrza Perugino obecnie znajdujący się w Luwrze (Paryż) i ukazuje męczeństwo św. Sebastiana w bardzo harmonijny sposób. Ciało świętego jest idealnie piękne (cecha typowa dla obrazów renesansowych). Światło jest dobrze wyważone i rozproszone (tego Perugino prawdopodobnie nauczył się od flamandzkich mistrzów podczas podróży na północ Europy). W dolnej części obrazu znajduje się napis „SAGITTAE. TUAE. INFIXAE. SUNT. MICHI ” (to nawiązanie do Psalmu 38 i słów „utkwiły bowiem we mnie Twoje strzały”).

web3-saint-sebastian-perugino-wiki.jpg
Pietro Perugino | Public Domain

Św. Sebastian, Antonello Da Messina (1477-1499)

Praca mistrza renesansu Antonello da Messiny to część tryptyku. Wykazuje cechy typowe dla kanonu renesansu, takie jak wykorzystanie perspektywy i geometryczne rozmieszczenie przedmiotów i krajobrazu. Da Messina miesza renesansowy styl z elementami malarstwa flamandzkiego i gotyckiego, takimi jak monumentalne budynki, tworząc jeden z najciekawszych portretów św. Sebastiana. Obraz obecnie można oglądać w Gemäldegalerie Alte Meister (Drezno, Niemcy).

web3-saint-sebastian-antonello-da-messina-wiki.jpg
Antonello da Messina | Public Domain

Św. Sebastian leczony przez kobietę, Spagnoletto, XVII wiek

Hiszpański malarz José de Ribera, znany jako Spagnoletto, pozostawił prawdopodobnie najbardziej przejmujący portret św. Sebastiana. Artysta przedstawia ból, ale także świętość Sebastiana, w momencie, kiedy jego rany są opatrywane przez życzliwą kobietę.

Saint Sebastian cured by women, Spagnoletto
José de Ribera detto Spagnoletto | Public Domain
Czytaj także:
Modlitwa o zatrzymanie koronawirusa i zdrowie dla zakażonych


PENG YINHUA

Czytaj także:
Żeby leczyć pacjentów z koronawirusem, odłożył swój ślub. I zmarł
Czytaj także:
Wierni w północnych Włoszech bez Eucharystii – winny koronawirus

Tags:
chorobamodlitwasztuka
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail