Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 15/07/2024 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Pokochaj swoje ciało. Jesteście sobie potrzebni!

KOBIETA

Bianca Berg/Unsplash | CC0

Anna Gębalska-Berekets - 29.02.20

Pokochanie swojego ciała bywa trudne, zwłaszcza w dobie eksponowania różnych zdjęć w mediach, kolorowych magazynach czy na miejskich bilbordach. Nie ma idealnego ciała, każde jest inne i niepowtarzalne. Ciało jest z nami od narodzin i towarzyszy nam przez całe życie, dlatego warto o nie dbać i naprawdę je docenić. Jak to zrobić?

Moment, w którym zdecydujesz się pokochać swoje ciało pozwoli ci na dowartościowanie siebie, wyzbycie się wyolbrzymionych niedoskonałości i akceptację. Jeśli po raz kolejny stajesz przed lustrem i widzisz tylko te części ciała, których wciąż nie chcesz docenić i pokochać, to przeczytaj kilka porad, które być może pomogą ci się dobrze poczuć i obdarzyć siebie miłością. Pamiętaj, że ciało jest darem – warto się o nie zatroszczyć. Zasługujesz na swoją miłość, bo życie jest stanowczo zbyt krótkie, by marnować je na nienawiść do swojego ciała.

1Wyprostuj się i często mów swojemu ciału, jak bardzo je lubisz i doceniasz

To ważne. Kochaj swoje ciało takim, jakie jest. Jeśli to zrobisz, będzie ci bardziej na nim zależało i odpowiednio o nie zadbasz.

2Znajdź zestaw ćwiczeń odpowiedni dla siebie

Ćwiczenia wykonuje się nie tylko po to, by schudnąć i walczyć z kilogramami. Spróbuj zmienić myślenie. Zadbaj o ruch, aby poczuć się w swoim ciele dobrze. Ważne, by było silne i zdrowe.

3Nie porównuj się z innymi i nie szukaj na siłę mankamentów

Prezydent Stanów Zjednoczonych Roosevelt mawiał: „Porównywanie się jest złodziejem radości”.

Każdy z nas jest inny – to nie jest wcale banalne stwierdzenie. Pierwszym krokiem do pokochania swojego ciała może być bardziej przyjazne spojrzenie na swoje ciało i brak ciągłej krytyki wobec tego, co widzimy w lustrze. Być może niektórym osobom przydałoby się bajeczne zwierciadło macochy z „Królewny Śnieżki”. Na pytanie kobiety, kto jest najpiękniejszy na świecie, ono odpowiadało, że właśnie ona. Dzięki temu dialogowi bohaterka bajki miło rozpoczynała dzień i wzrastało jej poczucie własnej wartości. Może warto spróbować?

4Odżywiaj swoje ciało

Dobre, pełnowartościowe pożywienie ma ogromny wpływ na nasz wygląd i samopoczucie. Wpływa również na funkcjonowanie organizmu. Warto zatem zadbać o zdrowie jedzenie. Nie zapominaj o porcji niezbędnych witamin i minerałów.

5Kup wygodne ubrania, które są odpowiednie dla twojego ciała i w których czujesz się dobrze i naturalnie

Dobór garderoby podkreśla naszą osobowość i charakter. Poprzez strój komunikujemy siebie innym ludziom. W codziennych stylizacjach kieruj się tym, co lubisz, a nie tym, co narzuca moda. Czerwony, szeroki sweter czy wytarte dżinsy? Czemu nie, jeśli dobrze się w nich czujesz.

6Poczuj dumę ze swojego ciała

Cellulit, kilka znamion czy blizn… Czy doprawdy tylko ty je masz? Doceń swoje ciało – dzięki niemu możesz wykonywać codzienne czynności. Biegasz, tańczysz, jeździsz na rowerze – utrzymywane w aktywności ciało wyraża swoje piękno. A może dzięki silnym, mocnym, dobrze zbudowanym udom robisz rzeczy, które cię wyróżniają?

7Odpuść sobie wagę

Ciągłe stawanie na wadze może odebrać radość i wpędzić w kompleksy. Wartość twojego ciała nie zależy od wskaźników, które zobaczysz. Kochanie swojego ciała to również jego akceptacja i zaprzyjaźnienie się z nim.

8Piękno twojego ciała nie wyraża się w kulturowych stereotypach

Jeśli wyznacznikiem będzie dla ciebie podążanie za modą, zapewne stworzysz pięć milionów powodów, dla których twoje ciało nie pasuje do „przyjętych kanonów”.

9Nie definiuj się przez pryzmat rozmiaru na metce

Zdrowie i dobre samopoczucie nie zależy od tego, jaki rozmiar ubrania nosisz.

10Spisz listę, w której wyrazisz wdzięczność wobec swojego ciała

Masz je jedno. Dobrym pomysłem, który zasłyszałam, jest tzw. „dziennik wdzięczności”. Sprawdzi się doskonale w polubieniu swojego ciała. Warto spojrzeć na siebie realistycznie i zanotować wszystko to, co jest piękne w naszym wyglądzie. Wykształć w sobie umiejętność spojrzenia na swoje ciało w sposób czuły i delikatny.


KOBIETA, DROGA

Czytaj także:
Odkryj 10 dróg, które pozwolą ci bardziej wejść w Bożą obecność


DZIECKO NA RĘKACH

Czytaj także:
Dlaczego dzieci tak bardzo potrzebują noszenia?

Tags:
akceptacjaciałowdzięczność
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail