Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 31/03/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

„Przez stulecia kobiety podtrzymywały Kościół przy życiu”. Ważne cytaty z „Querida Amazonia”

WEB3;POPE;FRANCIS;QUERIDA;AMAZONIA;KS01

ANDREAS SOLARO/AFP/East News

Redakcja - 13.02.20

„Ludy tubylcze mogłyby nam pomóc dostrzec, czym jest radosne umiarkowanie i w tym sensie mogą nas wiele nauczyć. Potrafią być szczęśliwymi, mając niewiele, cieszą się małymi darami Boga, nie gromadząc wielu rzeczy, nie niszczą bez potrzeby, dbają o ekosystemy” – pisze papież.

„Wyobraźmy sobie świętość o rysach amazońskich, powołaną, by rzucić wyzwanie Kościołowi powszechnemu” – pisze papież Franciszek w nowej adhortacji zatytułowanej znacząco „Querida Amazonia”, czyli „Ukochana Amazonia”. Ważne tu jest podkreślenie autora, który – pomimo tego, iż materiał ten został przygotowany jako zwieńczenie dwuletniego procesu związanego z Synodem Biskupów dla Amazonii – to kieruje ten dokument „do całego świata”.
Czytaj także:
Bez sensacji, ale z wizją i marzeniem o przyszłości Kościoła. Papieska adhortacja o Amazonii

Po przeczytaniu adhortacji nie mamy wątpliwości, że kard. Jorge Mario Bergoglio naprawdę ukochał Amazonię oraz mieszkające tam ludy. Stąd tekst wydaje się osobisty, momentami emocjonalny i poetycki.

Poniżej znajdziecie kilkanaście cytatów z „Querida Amazonia”, które warto przemyśleć i zapamiętać. Mogą one też skłonić do przeczytania dokumentu w całości.

Ważne cytaty z „Querida Amazonia”:


KSIĄDZ W AMAZONII

Czytaj także:
Polski ksiądz w sercu Amazonii: pływa łódką, by Eucharystia dotarła do każdej wioski [„Prezent Wiary”]

Tags:
Ameryka Południowaekologiakobietypapież Franciszeksynod
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail