Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 09/06/2023 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Diecezja Hongkongu zwolniła wiernych z obowiązku uczestnictwa w mszy świętej w związku z koronawirusem

KOŚCIÓŁ, HONGKONG

Tuomas Lehtinen | Shutterstock

Redakcja - 12.02.20

Uruchomiono transmisje na żywo mszy świętych, aby wierni mogli choć w wirtualny sposób uczestniczyć w liturgii. Poinformowano również, że w takiej sytuacji zamiast przyjmowania komunii świętej fizycznie, wierni mogą przyjmować ją „duchowo”.  

Kościół katolicki w Hongkongu wdrożył surowe środki ostrożności w związku z powiększającą się liczbą osób zarażonych koronawirusem. Wszyscy wierni obecni w kościele zobowiązani są do noszenia masek, dbania maksymalnie o higienę i zachowania od siebie nawzajem pewnej odległości.

Aby ograniczyć w jak największym stopniu gromadzenie się ludzi w zamkniętych pomieszczeniach, diecezja udzieliła zwolnienia z obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej każdemu z wiernych, który boi się zarażenia wirusem lub sam w jakikolwiek sposób jest nawet lekko chory. Jednocześnie uruchomiono transmisje na żywo mszy świętych, aby wierni mogli choć w wirtualny sposób uczestniczyć w liturgii. Poinformowano również, że w takiej sytuacji zamiast przyjmowania komunii świętej fizycznie, wierni mogą przyjmować ją „duchowo”.

Diecezja zasugerowała również, że inną formą duchowego przeżywania niedzieli, zamiast obecności na mszy świętej, może być odmawianie różańca czy modlitwa czytaniami z danego dnia.


KOBIETA W KOŚCIELE

Czytaj także:
Czy Chiny staną się wkrótce „największym eksporterem chrześcijaństwa”?

Zgodnie z wytycznymi rządu diecezja poprosiła również wszystkich wiernych, którzy odwiedzili region dotknięty koronawirusem lub byli w kontakcie z osobami podejrzanymi o zarażenie, aby nie uczestniczyli we mszy i pozostali w izolacji przez 14 dni.

Na konferencji prasowej we wtorek 11 lutego dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia, powiedział, że choroba została nazwana: COVID-19.

„Do godziny 6 rano w Genewie 11 lutego, w Chinach zgłoszono 42 708 potwierdzonych przypadków, a liczba zgonów przekroczyła 1000 i osiągnęła 1017 ofiar. Większość z nich miała miejsce w prowincji Hubei, Wuhan – powiedział dziennikarzom.

Papież wzywa o modlitwę za braci z Chin

Na środowej audiencji generalnej papież zaapelował o modlitwę za Chiny: „Pomódlmy się też za naszych chińskich braci, którzy cierpią z powodu tej tak okrutnej choroby, by znaleźli jak najszybciej drogę uzdrowienia” – wezwał Franciszek.

Również na przełomie stycznia i lutego Watykan przekazał władzom Chin ok. 600-700 tysięcy maseczek, które mają pomóc zapobiec rozprzestrzenia się zakażenia koronawirusem.


KOBIETA W KOŚCIELE

Czytaj także:
Chiny: władze usuwają wszelkie wzmianki o Bogu i religii z książek dla dzieci i młodzieży


ŚWIĄTYNIA ZNISZCZONA W CHINACH

Czytaj także:
W Chinach zburzono kolejną chrześcijańską świątynię [wideo]

Tags:
Chiny
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail