Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 06/10/2022 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

„Volunteer”: prestiżowa angielska nagroda dla książki o Witoldzie Pileckim

WITOLD PILECKI, VOLUNTEER

TOMASZ BARANSKI/REPORTER

Joanna Operacz - 30.01.20

Jest takie wyświechtane powiedzenie, używane wobec osób o spektakularnych biografiach: „jego życie to gotowy scenariusz na film”. Niewątpliwie takie było życie Witolda Pileckiego.

Historię rotmistrza Witolda Pileckiego opisał angielski dziennikarz Jack Fairweather w książce „Volunteer”, która dostała 29 stycznia prestiżową brytyjską nagrodę Costa Book. Powstają także dwa filmy, które również mają szanse na zagraniczny sukces.

Witold Pilecki. Ochotnik do Auschwitz

Jack Fairweather to znany i nagradzany korespondent wojenny. Podczas wizyty w Polsce w czerwcu 2019 r. mówił, że postać Pileckiego go zafascynowała – zwłaszcza jego pobyt w KL Auschwitz, dokąd dobrowolnie pozwolił się wywieźć, żeby zdobyć informacje o obozie.

Książka „The Volunteer: The True Story of the Resistance Hero who Infiltrated Auschwitz” (Ochotnik. Prawdziwa historia bohatera ruchu oporu, który zinfiltrował Auschwitz) ukazała się w czerwcu i lipcu jednocześnie w Wielkiej Brytanii i USA. Została bardzo dobrze przyjęta. Obszerne, przychylne recenzje na jej temat zamieściły znane media. Obecnie przygotowywanych jest siedem tłumaczeń.

Powstają dwa filmy o Witoldzie Pileckim

Pierwszy to rodzima superprodukcja, która jest przygotowywana ponoć – jak donoszą różne media – ze znacznym finansowym wsparciem z Hollywood. W czerwcu 2019 r. umowę na wyprodukowanie filmu podpisały Polska Fundacja Narodowa oraz Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych. Szczegóły są owiane tajemnicą.

Na początku stycznia 2020 o pracach nad filmem o Pileckim poinformowała także austriacka reżyser Feo Aladag, znana m.in. z filmów: „Obcy” (w oryginale „When We Leave”) i niewyświetlanego w Polsce „Inbetween Words” („Pomiędzy światami”). Roboczy angielski tytuł dzieła, nad którym pracuje Feo Aldag, to „The Inconvenient Truth” („Niewygodna prawda”). Dzieło ma się koncentrować na pobycie Pileckiego w Auschwitz, ale także opowiadać o jego późniejszych losach – aż do wykonania wyroku śmierci w 1948 r. w ubeckiej katowni w Warszawie. Planowane są także odniesienia do współczesności.

Historia Pileckiego ma uniwersalne znaczenie, szczególnie w naszym obecnym klimacie politycznym – powiedziała Aladag dla „Hollywood Reporter”. „Są pewne zbrodnie, przy których nie można pozwolić sobie na odwrócenie wzroku, bez względu na koszty osobiste. I nie wystarczy tylko patrzeć, trzeba także działać”. Aladag zapowiedziała swój film jako europejską koprodukcję z polskimi partnerami. Premiera jest planowana w 2021.

Pułkownik Pilecki

Witolda Pileckiego (1901-1948) nazywa się zwykle rotmistrzem. Ta szarża oznaczała dowódcę szwadronu (dawniej: roty) kawalerii. Należałoby jednak mówić o nim jako pułkowniku, bo został pośmiertnie awansowany na ten stopień.

Podczas I wojny światowej i wojny polsko-bolszewickiej walczył jako harcerz i ochotnik na dawnych kresach Rzeczpospolitej. W międzywojniu gospodarował majątkiem Sukurcze (obecnie na Białorusi) i prawdopodobnie pracował w kontrwywiadzie. Gdy wybuchła II wojna światowa, służył w kampanii wrześniowej, a potem był jednym z organizatorów Tajnej Armii Polskiej. W 1940 r. przedstawił przełożonym plan przedostania się do obozu koncentracyjnego w celu zebrania informacji na temat jego funkcjonowania. Dobrowolnie dołączył do osób aresztowanych podczas łapanki w Warszawie i trafił do Auschwitz.

W obozie został zarejestrowany pod nazwiskiem Tomasz Serafiński, którego używał w konspiracji. W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 r., zagrożony dekonspiracją, zbiegł z obozu razem z dwoma kolegami. Sporządził raport, przekazany Komendzie Głównej Armii Krajowej. Zawarł w nim informacje o terrorze panującym w obozie, metodach mordowania więźniów, eksterminacji Polaków, jeńców sowieckich, zagładzie Żydów, a także o utworzeniu obozu dla Romów. W sierpniu 1944 r. walczył w Powstaniu Warszawskim, a potem dostał się do niewoli. Wyzwolony przez żołnierzy amerykańskich przedostał się do Włoch, gdzie wstąpił do II Korpusu Polskiego.

Po powrocie do kraju w 1945 r. prowadził działalność wywiadowczą na rzecz II Korpusu. Dwa lata później został aresztowany przez władze komunistyczne. Skazano go na karę śmierci za rzekome szpiegostwo i stracono w więzieniu na Mokotowie 25 maja 1948 r. Zrehabilitowany został dopiero w 1990 r. W 2006 r. został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2013 r. – awansowany na pułkownika.


SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA

Czytaj także:
Ostatni Sprawiedliwi: „Nie można było inaczej postąpić, to był nasz obowiązek”


EKSPERYMENTY MEDYCZNE W AUSCHWITZ

Czytaj także:
Kobiety z bloku 10. Przeżyły eksperymenty medyczne w Auschwitz
Czytaj także:
„Oświęcim przy nich to była igraszka…” Witold Pilecki na zdjęciach

Tags:
AuschwitzII wojna światowaksiążka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail