Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 24/06/2024 |
Aleteia logo
Kultura
separateurCreated with Sketch.

Kolędowe serce Polski bije w Będzinie!

KONCERT KOLĘD W BĘDZINIE

YouTube

Redakcja - 09.01.20

Na scenie 138 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Rusza Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie.

Od czwartku, 9 stycznia do niedzieli, 12 stycznia Będzin stanie się stolicą polskiej kolędy i pastorałki. W tych dniach będzie można wspólnie kolędować z uczestnikami 26. Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika – największego tego typu przeglądu w Europie, który tradycyjnie odbędzie się w Będzinie. Przesłuchania finałowe odbędą się w dniach 9-11 stycznia 2020 r. (czwartek – sobota) w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w godz. od 9.00 do 20.30 (w sobotę do 17.00).

Na scenie 138 solistów, chórów i zespołów wykona prawie 400 kolęd i pastorałek z całego świata w rozmaitych aranżacjach. Usłyszymy te najbardziej znane, ale także lokalne, czy też napisane przez samych uczestników. Będą folkowe kapele, chóry dziecięce, młodzieżowe i dorosłe, kameralne zespoły wokalne i grające na rockowo i jazzowo grupy wokalno-instrumentalne. Sami najlepsi, wyłonieni spośród 1675 podmiotów wykonawczych, które wzięły udział w eliminacjach. Odbywały się one w grudniu w blisko 40 ośrodkach w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie. Konkurencja była ogromna, a pasja śpiewania wielka – podkreśla ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek w Będzinie

W jury zasiądą profesorowie akademii muzycznych – Ewa Biegas (przewodnicząca), Teresa Krasowska i ks. Paweł Sobierajski. Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem bp Grzegorza Kaszaka, marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskego oraz prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego i starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca.

Będzie barwnie, nostalgicznie, wesoło i pięknie. Będzie można posłuchać, ale też pooglądać wspaniałe regionalne stroje i zgłębić lokalne tradycje. To wyjątkowy czas, który pokazuje, że kolędowa tradycja jest żywa, a puls gościnnego dla wykonawców Będzina bije w kolędowych rytmach! – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy festiwalu.

Festiwal jak zawsze zakończy się Koncertem Galowym, który odbędzie się w niedzielę, 12 stycznia, o godz. 16.00 w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu na os. Syberka. Będzie on w podwójnym znaczeniu gwiazdorski – nie tylko wystąpią na nim najzdolniejsi wykonawcy tej edycji, ale także dekorację stanowiły będą gwiazdy kolędnicze. Ogólnopolski konkurs plastyczny na ich wykonanie zorganizowany został przez Festiwal i Muzeum Zagłębia w Będzinie. Reżyserem koncertu będzie Dariusz Wiktorowicz. Poza najpiękniejszymi kolędami będzie można posłuchać też o świątecznej kuchni, o której opowie znad dymiących garnków znany kucharz i restaurator Remigiusz Rączka.

Wstęp na całość przesłuchań i Koncert Galowy jest wolny i otwarty dla wszystkich melomanów. Dla tych, którzy nie będą mogli wziąć udziału organizatorzy we współpracy z Fundacją Warsztat Wiedzy przygotowali transmisję całości przesłuchań i koncertu na żywo na stronie internetowej (filmy z ubiegłego roku obejrzało prawie 30 tysięcy osób).


śrut do wiatrówki

Czytaj także:
„Śrut nocnej ciszy”. Najpopularniejsze przejęzyczenia w kolędach
Czytaj także:
Czy Bóg płakał? Posłuchaj „Kołysanki dla wzruszonego Boga”!


ADAM STRUG

Czytaj także:
Adam Strug o rodzajach kolęd i o tym, jak je śpiewać (wywiad)

Tags:
kolędy i pastorałki
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail