Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Styl życia
separateurCreated with Sketch.

Czujesz napięcie w swoim ciele? Jak sobie z tym radzić?

STRES

Christian Erfurt/Unsplash | CC0

Ilona Przeciszewska - 04.01.20

Wszystkie uczucia, których w trakcie naszego życia nie udało nam się wewnętrznie „opracować” i przeżyć, a może o których do tej pory trudno jest nam myśleć, mogą nadal istnieć w naszym ciele i dawać o sobie znać.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

Czy zaobserwowałeś, że wraz z różnymi stresującymi sytuacjami w swoim życiu odczuwasz w ciele nieprzyjemne napięcie? A może twoje ciało jest stale napięte, sztywne i zmęczone? Zastanawiasz się, skąd bierze się ból, który ciągle ci dokucza? Co możesz zrobić, aby uwolnić się od nieznośnego dyskomfortu?

Spięte ciało

Napięcia w naszym ciele to często wynik wielu różnych czynników. Mogą one powstawać między innymi wtedy, gdy w naszym życiu brakuje regularnej aktywności ruchowej, a nasz tryb życia możemy określić jako siedzący. Nasze ciało potrzebuje ruchu, aby zachować krążące w nim życie. Spędzając cały dzień na krześle, w niezmiennej pozycji ciała, niejako zamrażamy jego żywotność.

Ciało napina się również z powodu zatrzymania w nim wewnętrznego pobudzenia związanego z przeżywanymi w danej chwili emocjami. Możemy na przykład nie chcieć się rozpłakać w jakiejś sytuacji lub pokazać, że jesteśmy na kogoś źli. Mogą powstrzymywać nas przed tym określone wewnętrzne przekonania na temat wyrażania emocji, takie jak stwierdzenie o tym, że w pracy nie możesz okazywać swoich uczuć. Niekiedy nie chcemy„ujawniać” danych przeżyć nawet przed sobą samym.

Znaczna część przeżywanych w ciele emocji może nie zostać przez nas rozpoznana. Nie możemy o nich pomyśleć i zastanowić się, skąd pochodzą. Dzieje się to za sprawą nieświadomych procesów, które utrudniają im dostęp do naszej świadomości. Zazwyczaj w ten sposób nieświadomie bronimy się przed psychicznym bólem, który mogłyby te uczucia wywołać.

Nieprzeżyte uczucia

Cielesne napięcia, szczególnie te, które możemy określić jako przewlekłe, mogą być skutkiem traumatycznych doświadczeń z naszej przeszłości. Ciało może pomieszczać bolesne przeżycia, które w danym momencie życia przekraczały nasze wewnętrzne zasoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, a w naszym otoczeniu nie było wówczas osoby, która mogłaby nam w tym pomóc.

Wszystkie uczucia, których w trakcie naszego życia nie udało nam się wewnętrznie „opracować” i przeżyć, a może o których do tej pory trudno jest nam myśleć, mogą nadal istnieć w naszym ciele i dawać o sobie znać w postaci napiętych tkanek naszego ciała.

Ulżyć ciału

Możesz na wiele sposobów próbować ulżyć swojemu napiętemu ciału. Korzystne będą różne techniki rozluźniania ciała. Możesz wybrać się na masaż, saunę lub rozciągające ćwiczenia. Pomocny może okazać się po prostu swobodny ruch ciała we własnym pokoju, przy spokojnej muzyce. Przy trwałych i mocno bolesnych napięciach warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Spróbuj również zadbać o chwilę odpoczynku i relaksu w trakcie każdego dnia. Chwila ciszy może pomóc ci się rozluźnić, a tym samym odzyskać dobre samopoczucie.

Z drugiej strony możesz wzmocnić swoje zasoby radzenia sobie z trudnymi emocjami. Warto nauczyć się rozpoznawać wszystkie pojawiające się w nas uczucia, próbować je rozumieć i konstruktywnie wyrażać. Być może potrzebujesz też wrócić do emocji przeżywanych dawniej, w trakcie różnych trudnych dla ciebie wydarzeń, aby to, co zamrożone w ciele, mogło dojść do głosu, zostać zrozumiane i prawdziwie przeżyte. W ten sposób możesz odzyskać dotychczas pomijane, w jakiejś części, dawniej lub obecnie utracone życie, płynące w twoim ciele.


ZABURZENIA PSYCHOSOMATYCZNE

Czytaj także:
Zaburzenia psychosomatyczne, czyli jak zrozumieć swoje ciało
Czytaj także:
Chcesz być bardziej fit w nowym roku? Bierz przykład z Jezusa i apostołów!

Tags:
ciałostres
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!