Aleteia logoAleteia logoAleteia
sobota 20/07/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Franciszek na Anioł Pański: za przykładem Świętej Rodziny komunikujmy się i współpracujmy na co dzień

Franciszek: żaden chrześcijanin nie głosi Ewangelii „na własną rękę”

AFP/EAST NEWS

Katolicka Agencja Informacyjna - 29.12.19

Niech Święta Rodzina z Nazaretu będzie dla nas wzorem, abyśmy chcieli i umieli komunikować się między sobą i współpracujmy na co dzień – życzył Franciszek w rozważaniach przed dzisiejszą modlitwą Anioł Pański. Na koniec modlił się za ofiary w Mogadiszu.

W uroczystość Świętej Rodziny papież przedstawił pokrótce postawę każdej z tworzących ją osób: Maryi, Józefa i Jezusa, podkreślając zwłaszcza ich posłuszeństwo wobec planów Bożych.

Świętość dobrowolną aprobatą planu Boga

Papież zaznaczył na wstępie, że już samo określenie „święta” umieszcza tę rodzinę w obrębie świętości, będącej nie tylko darem Boga, ale też dobrowolną i odpowiedzialną aprobatą dla Jego planu. Szczególnym przykładem takiego posłuszeństwa była Maryja, która – choć miała własne plany życiowe – potrafiła powiedzieć Bogu „tak” i nie zawahała się nazwać siebie Jego „służebnicą” (por. Łk 1, 38). I właśnie za to posłuszeństwo będzie Ją chwalił Jezus bardziej niż za rolę matki – zauważył Ojciec Święty.


BOŻE NARODZENIE W SZTUCE

Czytaj także:
12 obrazów o narodzeniu Pańskim. Uczą czegoś bardzo ważnego… [galeria]

Solidarność ze zmuszonymi do ucieczki

Podobnie postępuje św. Józef, który na kartach Ewangelii nie przemawia ani razu. Swe poddanie się woli Bożej okazuje on kilkakrotnie, na przykład nie oddalając potajemnie Maryi, gdy była brzemienna oraz ratując Ją i Dzieciątko Jezus przed zbrodniczymi działaniami Heroda. „Rodzina Święta solidaryzuje się zatem ze wszystkimi rodzinami świata zmuszonymi do ucieczki, ze wszystkimi, którzy są zmuszeni do porzucenia swojej ziemi z powodu ucisku, przemocy, wojny” – podkreślił Franciszek.


MARYJA I JÓZEF W BETLEJEM

Czytaj także:
Ludzie z Betlejem byli niegościnnymi egoistami? Dlaczego nie przyjęli Maryi i Józefa?

Jezus jest wolą Ojca

Zwrócił uwagę, że również Jezus jest wolą Ojca: jak mówi św. Paweł, nie było w Nim „tak” i „nie”, ale tylko „tak”, a objawiło się to w wielu różnych chwilach Jego życia ziemskiego, nawet wówczas, gdy Jego najbliżsi, łącznie z Maryja i Józefem, nie byli w stanie tego zrozumieć.

Na zakończenie papież wskazał, że „Rodzina z Nazaretu stanowi wspólną odpowiedź na wolę Ojca”, a jej trzej członkowie pomagają sobie nawzajem w odkrywaniu i realizacji Bożego planu. Może być wzorem dla naszych rodzin, aby rodzice i dzieci wzajemnie się wspierali w posłuszeństwie Ewangelii, będącej fundamentem świętości rodziny oraz wzajemnie ze sobą rozmawiali i współpracowali – zaapelował Franciszek.


Aleteia PL

Czytaj także:
Prywatny: 6 krajów, w których świętowanie Bożego Narodzenia jest zakazane

Modlitwa za ofiary w Mogadiszu

Po modlitwie Anioł Pański Ojciec Święty odmówił z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra modlitwę Zdrowaś Mario.

Oto polski tekst wypowiedzi papieskiej:

Drodzy bracia i siostry, Módlmy się do Pana za ofiary wczorajszego strasznego ataku w Mogadiszu w Somalii, gdzie ponad 70 osób zginęło w wyniku wybuchu samochodu-pułapki. Wyrażam swą solidarność ze wszystkimi członkami ich rodzin i tymi, którzy opłakują ich śmierć. Pomódlmy się wszyscy razem. (Ojciec Święty odmawia modlitwę Zdrowaś Mario…) Pozdrawiam was wszystkich, Rzymian i pielgrzymów; grupy parafialne, stowarzyszenia i młodzież. Dzisiaj kieruję specjalne pozdrowienia do obecnych tu rodzin oraz do tych, którzy uczestniczą w tej modlitwie w domu za pośrednictwem telewizji i radia. Rodzina jest cennym skarbem: zawsze musimy ją wspierać i strzec jej. Naprzód! Pozdrawiam ponadto uczniów z Forlì, młodzież przygotowującą się do bierzmowania z Adrara San Martino, z Calcinate oraz grupę młodzieży z parafii San Giuliano w Albino koło Bergamo. Pozdrawiam wszystkim i życzę wszystkim dobrej niedzieli i spokojnego zakończenia roku. Zakończmy rok w pokoju, w pokoju serca, w rodzinie, komunikując się ze sobą wzajemnie. Jeszcze raz dziękuję za życzenia i modlitwy. I proszę, nadal módlcie się za mnie. Smacznego obiadu i do zobaczenia!

KAI / st, kg

Tags:
Anioł PańskirodzinaŚwięta Rodzina
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail