Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 23/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Cuda, cuda ogłaszają! Orszak Trzech Króli łączy Polaków w radosnym świętowaniu

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019, GALERIA ZDJĘĆ

Kamil Szumotalski/ALETEIA

Katolicka Agencja Informacyjna - 27.12.19

Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. W 2019 roku w wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników, w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą. A jak będzie 6 stycznia 2020?

6 stycznia 2020 roku pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają” Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami ponad 850 miejscowości w Polsce i 18 poza jej granicami.

Oddolna inicjatywa, która łączy ludzi

Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze, osoby duchowe i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.


ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019, GALERIA ZDJĘĆ

Czytaj także:
1,2 mln uczestników w Orszakach Trzech Króli! Zobacz naszą galerię

Pierwszy Orszak Trzech Króli w 2009 roku wyruszył w Warszawie z Placu Zamkowego na Nowe Miasto pod hasłem „Kolędujmy!”.

6 stycznia 2020 jak co roku Orszaki wyruszą za Trzema Królami w drogę do Stajenki. Aktorzy orszakowych scen będą mówili słowami polskich kolęd. Będą również śpiewali. Prowadzeni przez Gwiazdę, dotrą do Nowonarodzonego, aby pokłonić Mu się i wyrazić naszą miłość kolędą. W orszakowym śpiewniku, tradycyjnie, nie zabraknie listu Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Cuda, cuda ogłaszają

Tym razem Orszaki Trzech Króli przejdą pod hasłem „Cuda, cuda ogłaszają”, które jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”. „Będziemy dziękowali za wszystkie cuda, które zdarzyły się w historii naszej Ojczyzny, za Cud na Wisłą, który miał miejsce 100 lat temu; cuda, które zdarzają się wokół nas, których doświadczamy na co dzień” – informują organizatorzy.

Na czele orszaku warszawskiego jako główny pasterz co roku idzie kard. Kazimierz Nycz. W innych miastach hierarchowie również towarzyszą gwieździe w drodze do Betlejem. Patronami wydarzenia są w wielu miastach prezydenci i burmistrzowie oraz marszałkowie województw i starostowie.

W inicjatywę – publicznego świętowania Bożego Narodzenia i Orszaku Trzech Króli włącza się także wiele organizacji społecznych, harcerskich i innych.

Zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”

W czasie Orszaków odbędzie się publiczna zbiórka pieniędzy „Podaruj dzieciom wakacje”, z której dochód zostanie przekazany na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli są na tyle atrakcyjne, że każdego roku na orszakowej mapie przybywa ok. 100 nowych miejscowości. Orszak jest popularny również poza granicami Polski.
Czytaj także:
„Dla Boga nie ma obcych”. Ulicami polskich miast po raz kolejny przeszedł Orszak Trzech Króli [FOTOGALERIA]

W 2020 r. odbędzie się w 18 miejscowościach na różnych kontynentach: Kibeho w Rwandzie, Burhynia w Kongo, Żytomierz i Kamieniec Podolski na Ukrainie, Monachium w Niemczech, Lissieu we Francji, Bukareszt w Rumunii, Weißenkirchen in der Wachau w Austrii, Londyn w Wielkiej Brytanii, Sződliget na Węgrzech, Chicago w Stanach Zjednoczonych, Kapszagaj w Kazachstanie, Quito w Ekwadorze, Esseng w Kamerunie, Lusaka w Zambii, Santa Clara na Kubie, Yumbe w Ugandzie i Mbaikoro w Czadzie.

Tak wyglądał Orszak Trzech Króli w styczniu 2019 roku Warszawie:

Istota świąt Bożego Narodzenia

Mając na uwadze bogatą i wielowiekową tradycję kolędowania w Polsce, Fundacja Orszak Trzech Króli w roku 2020 szczególnie pragnie zachęcić do jej pielęgnowania i podtrzymywania w okresie świątecznym. Pomogą w tym orszakowe kampanie społeczne w radio i telewizji „Kolędujmy razem!”, ukazujące istotę świąt Bożego Narodzenia.

Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. W tym roku w wzięło w nim udział ok. 1,2 mln uczestników, w niemal 800 miejscowościach w Polsce i za granicą.

Inicjatywa jego zorganizowania powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez warszawskie Stowarzyszenie „Sternik”. Obecnie głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Orszak Trzech Króli.

KAI/ks
Czytaj także:
Czy Trzech Króli naprawdę było trzech? I czy mieli na imię Kacper, Melchior i Baltazar?

Tags:
Boże NarodzenieOrszak Trzech Króliuroczystość objawienia pańskiego
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail