Aleteia logoAleteia logoAleteia
poniedziałek 26/09/2022 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Janka. Jak dziewczyna na wózku została męczennicą różańca

janinajandulska_national-catholic-register_241017.jpg

Janina Jandulska, via National Catholic Register (Reprodução)

Redakcja - 05.12.19

Została zastrzelona za to, że w jej domu modliła się grupa różańcowa.

W 1937 roku komuniści oskarżyli ukraińską katoliczkę Janinę Jandulską o kierowanie „przewrotową polityczną organizacją”. Jedyną organizacją, w którą była zaangażowana, była jednakże grupa „Żywego Różańca”, do której dołączyła w wieku 30 lat. Mimo to absurdalne oskarżenie o przewrotową działalność polityczną doprowadziło do jej uwięzienia i zamordowania.

Janina i jej matka mieszkały w ukraińskim Wierzbowcu. Sowieci, w imię komunistycznej ideologii, zaczęli zamykać seminaria i aresztować księży, dlatego wielu ludzi rozpoczęło uczestnictwo w katolickich grupach. W celu katechizacji i udzielania wsparcia moralnego organizowali je świeccy. W takich okolicznościach Janina przyłączyła się do „Żywego Różańca”.

Świadoma ryzyka, zgodziła się przyjmować modlących się w swoim domu. Niestety, dowiedziały się o tym władze komunistyczne i Janina została aresztowana.

Oto zapis z jej przesłuchania:

– Czy jesteś głową „Różańca”?– Tak, jestem głową „Żywego Różańca”. Ale to nie jest organizacja – po prostu modlimy się do Boga.– Ilu was tam jest?– Piętnaścioro.– Piętnaścioro! I twierdzisz, że to nie jest organizacja. Kto cię zwerbował i kto wysyła ci pisma?

Przesłuchujący nie zaakceptował odpowiedzi Janiny, że spotkania „Żywego Różańca” polegają jedynie na modlitwie. Przypomniał jej:

– Ale Boga nie ma!– Może dla was Boga nie ma, ale Bóg istnieje.

Oficer spojrzał na tę biedną niepełnosprawną kobietę i być może ze śmiechem dodał:

– A teraz, skoro jesteś tutaj, kto cię zastąpi?– Ktoś, kto wierzy w Boga.

„Infekcja wątroby”

Została zabrana i zastrzelona, gdy siedziała na swoim wózku inwalidzkim. Wkrótce potem jej matka została poinformowana, że dziewczyna zmarła na „infekcję wątroby”. Ostatecznie prawda wyszła na jaw. Dziś obraz Janiny wisi w katolickim kościele w jej rodzinnym mieście, gdzie honorowana jest jako męczennica za wiarę.

Także współcześnie chrześcijanie są prześladowani za wiarę – zwyczajni mężczyźni i kobiety, tacy jak Janina, cierpią z rąk muzułmanów, hinduskich ekstremistów, represyjnych rządów komunistycznych itd. Na przykład, mimo dyplomacji, chiński rząd zniszczył w 2018 roku dwa sanktuaria maryjne, a w 2019 roku kontynuuje kampanię przeciwko katolikom, którzy sprzeciwiają się przystąpieniu do usankcjonowanego przez państwo Stowarzyszenia Patriotycznego. W Syrii islamscy terroryści zabili niedawno księdza, który pozostał z prześladowaną ludnością katolicką. Ponad milion chrześcijan w ostatnich latach musiało uciekać.

Nie możemy zapominać o modlitwie za nich i wspieraniu w każdy możliwy sposób. Jesteśmy jednym ciałem w Chrystusie, związanym w Duchu Świętym, mimo geograficznego dystansu i różnic kulturowych.


SZPITAL

Czytaj także:
Miłość w chorobie. Chciałam, by ON pomógł nam żyć pięknie i odważnie


DZIECI Z FATIMY

Czytaj także:
Tajemnice fatimskie, upadek komunizmu i islam. Wywiad z Andrésem Garrigó

Tags:
historiaświęci
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail