Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 12/06/2024 |
Aleteia logo
Kościół
separateurCreated with Sketch.

Akcja „Kościół jest dobry”: By nie zasłaniać światła, które rozjaśnia i przyciąga

LAMPKI

Diego PH/Unsplash | CC0

Konrad Sawicki - 02.12.19

W tej adwentowej akcji postanowiliśmy stanąć po stronie tych, którzy robią po cichu i cierpliwie wspaniałe rzeczy. Gdybyśmy skupiali się na negatywnych wydarzeniach w Kościele, byłoby to w pewnym sensie podwójne zwycięstwo zła: pierwsze widzimy w bulwersujących czynach, a drugie w czarnym wizerunku, który całkowicie zasłania dobro.

Niedawno jedna z naszych autorek otrzymała taką wiadomość: „Czytam Twoje i nie tylko Twoje artykuły na Aletei i mam wrażenie, że wchodzę w zupełnie inny świat, świat Bożych wartości, świat piękna, miłości, nadziei, szacunku do człowieka”. Te słowa dobrze oddają charyzmat Aletei.

Naszymi materiałami i historiami chcemy przyciągać ludzi wierzących, zagubionych i poszukujących, by na naszych stronach odnaleźli promienie dobra, piękna, prawdy i nadziei, które pomogą im stawać się lepszymi ludźmi i lepszymi chrześcijanami.

Przywołam w tym miejscu papieża Franciszka i jego słowa z niedawnej pielgrzymki do Tajlandii i Japonii: „Bardzo mi się podoba wyrażenie Benedykta XVI, które uważam za prorocze w tych czasach: Kościół nie rozszerza się poprzez prozelityzm, ale przez przyciąganie”. Takiemu „przyciąganiu” służy właśnie nasza akcja.

„Kościół jest dobry” to adwentowa akcja portalu Aleteia.pl. W czasie, gdy w naszej wspólnocie braci i sióstr wierzących doświadczamy tak wielu trudności, skandali i zgorszenia, chcemy pozostać przestrzenią, która nie zapomina o tym, co dobre i piękne w Kościele. To tu – mimo wszystko – płynie Źródło życia i nadziei. Na naszych stronach znajdziecie więc artykuły i historie o akcjach, wspólnotach, organizacjach i osobach świeckich lub duchownych, które – jak światła w świątyni – rozświetlają przestrzeń Kościoła.

Naturalnie pojawią się zarzuty wobec nas, że w ten sposób chcemy może „przykryć” problemy, z którymi mamy do czynienia w polskim Kościele. Otóż nie. O tych przykrych, a nawet dramatycznych sprawach piszemy również. Ale w tej adwentowej akcji postanowiliśmy stanąć po stronie tych, którzy robią po cichu i cierpliwie wspaniałe rzeczy, a w przestrzeni publicznej bardziej widoczni są ci, którzy naszej wspólnocie robią czarny PR.

Gdybyśmy skupiali się na negatywnych wydarzeniach w Kościele, byłoby to w pewnym sensie podwójne zwycięstwo zła: pierwsze widzimy w bulwersujących czynach, a drugie w czarnym wizerunku, który przysłania różnorodną rzeczywistość, a całkowicie zasłania dobro.

Zapraszamy do czytania i dzielenia się naszymi materiałami z plakietką „Kościół jest dobry” lub hashtagiem #KościółJestDobry. Pierwsze dwa materiały znajdziecie w linkach poniżej.


MONASTYCZNE WSPÓLNOTY JEROZOLIMSKIE

Czytaj także:
„Chcemy pokazać, że Bóg jest z ludźmi w mieście”. Mniszki i mnisi, którzy pracują pośród nas [zdjęcia]


HIPOTERAPIA

Czytaj także:
„Widząc uśmiech dzieci, wiem, dla kogo to wszystko robię i że warto” [wywiad]

Tags:
adwentKościół jest dobry
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail