Aleteia logoAleteia logoAleteia
wtorek 21/03/2023 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

Strażnik Bożych stworzeń. Sprowadził z powrotem rzadkie motyle

BUTTERFLIES

Timtast1c | Instagram | Fair Use

Cerith Gardiner - 12.11.19

Dzięki ciężkiej, żmudnej pracy Tim Wong udowadnia, co to znaczy być zarządcą Bożych stworzeń.

W wiadomościach łatwo się natknąć na historie o malejącej liczbie gatunków na świecie. Niedawno poinformowano np. o tym, że populacja ptaków w Ameryce Północnej i Kanadzie spadła o trzy miliony w ciągu ostatniego półwiecza. Przy tak alarmujących danych liczbowych dobrze usłyszeć o osobach, które robią wszystko, co w ich mocy, żeby ratować zagrożone gatunki.

Jedną z nich jest Tim Wong z Kalifornii, który, będąc biologiem, wykorzystuje swoje zdolności, by ratować rzadkie motyle (Battus philenor) przed wyginięciem. Jako młody chłopak miał okazję przyjrzeć się w szkole królestwu motyli. Zafascynowała go przemiana gąsienicy w motyla. To skłoniło go do spędzenia godzin na łapaniu pięknych skrzydlatych owadów i poznawaniu ich drogi. I to właśnie ta dziecięca pasja doprowadziła go też w końcu do stworzenia przystani dla rzadkich motyli, które w swoim gąsieniczym stadium żywią się równie rzadką rośliną o nazwie Aristolochia californica.

View this post on Instagram

A post shared by Tim (@timtast1c)

Dzięki swoim umiejętnościom Wong był w stanie pobrać szczep rośliny z ogrodu botanicznego w San Francisco. Zaczął ją uprawiać w swoim ogrodzie i budować idealne środowisko do rozkwitania motyli.

Specjalistyczne pomieszczenie chroni motyle przed niektórymi drapieżnikami, zwiększa im możliwości ukrycia się i służy jako środowisko badawcze, by lepiej rozumieć kryteria, jakimi kierują się motyle płci żeńskiej, szukając idealnej rośliny żywicielskiej – Tim tłumaczył w rozmowie z Vox.com

Choć liczba motyli w San Francisco malała, Wong wziął kilka gąsienic z prywatnych rezydencji poza miastem i umieścił je w nowym miejscu. Tam zaczęły wcinać świeże rośliny i w końcu stawać się poczwarkami. Po kilku tygodniach przeistaczały się w motyle. Zdarza się jednak, że pozostają w stanie uśpienia nawet przez dwa lata, nim pokażą swoją piękniejszą naturę światu zewnętrznemu.

Po tak żmudnej pracy motyle żyją zaledwie dwa-trzy tygodnie. W tym czasie samce i samice składają jaja na roślinach. Zawsze czujny Wong delikatnie podnosi je i chowa do środka, z dala od wszelkich drapieżników.

Praca Wonga jest naprawdę wysiłkiem miłości, który wymaga poświęcenia i specjalistycznej wiedzy. Dzięki starannemu obchodzeniu się z gąsienicami i ich źródłem pożywienia, udało mu się sprowadzić motyle z powrotem do San Francisco, po raz pierwszy od dziesięcioleci.

Poprawa warunków bytowania rodzimej fauny jest czymś, co każdy może zrobić – mówi Wong. – Ochrona i zarządzanie mogą zacząć się na własnym podwórku.

Do tego jesteśmy zaproszeni jako chrześcijanie, dbając o Boże stworzenie.


MOLLY BURHANS

Czytaj także:
Kościół ma szansę ocalić Ziemię i środowisko naturalne. Jak?


EKOLOGIA

Czytaj także:
Czy „zielony Kościół” jest możliwy? Konkretne zadania dla chrześcijańskiego ekologa

Tags:
dobra historianatura
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail