Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 27/01/2023 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Torcoroma: Matka Boża, która wyłoniła się z serca drzewa [zdjęcia]

TORCOROMA

Santuario Nuestra Señora de las Gracias de Torcoroma Ocaña

Vicente Silva Vargas - 19.10.19

Kult Matki Bożej Łaskawej z Torcoromy pojawił się przed trzema wiekami w Ocañi, we wschodniej części Kolumbii, i rozciągnął się na Bogotę, Cartagenę, Barranquillę, Medellín i Cúcutę.

Savez-vous que Aleteia ne peut vivre que grâce à la générosité de ses lecteurs
JE DONNE
Aleteia a vraiment besoin de vous

W Ocañi kult Matki Bożej Niepokalanej wykracza poza granice chrześcijańskiej pobożności i określa tożsamość wszystkich urodzonych w tym mieście liczącym ponad sto tysięcy mieszkańców – zarówno katolików, jak i agnostyków, bogatych, jak i biednych.

Torcoroma: Matka Boża

Dziennik La Opinión, wychodzący w Cúcucie, stolicy Północnego Santanderu, departamentu, w którym znajduje się Ocaña, klarownie podsumowuje to kulturalno-religijne zjawisko:

Matka Boża z Torcoromy jednoczy wszystkich urodzonych w Ocañi, gdziekolwiek by się nie znajdowali… Nikt nie podaje w wątpliwość jej objawienia z 16 sierpnia 1711 roku, wszyscy je świętują z pompą i radością i corocznie wychodzą na ulice miasta w uroczystej procesji.

Obraz Najświętszej Maryi

W tej wiejskiej okolicy – według lokalnych historyków – mieszkało małżeństwo Cristóbal Malo i Pascuala Rodríguez wraz z dwoma synami, Felipe i José. Wszyscy trudnili się rolnictwem, a w szczególności uprawą trzciny cukrowej i produkcją miodu.

Gdy pewnego razu młodzieńcy poszukiwali drewna, z którego mogliby zrobić naczynie, znaleźli „drzewo z pachnącymi kwiatami”. Ścięli je za pomocą siekier i zdjęli z niego korę. Gdy rozłupali drewno – jak twierdzą stare kościelne dokumenty – poczuli bardzo specyficzny zapach i, w miarę jak usuwali kolejne kawałki drewna, ujrzeli otoczony blaskiem jakby obraz Najświętszej Maryi, naszej Pani, Niepokalanie Poczętej”.

Ówczesny opis pokrywa się z tym wizerunkiem, który po ponad trzech stuleciach jest czczony obecnie w Ocañi. To Matka Boża Niepokalanie Poczęta wykonana całkowicie w drewnie w formie płaskorzeźby, z rękoma na piersi, z twarzą skierowaną ku niebu, z wielką koroną i stojąca na półksiężycu. Figura nie ma żadnych innych odcieni czy kolorów odmiennych od koloru drewna opisanego przez jego odkrywców.

Torcoroma

Cristóbal i jego rodzina zachowali ten niewielki kawałek drewna i przez jakiś czas odmawiali przed nim różaniec. Jednocześnie zaczęły rozchodzić się w okolicy wieści o cudownym znalezisku i o cudownych uzdrowieniach wieśniaków cierpiących na trąd i inne nieuleczalne choroby. Gdy te historie dotarły do kościelnej hierarchii, ta wysłała swego eksperta, aby wybadał świadków i sprawdził autentyczność Matki Bożej.

Wysłannik kurii, ks. Diego Jácome Morinelli, potwierdził, że wszystkie opowieści były prawdziwe i po kilku miesiącach zezwolił na prywatny kult. Jednocześnie, w miejscu, w którym zostało ścięte drzewo „z pachnącymi kwiatami” wytrysnęło źródło z krystaliczną wodą, która, zgodnie z ludowymi wierzeniami, ma właściwości lecznicze i oczyszczające.

W 1716 r. Kościół zezwolił na wybudowanie w miejscu objawienia kaplicy. Pięć lat później biskup Santa Marta, António de Monroy y Meneses autoryzował kult i zatwierdził przeniesienie Matki Bożej do głównego kościoła w Ocañi. W ciągu kolejnych dziesięcioleci w dzisiejszej Kolumbii działy się niesamowite rzeczy, a Matka Boża z Torcoromy nadal króluje w katolickiej pobożności. Ani powstania ludowe, które doprowadziły do wojen wyzwoleńczych, ani zmiana reżimu kolonialnego w rząd republikański, ani też kolejne wojny, które niszczyły kraj, nie zdołały obalić wiary mieszkańców z Ocañi.

Kult Matki Bożej Łaskawej z Torcoromy

Dwaj święci Kościoła katolickiego przyczynili się do wywyższenia tej Matki Bożej. Pierwszym z nich był papież Pius X, który w 1906 r. przyznał Jej własną mszę i nadał Jej tytuł Matki Bożej Łaskawej z Torcoromy. 57 lat później, w 1963 r., papież Paweł VI ogłosił Ją główną patronką diecezji Ocaña.

Śniada Matka Boża z Ocañi – jak również jest nazywana – jest obecna w wielu parafiach miast i wsi Kolumbii. W Bogocie, w bardzo znanym, wybudowanym przed ponad 50 laty kościele w północnej części miasta okoliczni mieszkańcy oddają Jej cześć w pięknym ołtarzyku niewiele większym od oryginalnego. W Cúcucie, w dzielnicy El Rosal, znajduje się bardzo popularna kaplica Matki Bożej Łaskawej z Torcoromy.

W Barranquilli, w Alto Prado, choć parafia nadal zachowuje swe tradycyjne miano, to jednak wierni wolą nazywać swój kościół o wiele prościej: kościół Torcoroma. W Medellín parafia w dzielnicy Villatina nosi miano Matki Bożej Niepokalanie Poczętej z Torcoromy – to tytuł bardzo zbliżony do tego z Ocañi, jaki nadali figurze pierwsi kapłani.

Matka Boża z Torcoromy

Jedna z najszybciej rozwijających się parafii znajduje się w dzielnicy robotniczej Campestre, w Cartagenie de Indias. Od 1992 r. mieszkańcy czczą tam replikę drewnianej figury z 1711 r., ofiarowaną jako wyraz wdzięczności przez człowieka, który został porwany i przez długi czas przebywał w niewoli. Fama parafii Matki Bożej Łaskawej z Torcoromy jest tak silna, że co niedziela tysiące wiernych z okolicznych dzielnic i pobliskich wsi przybywają do niej, aby chwalić Boga, wypełniać złożone w modlitwie obietnice i prosić Maryję o łaski. Z powodu tej wielkiej pobożności arcybiskup Cartageny, Jorge Enrique Jimenéz nadał temu miejscu rangę sanktuarium diecezjalnego.

Niewielka drewniana figurka z XVIII wieku, która w 1981 r. została skradziona wraz ze swymi ozdobami ze złota i szmaragdów przez obywatela Argentyny i odzyskana przez policję z Baranquilli stanowi nierozerwalny element tożsamości mieszkańców Ocañi. Dlatego dbają o nią jak o największy skarb i pilnują jej, aby nikt nie odważył się jej tknąć w jej świętej niszy, w maleńkiej kapliczce na ulicy Real (czyli na królewskiej ulicy).
Czytaj także:
Najpiękniejsze malarskie przedstawienia Maryi [galeria]


OBJAWIENIE MARYJNE W INDIACH

Czytaj także:
Objawienia maryjne w Indiach? Świadkowie czuli zapach jaśminu


LORETO

Czytaj także:
Domek Matki Bożej – największe sanktuarium maryjne Włoch

Tags:
Maryjapodróż
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!