Aleteia logoAleteia logoAleteia
niedziela 16/06/2024 |
Aleteia logo
Aktualności
separateurCreated with Sketch.

Wyłoniono Nauczyciela Roku 2019. Wśród wyróżnionych ksiądz katecheta

NAUCZYCIEL ROKU

fot. archiwum prywatne

Redakcja - 09.10.19

Tytuł Nauczyciela Roku 2019 powędrował do Zyty Czechowskiej z Kowanówka. W konkursie przyznano także wyróżnienia dwojgu warszawskim nauczycielom: Ewie Drobek oraz ks. Damianowi Wyżkiewiczowi.

Gala przyznania tytułu Nauczyciel Roku 2019 odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie we wtorek, 8 października 2019 roku.

Zdobywczyni tytułu Nauczyciela Roku – Zyta Czechowska – jest nauczycielką i pedagożką w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku, w województwie wielkopolskim. Na co dzień pracuje z dziećmi z różnymi stopniami niepełnosprawności – lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, a także z uczniami z tzw. niepełnosprawnościami sprzężonymi. Pani Czechowska naucza od 22 lat.

Kapituła zdecydowała, by przyznać także dwa wyróżnienia. Jedno z nich trafiło do Ewy Dorobek, która w XV LO im. Natalii Żmichowskiej w Warszawie uczy języków obcych. Drugie natomiast do ks. Damiana Wyżkiewicza CM, który jest katechetą w Zespole Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego w Warszawie.

Wyróżniony katecheta

Ks. Damian Wyżkiewicz CM, oprócz nauczania religii w Zespole Szkół nr 22 im. Emiliana Konopczyńskiego, pełni posługę w parafii Świętego Krzyża w Warszawie. Jest katechetą od 2012 roku. Zdobył tytuł magistra teologii oraz licencjat z filozofii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Obecnie w Polskiej Akademii Nauk pracuje nad doktoratem na temat filozofii niepełnosprawności.

Jak czytamy na łamach „Więzi”, jest jedynym katechetą w szkole i uczy religii wszystkie klasy liceum i technikum po godzinie tygodniowo (łącznie 18 godzin lekcyjnych). Religia nie jest jedynym przedmiotem, który wykłada. Dodatkowo prowadzi bezpłatnie 8 godzin zajęć z filozofii, łaciny oraz muzyki. Ma certyfikat z języka angielskiego oraz pomaga uczniom w nauce, a także przygotowuje niektórych do matury i olimpiady z filozofii.

W prowadzonych przez niego zajęciach uczestniczą także uczniowie deklarujący się jako niewierzący. Dodatkowo pełni funkcję tzw. „drugiego wychowawcy”, organizuje wycieczki do muzeum, filharmonii, spływy kajakowe.

Dziś otrzymałem wyróżnienie i prawdopodobnie jako pierwszy ksiądz katecheta należę do trójki najlepszych nauczycieli roku 2019. To wielkie wyróżnienie dla mnie, gdyż jest to największa nagroda świecka. To także dobry sygnał dla wszystkich katechetów w Polsce – napisał ks. Damian Wyżkiewicz w korespondencji z Aleteią.

Konkurs na Nauczyciela Roku jest jedną z najważniejszych nagród w środowisku nauczycielskim. W tym roku zorganizowany został po raz 18. Nauczyciel Roku wybierany jest przez jury, w którym zasiadają przedstawiciele MEN, „GN” oraz ekspertów oświaty. Podczas oceny biorą pod uwagę dorobek nauczyciela. Najpierw wyłanianych jest 13 nauczycieli, którzy przechodzą do finału.

Tags:
edukacjaksiądz
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail