Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 30/03/2023 |
Aleteia logo
Wiedziałeś o tym?
separateurCreated with Sketch.

Disco polo do zmywania, poezja śpiewana w aucie? Czego słuchamy w Polsce i na świecie

MUZYKA

Siddharth Bhogra/Unsplash | CC0

Redakcja - 02.10.19

Organizacja International Federation of the Phonographic Industry opublikowała tegoroczny raport. Zobaczcie, co z niego wynika.

W badaniach organizacji non-profit (która od 1993 roku reprezentuje interesy światowego przemysłu muzycznego), poddano analizie, w jaki sposób ludzie z całego świata korzystają z legalnych i nielegalnych serwisów muzycznych.

Wzięły w nich udział osoby w wieku 16-64 l. pochodzące z Argentyny, Australii, Brazylii, Francji, Niemiec, Japonii, Meksyku, Holandii, Nowej Zelandii, Polski, Rosji, Południowej Afryki, Korei Południowej, Hiszpanii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, USA, Chin i Indii.

Jak się okazuje, w światowym zestawieniu najczęściej używanym nośnikiem pozostaje radio (29 proc.). Na drugim miejscu plasuje się smartfon (27 proc.) i dalej komputer/laptop (19 proc.). 89 proc. z nas korzysta z serwisów streamingowych.

Najchętniej słuchamy muzyki w samochodzie (70 proc.), relaksując się w domu (64 proc.), a także gotując lub sprzątając (51 proc.).

Ponad podkreśla, że „kocha muzykę / jest jej entuzjastą”.

Jakich gatunków słuchamy?

Globalnie najchętniej sięgamy po pop, rock, klasyczne przeboje, czyli tzw. oldies, hip-hop, elektronikę i… koreański k-pop.

Na czele rankingu znajduje się Meksyk, którego mieszkańcy słuchają muzyki 25,6 h tygodniowo. Największą popularnością cieszy się tu pop, rock, latino pop, a dalej muzyka klasyczna czy reggaeton.

W Argentynie podobnie – przeważa muzyka latino oraz reggaeton. W Holandii – utwory w języku ojczystym. Muzycznymi patriotami okazują się również Francuzi.

Co z Polską? 33 proc. ankietowanych przyznaje, że najczęściej podśpiewuje sobie (a może i przytupuje nóżką) przy… disco polo! Zaskoczeni? Patrzcie dalej. Na drugim miejscu znajduje się u nas rap (24 proc.) i dalej… poezja śpiewana (18 proc.)! Pozostajemy też wierni radiowym odbiornikom, które – czy to internetowo, czy klasycznie – uruchamiamy na 9 godzin tygodniowo. Przegrywamy tu jedynie z Holandią (10,5 h).

Cały raport znajdziecie TUTAJ.


ZENON MARTYNIUK Z ZESPOŁEM AKCENT

Czytaj także:
Czy św. Augustyn mógłby pisać teksty do piosenek disco polo?


ŚPIEWAŁA PODCZAS OPERACJI MÓZGU

Czytaj także:
Śpiewała, gdy operowano jej mózg. Muzyka dokonuje cudów także w medycynie! [WIDEO]
Czytaj także:
Krzysztof Krawczyk: Życie z Bogiem, z Jego Słowem, zmienia wszystko [wywiad]

Tags:
ciekawostkimuzyka
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail