Aleteia logoAleteia logoAleteia
piątek 29/03/2024 |
Aleteia logo
Dobre historie
separateurCreated with Sketch.

„Stare pudło w jeszcze starszym pudle”. Jak 77-letnia Heidi objechała świat

11144926_631596063648978_5612538866598920667_n-e1569713250109.jpg

Anna Gębalska-Berekets - 29.09.19

W dwa lata i siedem miesięcy objechała 60 krajów i pokonała 84 tys. kilometrów swoim autem marki Hudson z 1930 roku. Od młodzieńczych lat interesowała się motoryzacją. Przez wiele lat kierowała siecią sprzedaży aut. Potem pojawił się pomysł niezwykłej podróży.

Heidi Hetzer urodziła się w 1937 roku. W młodości była kobietą, która wyróżniała się spośród innych, chociażby zainteresowaniami związanymi z motoryzacją. Po śmierci swojego ojca przejęła po nim prowadzenie rodzinnej sieci salonów Opla. Miała wówczas 31 lat.

W wieku 77 lat zdecydowała się swoim „Hudsonem” z 1930 roku objechać cały świat.

Pasjonatka motoryzacji

Z zawodu kobieta była mechanikiem, nie zwolniła nawet tempa, przechodząc na emeryturę w 2012 roku. Nie potrafiła wycofać się ze swojej dotychczasowej aktywności. Jej córka i syn nie chcieli kontynuować rodzinnego biznesu, więc kobieta postanowiła sprzedać firmę.

Za swoją część zysków kupiła dwa samochody Hudson Greater Eight. Jednym z nich jeździła, drugi egzemplarz zaś służył jako części zamienne do pierwszego. Hetzer Brała udział w wielu rajdach samochodowych i to nie tylko regionalnych. Heidi ścigała się w Monte Carlo, na słynnych torach Carrera Panamericana.

„Stare pudło w jeszcze starszym pudle”

Ostatnia jej podróż trwała 31 miesięcy. Heidi przez ten czas odwiedziła 60 krajów, była na 5 kontynentach. W Miami zdiagnozowano u niej czerniaka. Historia jej wyprawy została wydana drukiem. Książka ukazała się we wrześniu 2018 roku. Nosi tytuł: „Życie bez hamulców”. „Wiek nie chroni cię przed życiem” – Heidi napisała w swojej publikacji, a te słowa były jej dewizą w spełnianiu kolejnych zamierzonych celów.

Gdy powróciła do Berlina po swojej podróży dookoła świata, fani witali ją gromkimi brawami. „Ja jestem w dobrej formie, ale mój Hudo słabnie, pali się czerwona lampka, to byłaby katastrofa, gdybym miała utknąć przed samym celem” – mówiła mediom Heidi na ostatnim już odcinku trasy między Magdeburgiem a Berlinem.

Po zakończeniu wyprawy zwróciła uwagę, że każdy nowoczesnym autem mógłby odbyć taką podróż, ona zaś chciała postawić przed sobą bardziej ambitne zadanie i zjeździć świat starym samochodem.

Stare pudło w jeszcze starszym pudle – żartowała tuż przed wyjazdem.

Podczas tej jej wyjątkowej wyprawy niemieckie media rozpisywały się o odwadze automobilistki. Gdy kobieta próbowała reperować auto przy włączonym silniku, straciła palec. Pomogli jej jednak życzliwi ludzie. Podobnie było, gdy dotarła do Afryki. W Zimbabwe przed niebezpieczną kolizją ze słoniami uratowali ją miejscowi farmerzy.

Kobieta, która objechała świat

W wypowiedziach medialnych kobieta podkreślała, że jej wzorem jest Claerenore Stinnes, prekursorka samochodowej podróży dookoła świata. To ona jako pierwsza kobieta objechała w ten sposób świat. Miała wówczas 26 lat.

Hetzer swoją wielką podróż rozpoczęła w 2014 roku, początkowo w towarzystwie drugiego pilota. Spośród 150 chętnych towarzyszy ona wybrała 25-letniego Jordane, który jest fotografem. Chłopak nie znał się na samochodach, nawet nie miał prawa jazdy. Był to jeden z najmłodszych kandydatów. Heidi jednak tłumaczyła, że ważne jest to, że ten młody człowiek ma poczucie humoru, znak języki obce i pasjonują go podróże.

Swoją wyprawę zatytułowana w ten sposób „Dookoła świata w dwa długie lata”. Od młodych lat interesował ją świat i jego piękno. Optymizm nigdy jej nie opuszczał.

Mimo pozytywnego patrzenia na ludzi i nacje nie wyzbyła się przy tym obiektywizmu. „Spotkałam tyle piękna, ludzie są tak przyjaźni i mają więcej czasu niż w Niemczech” – relacjonowała po podróży. Energią zarażała innych.

Świat jest wielki! Trzeba wyjść, a nie siedzieć przed telewizorem. Każda dziewczyna może zrobić to co ja, musi tylko tego chcieć – niejednokrotnie powtarzała.

Zmarła w kwietniu 2019 roku, w wieku 81 lat.

Korzystałam: cafesenior.pl; wikipedia.de; motoryzacja.interia.pl


PARA W KAMPERZE

Czytaj także:
Jak „miażdżyca z depresją i Alzheimerem pojechali w podróż camperem”


MUZYK

Czytaj także:
Muzyka w podróży – wsłuchaj się w tradycję


DZIENNIKI

Czytaj także:
Jego notatniki z podróży to prawdziwe dzieła sztuki. Zobaczcie sami!

Tags:
dobra historiapodróż
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail