Aleteia logoAleteia logoAleteia
środa 07/06/2023 |
Aleteia logo
Duchowość
separateurCreated with Sketch.

Fascynujące odkrycie w Bazylice Mariackiej. To impuls do okrywania wiary?

Odkrycie podczas prac konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza

Shutterstock.com/Mariusz S. Jurgielewicz

Małgorzata Bilska - 19.09.19

Z ks. dr. Dariuszem Rasiem, proboszczem Bazyli Mariackiej w Krakowie, rozmawia Małgorzata Bilska.

Małgorzata Bilska: W czasie prac konserwatorskich ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej na figurze św. Jakuba udało się odczytać datę 1486. Jest o 3 lata wcześniejsza niż daty znane dotychczas. Jak do tego doszło?

Ks. Dariusz Raś: Przede wszystkim trzeba podziękować za wysoką etykę pracy wszystkim, którzy pracują na rusztowaniach. To jest bardzo ważna sprawa przy tego rodzaju zabytku najwyższej klasy, który jest zarazem obiektem kultu.

Widać, że konserwatorzy podchodzą do zadania z właściwymi proporcjami zawodowego profesjonalizmu i etyki, która uzdalnia do tego, aby robili to schludnie. Ta liczba to jest naprawdę bardzo mała notacja. Została odkryta tylko dzięki pieczołowitości grupy konserwatorów.

Mówiąc o etyce, Ksiądz Proboszcz ma na myśli to, że konserwatorzy pracowali szczególnie dokładnie? Dokonali odkrycia, a mogli je przeoczyć?

Tak, bo przez stulecia żaden z poprzednich konserwatorów daty nie zauważył. Nie ma o niej wzmianki nigdzie w literaturze przedmiotu. Dzięki tej dacie wiemy, że Wit Stwosz skończył rzeźbić grupę główną ołtarza Zaśnięcia Matki Bożej z podtrzymującym Ją apostołem Jakubem w 1486 roku.

Notacja może być teraz przedmiotem naukowych analiz, wielu artykułów. Wywołała pewne poruszenie wśród badaczy i profesjonalistów. Dla osób, które restaurują dzieło, jest bardzo istotną informacją. Po prostu we właściwe ręce oddaliśmy nasz piękny zabytek, który trzeba zachować dla następnych pokoleń, na kolejne stulecia.

Prace mają trwać do 2021 roku. Może to nieostatnie odkrycie?

Uważam, że jest to jakaś nagroda Opatrzności dla zespołu z Międzyuczelnianego Instytutu Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki warszawskiej i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Kilkanaście osób cierpliwie pracuje, zmieniają się co jakiś czas (jedna grupa zaczęła we wrześniu 2015 roku). To znak, że praca ma sens i dobrze ją wykonują. Bardzo się cieszę z tego powodu.

Za czasów Księdza Proboszcz średniowieczny zabytek nabrał nowej energii. Młodzież ze wspólnoty Chrystus w Starym Mieście organizuje w nim co miesiąc adoracje, ewangelizuje. Odkrycie wpisuje się jakby w trend.

To nie zależy od mojej osoby. Na efekt pracuje wiele osób. Faktycznie, jesteśmy punktem referencyjnym, jeśli chodzi o mapę duchowości miasta Krakowa. Od wieków ludzie chcą tu przychodzić, aby się modlić, spowiadać. Ale w XXI wieku potrzebujemy nowych impulsów.

Co nim jest dla Księdza Proboszcza?

Zależy mi na żywej kontynuacji ewangelizacji w tym miejscu Krakowa i Polski. Żywej, to znaczy przeżywania swojej wiary najgłębiej, jak to możliwe. A to, czy doświadczają jej tutaj konserwatorzy czy osoby przychodzące się modlić do odrestaurowanej przez nich świątyni, to już zależy od nas, od duszpasterzy.


Bazylika mariacka w Gdańsku

Czytaj także:
Tylko w Gdańsku! Największa ceglana świątynia w Europie
Czytaj także:
Ołtarz Wita Stwosza starszy niż sądzono?


AMBER KNORR; SACRED ART

Czytaj także:
Ta niesamowita młoda artystka widzi Chrystusa w każdym portrecie, który maluje

Tags:
archeologiabazylika
Wesprzyj Aleteię!

Jeśli czytasz ten artykuł, to właśnie dlatego, że tysiące takich jak Ty wsparło nas swoją modlitwą i ofiarą. Hojność naszych czytelników umożliwia stałe prowadzenie tego ewangelizacyjnego dzieła. Poniżej znajdziesz kilka ważnych danych:

  • 20 milionów czytelników korzysta z portalu Aleteia każdego miesiąca na całym świecie.
  • Aleteia ukazuje się w siedmiu językach: angielskim, francuskim, włoskim, hiszpańskim, portugalskim, polskim i słoweńskim.
  • Każdego miesiąca nasi czytelnicy odwiedzają ponad 50 milionów stron Aletei.
  • Prawie 4 miliony użytkowników śledzą nasze serwisy w social mediach.
  • W każdym miesiącu publikujemy średnio 2 450 artykułów oraz około 40 wideo.
  • Cała ta praca jest wykonywana przez 60 osób pracujących w pełnym wymiarze czasu na kilku kontynentach, a około 400 osób to nasi współpracownicy (autorzy, dziennikarze, tłumacze, fotografowie).

Jak zapewne się domyślacie, za tymi cyframi stoi ogromny wysiłek wielu ludzi. Potrzebujemy Twojego wsparcia, byśmy mogli kontynuować tę służbę w dziele ewangelizacji wobec każdego, niezależnie od tego, gdzie mieszka, kim jest i w jaki sposób jest w stanie nas wspomóc.

Wesprzyj nas nawet drobną kwotą kilku złotych - zajmie to tylko chwilę. Dziękujemy!

Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail