Aleteia logoAleteia logoAleteia
czwartek 25/07/2024 |
Aleteia logo
Sztuka i podróże
separateurCreated with Sketch.

Rysa na ścianie bazyliki Mądrości Bożej

HAGIA SOPHIA

MrPhotoMania | Shutterstock

Hagia Sophia

Katolicka Agencja Informacyjna - 17.09.19

W świątyni Hagia Sophia w Stambule naukowcy zauważyli rysę. Jeśli nie podejmie się środków remontowych, może się ona powiększać i w dłuższej perspektywie zagrozić budowli.

Zdaniem ekspertów historycznej budowli zagraża ciężki transport drogowy, którego trasa przebiega w sąsiedztwie. Choć Stambuł leży w strefie tektonicznej, fundament jest nienaruszony. Zdaniem historyczki Zeynep Ahunbay budowla, będąca dobrem kultury, nie ma systemu klimatyzacyjnego.

Bazylika Mądrości Bożej w Stambule i rysa na ścianie

Poświęcona w 537 r. za panowania cesarza Justyniana, do zdobycia przez Osmanów w 1453 r. bazylika Mądrości Bożej (Hagia Sophia) przez ponad tysiąc lat była jedną z najważniejszych świątyń chrześcijaństwa i siedzibą patriarchów prawosławnych (tak też do dziś pozostaje w dokumentach kościelnych).

Po zdobyciu Konstantynopola w 1453 r. przez Turków osmańskich, przez kolejnych 500 lat służyła jako najważniejszy meczet Cesarstwa Osmańskiego. W Republice Tureckiej od 1934 r. Hagia Sophia jest pomnikiem kultury i muzeum. Od tamtego czasu nie mogli jej wykorzystywać do celów religijnych ani chrześcijanie, ani muzułmanie, zabronione też były wszelkie symbole religijne. Przepisom tym musieli się podporządkować także trzej papieże, którzy odwiedzili Hagia Sophia. Jedynie Pawłowi VI w 1967 r. udało się uklęknąć na krótką modlitwę.

Choć Hagia Sophia już od ponad 80 lat nie może być wykorzystywana dla celów sakralnych, w ostatnim czasie mnożą się żądania grup zarówno islamskich, jak i chrześcijańskich, w sprawie umożliwienia im odprawiania modłów lub nabożeństw pod jej kopułą. Dla wyznawców prawosławia jest w dalszym ciągu jednym z najważniejszych punktów ich kultury.

Spory o historyczną świątynię

Jeszcze kilka lat temu Mehmet Akif Aydin z tureckiego Urzędu ds. Religii proponował, że meczet-muzeum Hagia Sophia w Stambule mógłby służyć w dni powszednie muzułmanom, a w niedziele chrześcijanom. Jego zdaniem w ten sposób udałoby się osiągnąć kompromis w sporach wokół tej historycznej świątyni.

Oficjalnie istnieje zakaz odprawiania w Hagia Sophia nabożeństw islamskich. Jednak w czerwcu 2017 r. odbyło się w historycznej świątyni państwowe czytanie Koranu z okazji muzułmańskiego miesiąca postu ramadanu. Spotkało się to z ostrą krytyką ze strony chrześcijan. Ta uroczystość z udziałem ministra ds. religii Mehmeta Görmeza, transmitowana przez państwową telewizję turecką, stanowi wykorzystanie największego sanktuarium ludzkości do celów politycznych – oświadczyła wówczas Konferencja Kościołów Europejskich (KEK).


BATHS OF SCHOLASTICA

Czytaj także:
6 ważnych dla chrześcijan miejsc w Efezie [GALERIA]


SANTA SABINA

Czytaj także:
6 miejsc, których nie powinieneś przegapić w Rzymie (choć pewnie to zrobiłeś)


MADONNA DELLA CORONA; VERONA

Czytaj także:
Kościół zawieszony w powietrzu? Poznaj to sanktuarium! [zdjęcia]

Tags:
ciekawe kościołypodróższtukaTurcja
Top 10
Zobacz więcej
Newsletter
Aleteia codziennie w Twojej skrzynce e-mail